KLAN 5 - květen 1997

Windows 95 launcher
Úvodní obrazovka
Publicistika
Film a video
Počítačové hry
Divadlo
Výtvarné umění
Literatura
Hudba
Móda
Klub Camelot
Internet
Inzerce
KLAN

Ke stažení

Obraz CD-ROM ve formátu ISO
(cca 500 MiB 7-Zip, hostováno na Archive.org)
Seznam všech vydání časopisu KLAN ke stažení

Nevíte, co máte se souborem dělat?
Přečtěte si návod jak spustit KLAN >>

Editorial

Vítá vás KLAN číslo 5 a vy můžete teď spolu s ním učinit další krok do budoucnosti. Za půlrok své existence prošel KLAN řadou více či méně podstatných změn; náplň jednotlivých rubrik se stabilizovala na vyrovnaném obsahu, obrovskými skoky narostl rozsah textu, v každém čísle se objevují nové a nové položky, které přispívají ke zdokonalení informační hodoty KLANu, ale i k větší zábavě, kterou vám KLAN může přinést.

Změnami prochází ale i program KLANu – od svojí první verze na KLANu 0, která měla svoje nepopiratelné chybičky až do současného stavu maximální uživatelské příjemnosti a snadné ovladatelnosti. Každé další číslo je o krok dále a ovládání KLANu je teď tak snadné, jak jen může být. Ani dnes ale nezůstaneme bez programových (a jiných) změn; titulní skladba tohoto Klanu (Homeworld) je samozřejmě novým hitem našeho skladatele Ondry Čiháka stejně jako další skladba „Cryogenic“. Vy si ale můžete všimnout, že doprovodnou hudbu v tomto KLANu tvoří všechny dosud existující KLAN melodie, které se objevily od začátku až do dnešního dne. Prostřednictvím hudebních preferencí na ovládací konsoli si můžete vybrat jakoukoli ze čtrnácti skladeb a zvolit si rovněž pořadí, ve kterém budou hrát.

Další drobnou programovou změnou je možnost spouštění videa přímo prostřednictvím odkazu v textu, a to dvojitým kliknutím na červený odkaz (namísto nastavení a klikání na tlačítko „play“. Novinkou tohoto KLANu je i setřídění všech článků do rubriky INDEX, která obsahuje seznam všech článků a možnost „skoků“ do jednotlivých článků přímo odsud. Kdokoli se v KLANu ztratíte, stiskněte SHIFT+I a dostanete se právě sem.

Protože jsou tyto změny jen drobnosti a vy byste si mohli myslet, že začínáme stagnovat, mám pro vás jednu skvělou zprávu; příštím číslem počínaje bude v KLANu zcela nová komprese videa, která bude nesrovnatelně kvalitnější než ta stávající, a to jak v malém okně, tak i v 2/3 a full-screen módu. Kromě toho neustále pracujeme na nové grafice obslužného interface, ale o tom nebudeme nic prozrazovat – až bude, tak bude (což je mimochodem oblíbená věta softwarových developerů) a vy se přesvědčíte na vlastní oči o jeho dokonalosti.

Teď už ale k obsahu tohoto čísla, které je opět nabité k prasknutí těmi nejaktuálnějšími informacemi a nebýt toho, že je prostor v KLANu neomezený, zcela jistě by náš časopis již dávno praskl. Stále se rozrůstá rubrika Publicistika, která tentokrát obsahuje nejenom zcela novou pravidelnou rubriku KLANu – cestování, ale i dvě zajímavé reportáže. Ta první je z oslav letošních Majáles a ta druhá jistě potěší všechny milovníky fantasy a společenských her „ve velkém“, protože je z letošního ročníku akce Pán Prstenů.

Po masu, hororu, aktech, hláškách a hongkongu jsou tady pro vás připraveny Bimbos. Krásné a slavné (a méně slavné až úplně neslavné) béčkové herečky se vám představí v plné kráse a odhalí vám věci, o kterých se vám bude ještě dlouho potom zdát v těch nejdivočejších snech. Samozřejmě mluvíme o rubrice Film a video, která je jako vždy naplněna až po samý okraj.

Čekají vás obsáhlé novinky včetně zajímavých ukázek, recenze filmů v našich kinech, video recenze, nová rubrika klasika, programy pražských kin a zajdeme si i na návštěvu k Radimu Špačkovi na natáčení jeho nového filmu R.E.M.. Mimochodem, v tomto čísle má také premiéru první filmové recenze Marka Dobeše v KLANu, a to na film Double Team. S filmovou rubrikou KLANu se zkrátka nudit nebudete.

Jestli jsou ale vašim primárním zájmem počítačové hry, potom bude tento KLAN vaším soukromým svátkem. Tento měsíc je totiž extrémně bohatý na kvalitní počítačové hry a my vám samozřejmě přinášíme jejich recenze. Čeká vás vynikající a krvavý Blood, nejbrutálnější závodní hra všech dob Carmageddon, fenomenální i když hardwarově velice náročný Comanche 3, můžete usednout to Mechwarriora na kolech ve hře Interstate '76, prohánět se v rychlých snových autech v dlouho očekávané hře Need for Speed 2, vypravit se na cestu na Divoký západ a zastřílet si ve hře Outlaws s fenomenálním soundtrackem ze kterého pro vás máme exkluzivní ukázky. Bez zajímavosti není ani extravagantní Redneck Rampage, konečně vydaný Sand Warriors, který navzdory všem předčasným recenzím které jste už dávno zapomněli vychází právě teď, rozporuplný avšak technicky dokonalý X-Wing Vs. Tie Fighter a konečně herně-vzdělávací Versailles.

V souvislosti s herní rubrikou v KLANu bych se chtěl vrátit k jedné otázce, která se v KLANu již několikrát objevila; naším cílem NENÍ přinášet recenze na hry za každou cenu co nejdříve. Naším cílem je přinášet recenze na hry, které si můžete KOUPIT v době, kdy KLAN čtete. Proto není žádnou vyjímkou situace, kdy KLAN přinese recenzi dané hry jako poslední ze všech tuzemských herních časopisů. Ne proto, že bychom recenzi nemohli napsat. Je to proto, že chceme hry hodnotit objektivně a chceme být službou pro čtenáře. Kromě toho – pokud se na trhu objeví hra, jejíž recenze vyšly před půl rokem, kdo si vzpomene na to, jaká recenze byla?

I další rubriky KLANu stojí za vaši pozornost; divadelní rubrika s profilem Divadla Na zábradlí, recenzemi třech představení a rozhovorem s Jiřím Langmajerem, výtvarné umění s profilem Ralpha Gibsona a reportážemi ze čtyř výstav, literární rubrika, ve které si nenechte ujít rozhovor s Jáchymem Topolem a recenze nových knih. Samozřejmě nesmíme v žádném případě zapomenout na hudební rubriku, která obsahuje dnes rekordních 20 recenzí včetně více než dvaceti minut hudebních ukázek, profil skupiny Inxs a rozhovor se skupinou Traband. Podíváme se i do světa módy, kde se mimo jiné seznámíme s Kateřinou Kornovou a vypravíme se znovu na show Picasso s fotografiemi exkluzivně pro KLAN.

Na závěr (i když mluvit v KLANu o začátku a konci je trochu irelevantní) pro vás máme perličku v podobě představení některých členů redakce včetně fotografií a kratičkých životopísků. Příjemné seznamování!

Jan Eisler

Obsah

Publicistika

 • Téma: Majáles
 • Reportáž: Pán Prstenů 1997 (2. – 4. května)
 • Cestování: Deset dní: Albánie
 • Tipy: Pavlač

Film a video

 • Téma: Absolutní bimbos (Herečky, které by ani nemusely umět hrát)
 • Premiéry: Pátý Element (The Fifth Element); Air Force One; Austin Powers – International Man of Mystery; Nebezpečná rychlost 2 (Speed 2 – Cruise Control); Warriors of Virtue; Kissed; Co uvidíte v našich kinech od 15. května do 12. června 1997: Tichý nepřítel (Devil's Own); Zimnice (Cold Fever); Výchova dívek v Čechách; Divoká stvoření (Fierce Creatures); Francouzský polibek (French Kiss); Temné spiknutí (The Shadow Conspiracy); Lea; Ona, jedině ona ( She's the One); Bogus; Unaveni sluncem (Utomljonnyje solncem); Polibek pavoučí ženy (Kiss of the Spiderwoman); Double Team; Relic; Drsný a drsnější (Two Days in the Valley); Labutí princezna; Mikrokosmos (Microcosmos); Lhář, lhář (Liar Liar); Jít za sluncem (The Sunchaser); Čára života (La ligne de la vie / Life in Red)
 • Recenze: Anakonda (Anaconda); Bogus; Čára života (La ligne de la vie); Divoká stvoření (Fierce Creatures); Double Team; Drsný a drsnější (Two Days in the Valley); Francouzský polibek (French Kiss); Jít za sluncem (The Sunchaser); Lea; Lhář, lhář (Liar Liar); Relic; Temné spiknutí (The Shadow Conspiracy); Zimnice (A koldum Klaka / Cold Fever)
 • Video: Ďábel v modrém (Devil in a Blue Dress); Flákači (Mallrats); Podvodníci z New Jersey (Clerks); Rivalové (Happy Gilmore); Stroj času (Cronos)
 • Profil: Chuck Norris (American Top Dog)
 • Femme Fatales: Julie Strainová (Sexuální Semtex)
 • Interview: Radim Špaček (Mladý muž, který poznal svět)
 • Klasika: Apokalypsa (Apocalypse Now)
 • Kulturní přehled: Programy kin

Počítačové hry

 • Novinky: Altlantis; Intervention; Riwerworld; Ubik; WAR Inc.; F-16 Viper; Outlaws; X-Wing Vs. Tie Fighter; Dark Forces 2; Pacific General; Panzer General 2; F-22 Raptor; Shadow Warrior
 • Recenze: Blood; Carmageddon; Comanche 3; Interstate '76; Need for Speed 2; Outlaws; Redneck Rampage; Sand Warriors; Versailles; X-Wing Vs. Tie Fighter (singleplayer / multiplayer)
 • Dema: Extreme Assault; Ardennes Offensive; Esoteria; Fallout; Team 47 GoMan; F/A-18 Hornet 3.0; Outpost 2: Divided Destiny; Pandemonium; Time Warriors
 • Návody: Versailles
 • Cheaty: Blood; Need for Speed 2; Outlaws; Redneck Rampage; Reloaded; Test Drive Off-Road; Battlecruiser 3000 A.D. moneypatch; Magic the Gathering; MDK trainer; Privateer 2 cheat editor
 • Patche: Alien Trilogy; Battlecruiser 3000 A.D. 1.01 RSC patch; Destruction Derby 2 net patch; Interstate '76 1.05/1.06; Magic the Gathering 1.1; Marble Drop 1.1; MDK Direct 3D beta patch; MDK savegame patch; Master of Orion 2 1.31
 • Pařeniště 30

Divadlo

 • Profil: Divadlo Na zábradlí
 • Premiéry: Anton Pavlovič Čechov: Ivanov (Divadlo Na zábradlí); Josef Topol: Konec masopustu (Divadlo v Dlouhé); William Shakespeare: Romeo a Julie (Divadlo Labyrint)
 • Interview: Jiří Langmajer (Život nebyl vždycky sen)
 • Tipy: Maska (Divadlo Komedie)
 • Kulturní přehled: Programy Divadel

Literatura

 • Interview: Jáchym Topol
 • Recenze: Dave Duncan: Kouzelné okno; David Gemmel: Legenda; Terry Pratchett: Malí bohové; Jeff Gelb a Michael Garrett: Nebezpečné vztahy; Terry Brooks: Shannarova píseň přání; Ursula K. Le Guinová: Tehanu; David Day: Tolkienův bestiář; Mercedes Lackyová: Vítr osudu;
 • Kulturní přehled: Nové knihy

Hudba

 • Profil: INXS (Velký návrat)
 • Interview: Traband (Rytíři plní bláznivých nápadů)
 • Recenze: Aerosmith: Greatest Hits 1973–1988; Anokha: Future Soundz of the Asian Underground; Blonde Redhead: Fake Can Be Just as Good; Carter theUnstoppable Sex Machine: A World Without Dave; The Chemical Brothers: Dig Your Own Hole; Činna: Čtvrtek; Die Total Trottel: Za vůdce!m skryti; Dinosaur Jr.: Hand It Over; Don Byron: Bug Music; The Herbaliser: Blow Your Headphones; INXS: Elegantly Wasted; K.U.K.L.: The Eye / Holidays in Europe; Laurie Amat et les Musiciens: L'Amateur de la vie; Mare Nigrum: Grape; Morcheeba: Who can you trust?; Morphine: Like Swimming; Next Era: Becherovka „15“ Dance Hits / House Party 5 / Techno Energy; Quango: Sport; !K7: Three Minute Blunts; US3: Broadway & 52nd
 • Kulturní přehled: Jazzové kluby; Rockové a jiné kluby; Country kluby

Móda

 • Modeling: Kateřina Kornová
 • Novinky: Look Graphisme; Fresh'n Cool; Jana Fuková; Yves Saint Laurent; Wella
 • Profil: Red or Dead
 • Reportáž: Picasso '97

Klub Camelot

 • Téma, Registrace, Slevy, Camelot Bazaar, Camelot Direkt, Přečtěte si, Spolupráce, Kontakt

Internet

 • Téma: Drasťák (První Internetovský román)
 • Surfer's Digest

Inzerce

 • ABM, Autocont, Atlantis, Alfa Computers, Body Talk, Bontonfilm Alfa – Divoká stvoření, Bontonfilm Alfa – Lhář, Lhář, Camelot Direkt, Cinema, CREW, Darkland, Drasťák, Eurotrade, Games World, Grendel, JRC, Liberti, Ma-Media, Ma-Media News, Ma-Media WWW studio, Netwave, Pixel, Sefl, Self, STYLE.net, Terminal CZ, Tomahawk, Turbo Computers, Void

Klan

 • Předplatné, Starší čísla, Spolupráce, Kulturní přehled, Galerie, Index, Credits, Tipy

Ke stažení

Obraz CD-ROM ve formátu ISO
(cca 500 MiB 7-Zip, hostováno na Archive.org)
Seznam všech vydání časopisu KLAN ke stažení

Nevíte, co máte se souborem dělat?
Přečtěte si návod jak spustit KLAN >>

Titulka
2. obálka
3. obálka
4. obálka
Potisk CD-ROMu