KLAN 18 - červen 1998

Windows 95 launcher
Hlavní obrazovka
Úvodník
Film a video
Hudba
Počítačové hry
Comics
Hobby hry
Výtvarné umění
Divadlo
Literatura
Cestování
KLAN

Ke stažení

Obraz CD-ROM ve formátu ISO
(cca 500 MiB 7-Zip, hostováno na Archive.org)
Seznam všech vydání časopisu KLAN ke stažení

Nevíte, co máte se souborem dělat?
Přečtěte si návod jak spustit KLAN >>

Editorial

Jak se dočtete v článku věnovaném katastrofickým filmům, katastrofickým knihám nebo katastrofické abecedě, katastrof může být nepočítaně. Katastrofou může být srážka naší nešťastné matičky Země s kometou, celosvětová epidemie čehokoliv včetně lidské hlouposti, přírodní katastrofa a řádění některého z nám známých elementů případně katastrofa hrozící zničením elementu pátého. Katastrofy mohou být ale i osobní – pro Marka Dobeše je to třeba ztráta jeho patetické pokrývky hlavy, pro někoho ztráta peněženky a pro jiného ztráta potence. Tímhle číslem KLANu vás chceme na některé z těchto katastrof připravit pro případ, že by k některé z nich opravdu došlo a vy nevěděli, jak se máte chovat a jaký druh paniky si máte vybrat. Katastrofou pro nás všechny by ovšem bylo, kdyby se vám osmnácté číslo, do kterého vás teď vítám, nelíbilo.

Abychom tuto katastrofu odvrátili, připravili jsme některá bezpečnostní opatření – částečně jak jsme slíbili, částečně podle toho, jak nás varoval Systém včasného varování, neboli čtenářské ohlasy. Tím prvním protiopatřením proti vaší nespokojenosti je konečně zavedení možnosti listovat naším časopisem tak, jak jste zvyklí z archaických papírových médií, kterým stejně dříve nebo později odzvoní (to bude určitě katastrofa pro jejich vydavatele, ale protože je všechno relativní, tahle katastrofa by nám rozhodně nevadila). Pomocí šipek doleva a doprava můžete tedy listovat KLANem tak, jako byste listovali obyčejným časopisem na bázi celulózy. KLAN jde samozřejmě jako vždy o krok napřed, a tak vám kromě listování nabízí i drobný „cross-over“ časopisu s televizí – čísla „stránek“ se objevují na OSD (On Screen Display) vpravo dole a vy můžete, stejně jako prostřednictvím dálkového ovládání televize, přeskakovat na libovolnou stránku – stačí stisknutí klávesy „/“ (nejrychleji ji najdete na numerickém bloku), zadání čísla příslušné stránky a stisknutí klávesy Enter – jste tam, kde jste vždycky chtěli být (pokud jste vždycky chtěli být na stránce s vámi zadaným číslem). Doufáme, že vás tahle drobnost potěší – v přípravě nejasností konzultujte aktualizovaný help. Druhá změna, která je reakcí na podněty některých z našich čtenářů, souvisí s opravou Interaktivního kulturního přehledu. Od programátorů mám zakázáno použít nepěkného a hlavně (údajně) nepřesného slova chyba, a tak se musíte spokojit s konstatováním, že byla upravena „zobrazovací nepřesnost“ v položce Rozšířené vyhledávání (o všech změnách se konečně dočtete v příslušném readme souboru v direktoráři PREHLED/WIN32 na tomto CD).

Teď už ale k obsahu KLANu 18, ve kterém vás toho čeká jako obvykle požehnaně. Začneme jednou z nejoblíbenějších rubrik, mezi které nepochybně patří Film a video. V té se podíváme na ukázky z některých filmů, na které se teprve můžeme těšit a které se do našich kin teprve připravují (nehledě k tou, že některé z nich ještě nejsou dokončeny). Mezi ty nejzajímavější ukázky z rubriky Filmové novinky patří nepochybně Lethal Weapon 4 opět s Melem Gibsonem anebo netradiční pohled na svět mravenců s hlasem Woodyho Allena. Samozřejmě je tady už zmíněné téma věnované filmovým katastrofám, nebo přesněji – katastrofám na filmovém plátně. Protože jsme se v dnešní rubrice klasika rozhodli vrátit k populárním Krotitelům duchů (ostatně proč nepovažovat zvýšený výskyt ektoplazmatického rezidua v New Yorku za další katastrofu?), přinášíme vám i profil jednoho z představitelů neohrožených Ghostbusters – Dan Aykroyda. A jakým bychom to byli filmovým časopisem, nebo jakou bychom to byli filmovou podrubrikou, kdybychom vám nepřinesli recenze nejnovějších filmů v našich kinech – tenhle měsíc si určitě nenechte ujít filmy Mimic, Blues Brothers 2000 anebo Drtivý dopad, který je ostatně „záminkou“ pro celé naše katastrofické číslo.

V hudební rubrice vás vedle tradičního videoklipu, který vám dnes jako vždy přináší televizní pořad Paskvil, čeká i profil B.B.King a reportáž z jeho pražského koncertu stejně jako reportáž z koncertu The Prodigy, který se v uskutečnil na pražském zimním stadionu Slavie. Nebudete ošizeni ani o recenze právě vycházejících CD, samozřejmě doplněných o třicetivteřinové ukázky, v případě CD Aurobora nakladatelství Indies potom dvou celých skladeb. A pak jsou tady samozřejmě počítačové hry. Je nepravděpodobné, že čtenář KLANu a majitel multimediálního počítače nikdy nepřičichl k počítačovým hrám. Ať už patříte mezi hard-core hráče anebo ať hrajete jen „rekreačně“, určitě si v dnešní nabídce obrázků, recenzí a demo verzí vyberete něco, co bude ladit vašemu oku, srdci i joysticku. Událostí měsíce je samozřejmě vydání očekávaného šestého pokračování ságy Might & Magic 6. A i když je název hry trochu zavádějící – ve skutečnosti by to mělo být Might, Magic & Laser Blasters, jak se dočtete v recenzi – přesto jde o jednu z nejlepších RPG her všech dob. Radostnou zprávu máme i pro všechny, kterým učarovala podle nás nejlepší RPG minulého roku – Interplay připravuje Fallout 2, o kterém se dočtete v rubrice Preview. Samozřejmě nejen RPG je člověk živ – herní rubrika vám dnes nabídne i něco simulátorů, automobilových závodů, futuristických 3D stříleček a ne – úplně – povedených taktických her. A pozor – prohlédněte si nabídku našich hratelných demoverzí, mezi kterými vás snad zaujmou tituly jako Commandos nebo Freespace.

Tradičně rozložená comicsová rubrika vám představí další eso comicsové scénáristiky, kterým je pro dnešek Steven T. Seagle a těšit se můžete i na čtyři recenze a nepostradatelnou comicsovou hitparádu. Rubrika Hobby hry je dnes věnována jak pokročilým hráčům, tak i naprostým začátečníkům, kterým poradíme, jak se pustit do hraní fantasy Warhammeru od úplného začátku. V rubrice výtvarné umění, kterou jste možná z nevědomosti dosud přehlíželi, bychom vás chtěli upozornit jednak na pozvánky na dvě pražské výstavy, ale i na fotoreportáže ze dvou akcí, které se v Praze v uplynulém měsíci odehrály. Tou první jsou letošní oslavy Majáles 98, tou druhou potom Global Street Party, o které jste toho už určitě slyšeli a četli dost – v KLANu si můžete přečíst postřehy přímého účastníka této akce a podívat se na fotografie přímo z „místa činu“. O tom, jestli se jedná o katastrofu bezprizorní mladé generace nebo o katastrofu v řadách policie se rozhodněte sami. A co vás čeká dál? Dvě divadelní představení, katastrofy tentokrát v literárním pojetí a o oblíbený seriál Mileho samozřejmě s katastrofickým podtextem, navíc doplněný o katastrofický slovníček. Seriál o Indonésii skončil už v předminulém čísle – paradoxně právě v době, kdy v této oblasti Asie vypukla další z katastrof, tentokrát hospodářsky – politických. Doufejme, že to nebylo způsobeno naším seriálem a jeho ukončením – potom by podobný osud čekal i Nepál, Zambii a Korfu – to jsou totiž místa, kam se v dnešní rubrice věnované cestování podíváme. Pokud ano, tak Bůh s nimi.

Tak co, máte už dost katastrof okolo nás? Chtěli byste raději něco veselého a optimistického? I toho v KLANu 18 najdete dost. Na globálně optimistická a veselá čísla si budete muset počkat – určitě pro vás nějaká taková v budoucnosti připravíme, protože ani nám se nežije dobře s vědomím, že náš svět bude brzy zničen kometami, nakažen epidemiemi, zaplaven, zmrazen, oteplen anebo popálen, obsazen mimozemšťany a kdoví čeho se ještě můžeme dočkat. Doufejme, že se nic z toho nestane dříve než 7. července, kdy vyjde KLAN 19.

Jan Eisler

Obsah

Film a video

 • Filmové novinky: Smrtonosná zbraň 4; Wrongfully Accused; Mr. Nice Guy; Antz…
 • Filmové premiéry: Co uvidíte v našich kinech od 4. června do 2. července
 • Téma: Absolutní katastrofa (Průvodce po filmových katastrofách z pera Marka Dobeše a Stanislava Čermáka)
 • Profil: Dan Aykroyd (Kanadská hvězda filmů Blues Brothers, Krotitelé duchů, Šišouni a řady dalších)
 • Recenze: Blues Brothers 2000; Drtivý dopad; Extra život; Hon na myš; Mimic; Nebezpečné hry
 • Klasika: Ghostbusters (Když se ve vaší čtvrti bude dít něco divného, koho zavoláte?)
 • Reportáž: Kanárek (Aneb Zpověď dítěte na létající hrazdě)
 • Zajímavosti: I was a teenage intellectual (Pozvánka na talentové zkoušky jednoho ambiciózního protiintelektuálského projektu)

Hudba

 • Videoklip: Lo Fidelity Allstars: Vision incision (Nenechte si ujít Paskvil v červnu)
 • Téma: Francouzský atak (Žádná jiná země není v poslední době na poli taneční hudby tolik zmiňovaná jako právě Francie)
 • Profil: B.B.King (Tento muž má za sebou přes 14.000 koncertů v 82 zemích světa, jeho diskografii tvoří přes padesát alb a tento výčet ještě není (doufejme) zdaleka ukončený)
 • Reportáž: Clubview; The Prodigy
 • Recenze: Dave Angel; Aurobora; Das Efx; Miles Davis; Funkungfusion; Garbage; Massive Attack; Plastikman; Platinum Breakz II; Soul Asylum; Rhytmical Skunk Abuse; …a pár singlíků na závěr

Počítačové hry

 • Herní novinky: Starsiege; Starsiege: Tribes; KKND 2; X-Com: Interceptor; Monster Truck Madness a další
 • Preview: Fallout 2; Descent: Freespace; Hexplore; Shogo
 • Recenze: Army Men; Forsaken; Might & Magic 6; Motorhead; Panzer Commander; SWAT 2
 • Klasika: The Dig (Katastrofická sci-fi vize Stevena Spielberga)
 • Dema
 • Cheaty
 • Patche

Comics

 • Profil: Steven T. Seagle (Steven Seagal, ten tzv. herec, se jen přiživuje na podobnosti s mým jménem, protože se chce být tak populární jako jsem já)
 • Recenze: Aliens: Alchemy; Daredevil: Born Again; Lobo: Dead Heroes don't; Preacher: Ancient History
 • Hitparáda: Comicsová hitparáda (Dvacet nejprodávanějších comicsů)

Hobby hry

 • Warhammer fantasy: Jak bojují Vznešení Elfové (Z příručky „Válečné umění Ulthuanu“, pro důstojnickou školu v Lothernu napsal Lord Imgormiel, polní maršál Jeho Veličenstva); Jak jsem hrál Warhammer (Fantastická věc plná ještě fantastičtějších figurek, jejich úprav a malování podle vlastního vkusu, a hlavně spousta bitev, ve kterých je – bez jediné kapky krve – možno porážet známé a kamarády, posedlé týmž šílenstvím)
 • Warhammer 40.000: Tactica Ofensis (Taktika a tvorba armády Space Marines, tentokrát se zaměřením na útok)

Výtvarné umění

 • Fotoreportáž: Global Street Party (O tom, jak tahle akce dopadla už určitě víte – v naší fotoreportáži se dozvíte, jak probíhala); Majáles 98 (Je první máj, sluníčko svítí, hormony se bouřej – to je pěkné, řekne si student a vyrazí slavit Majáles. A není sám. A není to jenom student)
 • Výstavy: Nancy Davidson (Karnevalové oči); Gema (Vizuální ozvěny Malajsie)

Divadlo

 • Recenze: Dcera Vichřice (Pedro Calderon de la Barca – Divadlo Komedie); Noc divokých zvířat (Michal Gulyáš – Divadlo Rokoko)

Literatura

 • Téma: Katastrofická SF (Průvodce světem literárních katastrof)
 • Seriál: Doma to raději nezkoušejte (Návod „Jak přežít katastrofu“ a slovníček katastrof od A do Z)
 • Recenze: Čtyři sta miliard hvězd; Hvězda elfů; Ikona; Král z hlubiny půlnoci; Král a Žoldnéř; Příběhy Bílého vlka

Cestování

 • Reportáž: Korfu (Z kouzelné Kerkýrye na vznášející se kláštery); Nepal (Annapurna a Royal Chitwan National Park); Zambie (Království Loziů)

Klan

Ke stažení

Obraz CD-ROM ve formátu ISO
(cca 500 MiB 7-Zip, hostováno na Archive.org)
Seznam všech vydání časopisu KLAN ke stažení

Nevíte, co máte se souborem dělat?
Přečtěte si návod jak spustit KLAN >>

Titulka
2. obálka
3. obálka
4. obálka
Potisk CD-ROMu