KLAN 11 - listopad 1997

Windows 95 launcher
Hlavní obrazovka
Úvodník
Film a video
Hudba
Počítačové hry
Comics
Hobby hry
Výtvarné umění
Divadlo
Literatura
Cestování
KLAN
Speciální obrazovka tématu "Absolutní Vetřelec"

Ke stažení

Obraz CD-ROM ve formátu ISO
(cca 500 MiB 7-Zip, hostováno na Archive.org)
Seznam všech vydání časopisu KLAN ke stažení

Nevíte, co máte se souborem dělat?
Přečtěte si návod jak spustit KLAN >>

Editorial

Vážení čtenáři, jak jsme v minulém čísle slíbili a na Invexu částečně ukázali, před sebou máte první číslo nové generace KLANu. Při pohledu na nový interface myslím na to, jaký úvodník bych asi napsal ještě před pár lety, možná měsíci. Možná by byl o budoucnosti, která je už tady, možná by byl o úsilí, které jsme vynaložili, o lesklé a nové tváři, kterou jsme KLANu dali a vůbec – pravděpodobně by to byl úvodník o trochu více samolibý a o trochu více namyšlený než tenhle. Ale tenhle úvodník, který už budete v KLANu nacházet již pokaždé v ústraní hlavní obrazovky jako její doplněk nebude o tom, kolik práce jsme vynaložili, jaké oběti podstupujeme a jak vám vycházíme vstříc. Tenhle úvodník bude o něčem jiném – bude o novém interface a já se vám pokusím co nejvíce přiblížit nový design KLANu, abyste z tohoto (a možná dalších) čísa měli co největší užitek a abyste se co nejlépe bavili. Posouzení toho všeho nechám jenom na vás.

Textové okno

Jak si můžete všimnout, textové okno v KLANu zabírá většinu obrazovky. Velikost fontu můžete regulovat tlačítky „+“ a „-“ pod scrollbarem napravo, hranatými závorkami na klávesnici anebo na ovládací konsoli v příslušném setupu. Textem lze samozřejmě pohybovat jak myší, tak i prostřednictvím klávesnice (šipky nahoru a dolů, PgUp, PgDn).

Ovládací konsole

Zajetím kursorem do levého dolního rohu obrazovky případně stisknutím klávesy „Tab“ vyvoláte ovládací konsoli. Ta slouží jednak pro regulaci hlasitosti, případně vypnutí hudby v KLANu (hlasitost můžete rovněž regulovat bez konsole klávesami „+“ a „-“, hudbu můžete vypnout hvězdičkou na numerické klávesnici). Konsoli ale využít i pro nejrůznější další nastavení a volby. Seznam všech příkazů získáte po napsání příkazu „List“ nebo „Help“, vysvětlení všech příkazů potom v tomto seznamu ovládacích prvků. Upozorňujeme, že konsole je jediným styčným prvkem převzatým ze starého interface a v nejbližší době (na termíny jsme opatrní) bude nahrazena funkčně podobným, avšak designově odlišným zařízením.

On Screen Display

V pravém dolním rohu obrazovky se nachází grafický displej doplňující některé ovládací prvky KLANu. Pokud budete regulovat hlasitost, měnit velikost fontu, dívat se na hodiny/datum (klávesou SPACE), uvidíte v rohu OSD. V budoucnu přibudou další funkce.

On Screen Help

Na většině míst v KLANu funguje on-screen help. Podržíte-li kursor myši nad některou z aktivních oblastí (vyjma oblastí v textu), po několia vteřinách se pod kursorem objeví nápověda. U stabilních ovládacích prvků (EXIT, MENU, Galerie atd.) je nápověda identická, u médií se ale nápověda mění v závislosti na druhu příslušného média.

Nový formát videa

Video doznalo v tomto čísle jistých změn. Kromě zavedení nové komprese a nového módu přehrávání testujeme i novou velikost videa. Větší video je pochopitelně kvalitnější, ovšem jeho přehrávání je náročnější na hardware. Proto je zde několik způsobů, jak video přehrávat; vedle přehrávání videa v textu (viz níže) je to přehrávání v Galerii médií, a to v okně, anebo ve full-screen módu (video lze kdykoli zvětšit kliknutím na něj). Nový, neprokládaný formát přehrávání zvětšeného videa je velmi náročný na hardware, a proto jej používejte jen na výkonných počítačích. Mezi prokládaným a neprokládaným přehráváním videa můžete přepínat stisknutím klávesy „I“.

Video v textu

Další novinkou v KLANu je video v textu. Kdykoli v KLANu narazíte na ovládací panel videa, můžete toto video spustit. Video v textu spustíte pohým kliknutím na náhled. Video lze zastavit stisknutím tlačítka „pause“ a vrátit se na začátek stisknutím tlačítka „stop“. POZOR: slidebar u videa není prozatím aktivní – video nelze přetáčet!!! U videa můžete rovněž vypnout titulky (tlačítkem „T“ na ovládacím panelu případně klávesou „T“). Veškerá videa lze zvětšit kliknutím na přehrávající se video – v textu i v galerii médií. U každého článku, který obsahuje video v textu najdete na pravé straně obraovky příslušné ikony pro nastavení požadovaného videa.

Obrázky v textu a „thumbnaily“

Většinu obrázků umístěných v textu u článků můžete zvětšovat na full-screen mód. Obrázky, které lze zvětšit poznáte podle „plastického“ okraje, který je obklopuje. Pokud jsou u článku full-screen obrázky, můžete si prohlédnout jejich náhledy stisknutím příslušné ikony. V obrazovce s náhledy na obrázky najdete všechny obrázky příslušné danému článku. Kliknutím levým tlačítkem myši na náhled obrázku dostanete tentýž obrázek ve full-screen módu. Levým tlačítkem můžete pokračovat na další obrázek v řadě, pravým tlačítkem se vrátíte zpět na obrazovku náhledů. Scrollbar v pravé části obrazovky je nahrazen číselným ukazatelem celkového počtu obrazovek náhledů a číslem aktuální stránky náhledů.

Tlačítka médií

Každý článek v KLANu může obsahovat v zásadě tři druhy médií – animace, zvuky a obrázky. Každému z těchto médií přísluší odpovídající ikona, jejímž prostřednictvím se můžete v daném článku snadno orientovat.

VIDEO. Stisknutím tlačítka pro video (pokud je součástí obrazovky) přeskočíte na příslušné video v textu tak, abyste jej mohli okamžitě spustit. Všimněte si, že pokud podržíte kurzor myši nad tlačítkem pro video, uvidíte název tohoto videa.

AUDIO. Stisknutím tlačítka pro audio si můžete přehrát hudební/zvukovou ukázku, která je součástí článku. Opětnovným stisknutím tohoto tlačítka ukázka skoční. I v případě Audio ukázek KLAN zobrazí název dané ukázky.

OBRÁZKY. Tlačítko pro obrázky vás přenese do obrazovky náhledů, o které jsme se zmínili výše. Opětovným stisknutím tlačítka pro obrázky anebo stisknutím pravého tlačítka myši se vrátíte na předchozí obrazovku.

Vetřelci

Tématem tohoto vydání KLANu je Absolutní Vetřelec, jak jste si jistě stačili všimnout. Tímto číslem počínaje budeme připravovat speciální obrazovky k určitému tématu, kterými jsou tentokrát Vetřelci. Mimochodem, chcete-li si toto menu „multimediálně“ vychutnat, doporučujeme vypnout doprovodnou hudbu (hvězdička na numerické klávesnici).

Tolik tedy úvodem. Doufám, že vám tento krátký úvod pomůže se v novém KLANu orientovat. Protože jsme zavedli poměrně velké množství změn a novinek, rádi bychom vás požádali o zpětnou reakci – zejména by nás zajímal váš názor na novou velikost videa. V případě, že se větší video osvědčí, budeme jej používat pravidelně, ale neradi bychom způsobili nepříjemnosti majitelům pomalejších počítačů. Pokud máte s KLANem a jeho rychlostí problém, neváhejte nám napsat. Pište nám na dresu: KLAN, Jindřišská 7, 110 00, Praha 1 anebo mailujte na void@terminal.cz. Budeme vděčni za jakékoli ohlasy týkající se naší nové tváře. Nikdo není dokonalý a my vám budeme vděčni za jakékoli podněty, kritiku a cokoli, co nám pomůže dále pracovat na vzhledu našeho časopisu. Vašeho časopisu.

Jan Eisler

Obsah

Film a video

 • Téma: Absolutní Vetřelec (Marek Dobeš a Pavel Beneš na stopě mimozemských predátorů); Alien (Historie a historky o zrození legendy); Aliens (Jak vzniklo jedno z mála pokračování, které není horší, než první díl); Alien 3 (Do třetice všeho jiného aneb sázka na styl); Alien: Resurrection (Co nás počtvrté čeká a nebudeme-li hloupí nemine)
 • Filmové novinky: …včetně ukázek z trháků jako Vetřelec 4, Armageddon, Tomorrow never dies, Deep Rising…
 • Filmové premiéry: Co uvidíte v našich kinech od 13. listopadu do 4. prosince 1997
 • Filmové recenze: Contact; Hercules; Není co ztratit; Peacemaker; Sopka; Svatba mého nejlepšího přítele
 • Video recenze: Gladiatoři; Osm milionů způsobů jak zemřít; Mutant
 • Femme Fatale: Sigourney Weaver (Aristokratická predátorka)
 • Profil: Lance Henriksen (Ostrý jako břítva)
 • Klasika: Ryba zvaná Wanda (Nestárnoucí ryba…)

Hudba

 • Profil: Bjork
 • Recenze: Abstract Workshop 2; Led Zeppelin; DJ Loutka; Mike Stern; Morissey; Jelly Roll Morton; The Plastic People of the Universe; Stereolab; Tata Bojs; Viennatone; Wanastowi Vjecy; …a pár singlíků na konec

Počítačové hry

 • Herní novinky: Battlespire; Dreams; Fallout; Incoming; Gabriel Knight 3; Nightmare Creatures; Streets of Sim City; Soldiers at War; a další…
 • Preview: Baldur's Gate; Blade Runner; Half-life; Infinity War; Wizardry 8
 • Recenze: Broken Sword 2; Incubation; Jedi Knight; Lands of Lore 2; Ultima Online; Uprising
 • Klasika: Lost Eden (Fenomenální hra týmu Cryo s fenomenálním soundtrackem týmu Shooting Star)
 • Návody: Broken Sword 2
 • Reportáž: Invex 1997 (Veni, vidi etc.)
 • Dema
 • Cheaty: Age of Empires; Jedi Knight; Mageslayer; NHL '98; Incubation; a řada dalších
 • Hitparáda

Comics

 • Esa comicsové scénáristiky: Neil Gaiman (…fantazie Neila Gaimana je natolik úrodná, že i když svým ovocem bombarduje všechny světové strany, stále nedochází k rozmělnění nebo k zšablonovitění)
 • Průvodce skrz comicsová nakladatelství: Nakladatelství Image (Spawn, Darkness, Witchblade, Gen 13, Savage Dragon, Bodycount, Maxx, Wild C.A.T.S., Wildstorm, StormWatch, Savant Garda BlackOps…)
 • Recenze: Aliens: Stronghold; Major Bummer

Hobby hry

 • RPG: Advanced Dungeons & Dragons (První díl seriálu o nejrozšířenějším systému RPG her vůbec)
 • Karetní hry: Magic the Gathering (Nejpopulárnější sběratelská karetní hra); Middle Earth (Jednoduchá, elegantní karetní hra pro dva až pět hráčů odehrávající se v Tolkienově epickém světě)
 • Warhammer 40.000: Eldaři (Základy historie vznešené rasy Eldarů); Sisters of Battle (Nová armáda pro WH 40.000)
 • Warhammer Fantasy: Waagh! (Magie Orků); Scénář: Shaman Skabby (Pokračování tažení Dark Elves proti Orkům)

Výtvarné umění

 • Téma: H. R. Giger (…jeho obrazy jsou často bizarním spojením zrůdnosti a tvrdé erotiky…)
 • Seriál: Grafitti jako umění (Is that a def or a death of graffiti?); Lady Pink (Lady Pink a ty další…)
 • **Výstavy:* Intermediální Projekt (Fotogalerie U Řečických); Mechanické Corpusy (Pražský dům fotografie); Theodor Pištěk (Městská knihovna)

Divadlo

 • Interview: Tatiana Vilhelmová (Vždycky, když něco zkouším, říkám si, že do divadla nemůžu jít, protože by mě to ovlivnilo. Ale před zkoušením chodím do divadla strašně moc, aby mě chytl ten rapl.)
 • Profil: Petra Špalková (…má divadlo v krvi. Láska k divadlu z ní čiší přes kopce i roviny na hony daleko. Nemusíte ji zrovna vidět hrát a přesto ji to poznáte na očích.)
 • Recenze: Kouzelník z Lublinu (Divadlo pod Palmovkou); Zabiják Joe (Činoherní klub)

Literatura

 • Seriál: Doma to raději nezkoušejte 5
 • Profil: Sci-fi a fantasy časopisy
 • Recenze: Dilvermoon; Poslední jednorožec; Pozitivní magie; Mýtus v ohrožení; Rezervace goblinů
 • Delikatesy: Šedý stín; Lovec; Tma

Cestování

 • Reportáž: Expedice: Africká mozaika (Tři a půl měsíční cesta po Africe skončila, seriál o tomto putování začíná…); Indonésie: Java (Každá země má své, Indonesie je ďáblův sad)

Klan

Ke stažení

Obraz CD-ROM ve formátu ISO
(cca 500 MiB 7-Zip, hostováno na Archive.org)
Seznam všech vydání časopisu KLAN ke stažení

Nevíte, co máte se souborem dělat?
Přečtěte si návod jak spustit KLAN >>

Titulka
2. obálka
3. obálka
4. obálka
Potisk CD-ROMu