Changelog

Během letošního roku začal Google Drive z neznámého důvodu označovat některé ISO obrazy časopisu KLAN jako závadné. Nedošlo sice k jejich smazání, ale jsou pro veřejnost nedostupné a nelze je stáhnout ani přes přímý odkaz. Z tohoto důvodu byly ISO obrazy přesunuty do digitální knihovny Archive.org, kde by se k nim už nikdo neměl takhle zákeřně chovat. Přece jen jde o kulturní dědictví, které je potřeba zachovat pro budoucí generace! :-) A přesně k tomu projekt Archive.org slouží. Všechna čísla časopisu KLAN ke stažení na něm najdete pěkně pohromadě. To je ovšem také to jediné, co se během roku 2023 ohledně dalších prací na webové verzi časopisu KLAN stalo. Ale netřeba zoufat, ještě není všem rokům konec…

Poslední prosincový den se zde obvykle objeví informace o tom, čím se za uplynulý rok podařilo obohatit webový KLAN. Tentokrát se tak ale nestane. Z osobně-pracovních důvodů letos práce na KLANu ani trochu nepostupovaly, dekódování videoformátu se vleče už druhým rokem a i všechny ostatní napánované záležitosti uvázly na mrtvém bodě. Snad bude nadcházející rok 2023 ke KLANu štědřejší.

Pokud máte dobrou paměť, tak si určitě vzpomenete, že původní KLAN na CD-ROM nedisponoval možností vyhledávání. To sice byla vzhledem k obrovskému množství textového obsahu veliká škoda, ale naštěstí není všem dnům konec. Díky projektu KLAN 2016 jsou totiž k dispozici (téměř) všechna zdrojová data a konkrétně texty jsou kompletní, takže není problém na ně poštvat fulltextový engine! Výsledkem je vyhledávání v textových datech časopisu KLAN, zatím sice s přívlastkem BETA, ale tento stav už se do budoucna bude jen zlepšovat. Jedná se o obvyklý malý dárek k poslednímu dni v roce, kdy je už tradičně nejvíc času na pořádnou práci :-) Tak si ho užijte, těšte se na další pokroky a hlavně: čtěte, totiž prohledávejte KLAN!

Poslední den roku obvykle slouží k bilancování, tak tedy do toho: v rámci projektu KLAN 2016 probíhá už čtyři roky postupné rozebírání původních dat z CD-ROMů časopisu KLAN na jednotlivé komponenty (texty, obrázky, audia, videa atd.). Před dvěma lety byl dán k dispozici webový prohlížeč těchto assetů, do kterého jsou postupně doplňovány jednotlivé typy obsahu tak, jak se je daří dekódovat. To ale není úplně jednoduché, KLAN totiž používal na ukládání multimédií a dokonce i textů své vlastní formáty. Ke slovu tedy přišlo reverzní inženýrství, hexadecimální editor, debugger a exkurze zpět do zlatých časů programování pro MS-DOS :-) Značná část „kodeků“ už byla tímto způsobem zrekonstruována a původní data získána, ale u některých pokročilejších technik, např. u ztrátové (de)komprimace obrázků a videa, zatím byly veškeré snahy neúspěšné… Přesto se letošní rok nakonec přece jen vydařil – díky nezměrné laskavosti pánů Jana Eislera a Sama Zajíčka bylo možno začít zkoumat původní zdrojové kódy engine časopisu KLAN, kterážto jedinečná příležitost už přinesla první výsledky. Po nastudování základů x86 assembleru byly se značným úsilím vypreparovány a samostatně zkompilovány části kódu, provádějící dekomprimaci obrázků v pokročilém formátu založeném na Huffmanově kódování. Díky tomu jsou teď k dispozici všechny obrázky ze všech čísel KLANu, například Marek Dobeš s Davidem Lynchem na MFF Karlovy Vary v čísle 8, prezentace KLANu na veletrhu Invex v čísle 11 nebo koncert The Prodigy na pražském zimním stadionu Slavie v čísle 18. Devadesátá léta byla prostě dokonalá a KLAN naštěstí nebyl jen o počítačových hrách, takže se v něm takových pokladů skrývají ještě spousty. Jako další je teď na řadě dekódování formátu videa, a to se teprve máme na co těšit! :-D

Přehrávač podkladové hudby z CD-ROMů časopisu KLAN, který je k nalezení na tomto webu v sekci Jukebox, má jednu zásadní nevýhodu – využívá obskurní technologii Flash. Ta je už konečně opravdu mrtvá a v žádném z moderních webových prohlížečů není jednoduché Flash plugin zprovoznit. A protože od roku 2020 to bude prakticky nemožné, nastal čas zamířit jiným směrem: nový přehrávač jukebox.klan2016.cz, který vznikl v rámci projektu KLAN 2016, je napsaný kompletně v JavaScriptu (tzv. menší zlo) a dokonce přehrává přímo původní MOD/XM soubory. To by mělo posluchačskému zážitku zajistit potřebnou autenticitu. Poslouchejte KLAN!

Před pěti lety byly všechny ISO obrazy původních CD-ROMů časopisu KLAN umístěny na Google Drive. Dnes byly soubory zkomprimovány archivátorem 7-Zip, díky čemuž došlo k dvacetiprocentní úspoře datové velikosti. Jinými slovy – pokud budete chtít mít všech 42 čísel časopisu KLAN, tak místo původních 25 GiB budete muset stáhnout (a následně rozbalit) už jen 20 GiB dat. Upraveny byly nejen odkazy ke stažení jednotlivých čísel zde na webu, ale i obsah sdíleného Google Drive adresáře, ve kterém najdete všechny soubory pěkně pohromadě.

Před necelými dvěma lety vznikl projekt KLAN 2016 s cílem „kompletní konverze všech čísel časopisu KLAN včetně podkresové hudby, animací, zvuků, fotogalerií, audio ukázek a videí do podoby HTML aplikace, umožňující komfortní prohlížení KLANu v obyčejném webovém browseru“. Stovky hodin intenzivního zpětného inženýrství konečně začínají přinášet viditelné a dokonce už i slyšitelné výsledky: zde jsou všechna čísla KLANu rozebraná na jednotlivé assety. Ještě sice zbývá rozlousknout například celý videoformát nebo několik obrazových a zvukových „kodeků“ (a pak to všechno zase složit dohromady), přesto je už teď jasné, že vytyčeného cíle bude s největší pravděpodobností dosaženo! Nejzazším termínem pro dokončení celého projektu je ostatně rok 2021, kdy KLAN oslaví čtvrt století… :-)

Projekt KLAN 2011 je už šest let ve stavu, kdy se v něm neobjevuje žádný nový obsah (poslední 42. číslo původního časopisu KLAN zde bylo zveřejněno v září 2012). Tento stav je definitivní a od počátku zamýšlený – symbolický pomník prvnímu tuzemskému CD-ROM periodiku zůstane v této podobě navždy (sic!). Přesto je potřeba reflektovat určité trendy, které se ve webovém prostředí objevují a zřejmě jen tak nepominou… Zkrátka a dobře: aby mohl být projekt KLAN 2011 bez problémů přístupný i do dalších let, byl tento web opatřen SSL certifikátem a je dostupný už výhradně pomocí zabezpečeného protokolu HTTPS. Jako další je na řadě Flashový audiopřehrávač Jukeboxu, který bude v brzké době konečně nahrazen technologií odpovídající 21. století :-)

V prosinci 1996 se na novinových stáncích objevilo nulté číslo tehdy revolučního časopisu KLAN v podobě interaktivního CD-ROM. Po patnácti letech v prosinci 2011 bylo toto památné nulté číslo jako první zveřejněno jako kompletní ISO obraz na webu retro-tribute projektu KLAN 2011, všechna další čísla následovala v týdenních intervalech. Uplynulo dalších pět let, je tu prosinec 2016 a s ním i neuvěřitelné dvacetileté výročí časopisu KLAN… Po dlouhém úvodu rychle k věci: cílem nového projektu KLAN 2016 je kompletní konverze všech čísel časopisu KLAN včetně podkresové hudby, animací, zvuků, fotogalerií, audio ukázek a videí do podoby HTML aplikace, umožňující komfortní prohlížení KLANu v obyčejném webovém browseru. Po několika letech průběžného reverse engineeringu je konečně k dispozici funkční prototyp nultého čísla alespoň ve formě základní navigace a zobrazování textů s vloženými obrázky. Berte to jako ochutnávku do příštích let a čtěte KLAN… v prohlížeči!

Přesně 33 měsíců po svém vzniku se retro-archivační projekt KLAN 2011 dočkal zmínky v článku Vzpomínka na disketové magazíny na legendárním BonusWebu (nyní iDNES.cz). Kolem BW se svého času sdružovala podobně svébytná autorská komunita (Vreco, Andrew…) jako kolem KLANu, takže velký dík za odkaz!

Obsahové změny už sice KLAN 2011 žádné nečekají, ale na ty technické se vždycky čas najde. Od května 2013 jsou všechny ISO obrazy původních CD-ROMů časopisu KLAN umístěny v cloudovém úložišti Google Drive, a to pěkně přehledně v jednom adresáři Proč nesvěřit tak cenná data někomu, kdo se o ně umí postarat lépe, než sebelepší standardní hosting?

42 ISO obrazů původních CD-ROMů. 42 naskenovaných papírových obalů. 42 přepsaných editorialů a obsahů. 42 sérií screenshotů. 42 čísel časopisu nové generace pro novou generaci. 42 týdnů trvalo, než projekt KLAN 2011 dospěl ke svému konci. Každý pátek na tomto webu přibylo do archivu „nové“ číslo a dnes je to poprvé, co se tak nestane. Vhodnější chvíle na poděkování všem návštěvníkům a také rozloučení se všemi čtenáři tedy asi není. Takže díky a čtěte KLAN!

Další rok, tedy alespoň ten zdejší zrychlený, uběhl jako voda. Projekt KLAN 2011 už obsahuje tři kompletní ročníky (čísla 0–35), což bohužel znamená, že se brzy dočkáme konce… Zatím ale nepropadejte panice, KLAN zde stále vychází každý pátek!

Webová pocta časopisu nové generace pro novou generaci – KLAN 2011 – už obsahuje 24 čísel, tedy dva kompletní ročníky. Do databáze bylo při té příležitosti vloženo dalších 8 čísel, pro která se tu můžete postupně zastavit jako obvykle každý pátek. Dostáváme se tím až k číslu 31, které pro KLAN tehdy znamenalo konec jedné etapy. Jestlipak víte, co se stalo pak? :-)

Nechce se tomu skoro ani věřit, ale je to tak: KLAN 2011 v tuto chvíli obsahuje 12 čísel původního časopisu KLAN, tedy celý jeho první rok. To vše za pouhé tři měsíce od spuštění webu – KLAN 2011 totiž vychází každý pátek! Na stránce Starší čísla KLANu už je přitom v tuto chvíli připraveno dalších 12 čísel.

Při zádávání informací o KLANu číslo 5 jsem v sekci Credits, která se tehdy poprvé objevila s „prolinky“ na některé samostatné profily, objevil dosud chybějícího autora s ID 0000014. Hrozně rád bych věděl, co Tomáš Matějíček dělá dnes a jak na psaní pro KLAN vzpomíná…

Ondřej Čihák – autor původní hudby časopisu KLAN – si s osobitostí sobě vlastní zavzpomínal, jaké to před těmi patnácti lety bylo. Je to tak trochu jiný text, než by člověk čekal, ale možná právě proto má rozhodně cenu si ho přečíst: Horečka jménem KLAN

Projektu KLAN 2011 si všiml Jan Modrák alias Bludr, bývalý šéfredaktor časopisu SCORE a herní odborník na slovo vzatý. Za článek Klan – Multimediální časopis staré generace na jeho webu Play Forever (který rozhodně pravidelně sledujte) mu patří velký dík!

Projekt KLAN 2011 má svou stránku na sociální síti Google+. Když si ji přidáte do svých kruhů, budete včas informováni o všem, co se kolem tohoto webu děje.

Díky laskavosti Jana Eislera a Sama Zajíčka získal projekt KLAN 2011 původní podkladovou hudbu, která na CD-ROM doprovázela každý časopis KLAN. Je jí celkem 200 minut a nejdete ji v Jukeboxu včetně verze ke stažení.

Právě byl spuštěn projekt KLAN 2011, webová pocta legendárnímu CD časopisu KLAN. Exkurze do zlatých 90. let může začít :-)