KLAN 0 - prosinec 1996

Úvodní obrazovka
Publicistika
Film a video
Počítačové hry
Divadlo
Výtvarné umění
Literatura
Hudba
Móda
Klub Camelot
Internet
Inzerce
KLAN

Ke stažení

Obraz CD-ROM ve formátu ISO
(cca 500 MiB 7-Zip, hostováno na Archive.org)
Seznam všech vydání časopisu KLAN ke stažení

Nevíte, co máte se souborem dělat?
Přečtěte si návod jak spustit KLAN >>

Editorial

Nová média. Nové formy komunikace. Revoluční podoby zábavy. Náš svět se nezadržitelně řítí směrem k budoucnosti, kterou si jen málokterý autor vědeckofantastické literatury kdy vysnil. Budoucnost je na dosah, už je skoro tady. Snad právě touha po něčem novém, po něčem dosud nevyzkoušeném, po něčem, co patří budoucnosti, nás vedla k tomu, abychom pro vás připravili KLAN – časopis, který pokládáme za časopis nové generace.

KLAN vznikl původně jako vedlejší projekt společnosti VOID. Předmětem činností této společnosti je poskytování software (mezi naše produkty patří mimo jiné i interface SCORE CD) a DTP Studio. Naším prvotním záměrem bylo využít zkušeností, které jsme nabrali v oblasti herního průmyslu a herní „žurnalistiky“ a věnovat se tvorbě počítačových her. To také zůstalo našim cílem i nadále. Protože je ale výroba počítačových her náročnou a zdlouhavou prací, rozhodli jsme se využít našich zkušeností k vytvoření něčeho, co prozatím nemá v naší zemi obdoby: k vytvoření univerzálního společensko – kulturně – zábavního časopisu, jehož první číslo spočívá teď pevně ve vaší CD-ROM mechanice.

Ačkoli je KLAN krokem do neznáma, spoléháme se na několik předností, které nám, jak doufáme, pomohou v naplnění našeho cíle. Co považujeme za naše silné stránky?

Nezávislost

Po několikaletých zkušenostech v oblasti herního průmyslu mohu zodpovědně prohlásit, že nezávislost je to nejcennější, co může jakýkoli časopis nabídnout. A nezávislost je to, s čím KLAN přichází na prvním místě. KLAN nevlastní ani nespoluvlastní žádná společnost zabývající se jakoukoli oblastí, kterou KLAN pokrývá. Nedovážíme počítačové hry, nevlastníme videopůjčovny, neprodáváme hudební nahrávky. 100% FREE mělo být jedním z hesel naší reklamní kampaně a ačkoli jsme jej nepoužili, dodrželi jsme je.

Multimédia

KLAN je novou generací médií, kombinací psaného slova s audiovizuálním požitkem. Naším cílem je přinášet vám informace o nejrůznějších oblastech kulturní, společenské i zábavní scény. Věříme, že právě obrovský potenciál CD-ROMu vám dokáže zprostředkovat informace formou, na kterou jste dosud byli zvyklí jen v jiných médiích. Vždyť u kolika televizních pořadů (byť o počítačích nebo počítačových hrách) si můžete vyzkoušet všechno na vlastní kůži? U kolika filmových upoutávek najdete recenze a u kolika tištěných recenzí najdete filmové upoutávky? Jaké médium vám dokáže zprostředkovat prožitek pro všechny smysly (v současné době pracujeme na zapojení čichu a chuti, ale tyto smysly budou pravděpodobně aktivní až v dalších verzích KLANu).

Jména

KLAN – 1. Kmen, potomstvo, rod.
2. Pevně semknuté společenství lidí utvořené zpravidla na obranu vlastních, shodných zájmů.

KLAN není jen o multimédiích a nezávislosti. KLAN je především o lidech. Až budete „listovat“ stránkami KLANu, narazíte na jména, která vám budou povědomá. Všechna tato jména patří lidem, kteří věří v budoucnost nového média a kteří věnovali svůj čas a svoji energii do projektu, jakým je KLAN. Na tomto místě se sluší podat vysvětlení k naší reklamní kampani – v jejím průběhu byla uvedena jména některých spolupracovníků, kteří nakonec od spolupráce s KLANem odstoupili (jedná se výhradně o sekci počítačových her). Pokud v dalších sekcích tohoto KLANu nenajdete jména uvedená v našich reklamách, není to z jiného důvodu, než proto, že toto číslo vznikalo v šibeničním termínu, ve kterém se některé články již nepodařilo zakomponovat do našeho programu. Konečně, v dalších číslech se budete moci přesvědčit sami.

Aktuálnost

Vydávání časopisu na CD-ROMu má jednu obrovskou výhodu – aktuálnost. Vzhledem k výrobním lhůtám nepoměrně kratším oproti papírovým periodikům je možné zařazovat na KLAN ty nejčerstvější a nejaktuálnější materiály – jak informace, tak i volně šiřitelné programy (teď máme na mysli především demo-verze počítačových her). Toto číslo KLANu a jeho obsah mluví za vše.

Prostor

Prostor KLANu nemá omezení. Toto číslo KLANu obsahuje více než 700 kb psaného textu – pro srovnání, je to zhruba 3 – 4 krát více textu, než obsahuje průměrný papírový časopis. A prostor je neomezený. Skoro.

To ostatní

Ptáte se, na co ještě sázíme? Na nadšení, na víru, na elán, na chuť do práce, na štěstí. To všechno zatím máme, a to všechno budeme potřebovat. Posouzení toho všeho ale zůstává teď na vás. Suďte ale opatrně – suďte s vědomím, že máte před sebou něco nového. Právě zrozený život který, jak doufáme poroste a zesílí každým dnem (nevím, proč mám při těchto slovech pocit déja vu). Už teď víme, kterým směrem se bude KLAN ubírat a jsme si vědomi toho, že teď ještě není dokonalý; odpusťte nám, budou-li protentokrát některé rubriky tenčí nebo najdete-li v KLANu nějaké chybičky. KLAN 0 je první v řadě a doufáme, že se nám s vaší pomocí podaří jej odladit k naprosté dokonalosti.

Necheme usnout na vavřínech – do příštích čísel připravujeme další novinky a změny titulky k filmovým ukázkám, interaktivní kulturní přehled, interaktivní rozhovory se zajímavými lidmi, nové melodie a další postupné nadstavby našeho interface.

Právě vy máte teď možnost stát se součástí KLANu a pomoci nám s jeho utvářením. Jak? Možností je hned několik. Nebudeme vám zpívat labutí písně o výhodnosti předplatného, ani vás nebudeme prosit o koupi dalších čísel – jen vy musíte vědět, jestli KLAN splnil a bude plnit vaše očekávání i do budoucna. Co ale chceme, potřebujeme a nabízíme je zpětný ohlas a reakce na KLAN. Můžete k tomu využít jak poštu a zaslat nám svoje připomínky na adresu VOID, s.r.o., Jindřišská 7, 110 00, Praha 1, nebo e-mail a adresu void@terminal.cz. Máte-li zájem spoluutvářet KLAN vlastními příspěvky, chcete-li se stát jeho součástí, rádi uvítáme vaše příspěvky do kterékoli z oblastí, kterými se KLAN zabývá. Jediným limitem je vaše fantazie – napište nám, zašlete nám ukázky svojí tvorby a pokud budou vaše články zajímavé, není důvod, proč bychom se v KLANu neměli od příště setkávat i s vaším jménem.

Před vámi je teď 650 MB informací, obrazových materiálů, zvuku, hudby, hratelných dem počítačových her a spousty dalších zajímavostí. Obslužný program je designovaný tak, aby vám nedělalo problémy naučit se s ním zacházet, pokud byste narazili na jakékoli obtíže, není nic snazšího než se teď podívat na popis našeho ovládání. Teď už ale experimentujte, prohlížejte, interaktivněte a bavte se. Příjemnou zábavu.

Jan Eisler

P.S.: Jak si můžete všimnout, v tomto KLANu nejsou funkční tlačítka na levé straně ovládacího panelu (ovladač hlasitosti a „mute“ funguje normálně). Za tuto nepříjemnost se omlouváme a doufáme, že nám zachováte přízeň alespoň do příště, kdy už bude vše fungovat tak, jak má.

Obsah

Publicistika

 • Téma: Náboženství keltů

Film a video

 • Téma: Absolutní maso (Obhajoba šoubyznysu brutality a násilí)
 • Premiéry: Filmové premiéry, prosinec 1996
 • Recenze: Al Pacino – Richard III (Looking for Richard); Bláznivá škola (High School High); Dračí srdce (Dragonheart); Evita; Glimmer Man (The Glimmer Man); Klub odložených žen (First Wives Club); Maximální riziko (Maximum Risk); Rachot v Bronxu (Rumble in the Bronx); Striptýz (Striptease); Trainspotting; Vrána: Město andělů (The Crow: City of Angels); Rolničky kam se podíváš (Jingle All the Way); Výkupné (Ransom)
 • Video: Gauneři (Reservoir Dogs); Lepší zítřek (A Better Tomorrow); Pouhá formalita (Una Pura Formalita); Vražda na zakázku (Baja); Živí mrtví (Braindead)
 • Profil: Robert Z'dar (Mr. Face)
 • Interview: Antonio Banderas; Kateřina Winterová

Počítačové hry

 • Recenze: Archimedian Dynasty; Blood & Magic; Daggerfall; Discworld 2; F-22 Lightning; Heroes of Might and Magic 2; Lords of the Realm 2; Mercnet; Master od Orion 1: Battle at Antares; Nemesis: The Wizardry Adventure; Red Alert; Steel Panthers 2: Modern Battles; Terminator: Skynet; Tomb Raider
 • Novinky: Duke Nukem 3D: Plutonium Pack; Stargunner (demo); Riven; Dungeon Keeper; Creation; Atlantis; Dragon Lore 2; Riverworld; Noir; Realms of the Haunting; Monkey Island 3; Ultima On-Line; Privateer 2: The Darkening; Puzzle of Flesh; Betrayal in Antara; Birthright (demo)

Divadlo

 • Interview: Darja Ullrychová (dramaturgyně Divadla Komedie)
 • Premiéry: Hanebný polibek; Tři sestry; Začínáme končit

Výtvarné umění

 • Reportáž: William Klein: New York 1954–1955

Literatura

 • Recenze: Sissy Simons: Válka krys; Terry Prachett: Sekáč

Hudba

 • Interview: Prodigy
 • Novinky: Faithless: Reverence

Móda

 • Profil: Pavla Michálková

Klub Camelot

 • Téma, Registrace, Slevy, Camelot Bazaar, Camelot Direkt, Přečtěte si, Soutěž, Spolupráce, Kontakt

Internet

 • Téma: Drasťák (První Internetovský román)
 • Surfer's Digest
 • Internet zdarma

Inzerce

 • Alfa Computers, Cinema, Eurotrade, Games World, Ma-Media, Self, Terminal CZ, Turbo Computers, Void, Ultimate Warriors, Xtract Shop

Klan

 • Kontakt, Předplatné, Spolupráce, Credits

Ke stažení

Obraz CD-ROM ve formátu ISO
(cca 500 MiB 7-Zip, hostováno na Archive.org)
Seznam všech vydání časopisu KLAN ke stažení

Nevíte, co máte se souborem dělat?
Přečtěte si návod jak spustit KLAN >>

Titulka
2. obálka
3. obálka
4. obálka
Potisk CD-ROMu