FAQ

Co je to časopis KLAN

Časopis KLAN byl interaktivní multimediální magazín (diskmag), oficiálně distribuovaný na CD-ROM. Vycházel od prosince 1996 do června 2000: KLAN 0–31 samostatně, KLAN 32/33–42 jako příloha tištěného magazínu PC Gamer. Vydavatelem byla společnost VOID CZ, s.r.o. Jana Eislera (Excalibur, SCORE), známého pod přezdívkou ICE.

Jak mám spustit časopis KLAN?

  • – stáhněte si ISO obraz CD-ROM zabalený pomocí 7-Zip (odkaz je na začátku i na konci každého vydání časopisu KLAN)
  • – stažený soubor s koncovkou .7z rozbalte (možná budete potřebovat archivátor 7-Zip)
  • – získaný soubor s koncovkou .iso buďto připojte jako virtuální CD jednotku (postup závisí na vašem operačním systému), nebo:
  • – pro dosažení skutečně hardcore retro zážitku vypalte ISO na fyzické CD médium

KLAN 0–27 je nutné spouštět v DOS režimu. K tomu je ideální emulátor DOSBox, KLAN v něm funguje stoprocentně včetně zvuku a ovládání myší. Přesný postup zprovoznění závisí na vašem operačním systému.

KLAN 28–42 je standardní Windows aplikace. Mimo tento operační systém ji lze spustit pomocí „emulátoru“ Wine, KLAN takto funguje stoprocentně včetně zvuku. Přesný postup zprovoznění opět závisí na vašem operačním systému.

Proč to tady vypadá tak divně?

Vzhled webu projektu KLAN 2011 z pietních důvodů v maximální možné míře kopíruje interface časopisu KLAN, konkrétně posledního vydání s číslem 42. V roce 2000 prostě interaktivní CD-ROMy takhle nějak vypadaly, ovšem jen v tom lepším případě.

Proč tu není všechno?

Převést do webové podoby kompletní obsah všech CD časopisu KLAN není a nebude záměrem tohoto projektu. Z každého vydání bude na webu projektu KLAN 2011 vždy jen editorial, obsah, scan papírového obalu, scan potisku CD a screenshoty hlavních částí interface. Zbytek je k nalezení v plné kráse na datovém CD-ROMu.

Jaký má tenhle web vlastně smysl?

V první řadě se jedná o poctu jednomu neopakovatelnému období – konci devadesátých let, přelomu dvacátého a jednadvacátého století, nástupu nového tisíciletí.

Časopis KLAN se přesně trefil do začátku digitální éry a zvolil k tomu to správné médium, CD-ROM. Jen o pár let později by nic takového nebylo možné, internet už navždy změnil celkový pohled na nezávislou žurnalistiku a především zábavní průmysl.

15 let uběhlo jako voda a je dobré si připomenout, jak obrovský kus informační technologie od té doby urazily. Magazín KLAN na CD-ROM si dnes sice právem zaslouží označení retro, ovšem jen v tom nejlepším slova smyslu.

Na dobré a kvalitní věci bychom přitom neměli zapomínat. Je zábavné i poučné zjišťovat, kam čas zavál některé autory KLANu – slavná jména se stala ještě slavnějšími, ačkoliv často v docela jiném oboru.

Nic na světě prostě netrvá věčně. Něco si ovšem zaslouží svůj vlastní pomník. A právě pomníkem KLANu je projekt KLAN 2011.

Je KLAN 2011 projektem společnosti VOID CZ?

Není. KLAN 2011 je nostalgickou vzpomínkou jednoho věrného čtenáře původního časopisu KLAN, který patnáct let opečovával CD-ROMy v originálních papírových obalech a přišlo mu strašně líto, že na ně jen tak sedá prach. Snad se teď jeho záměr setká s pozitivním ohlasem.