KLAN 2 - únor 1997

Windows 95 launcher
Úvodní obrazovka
Publicistika
Film a video
Počítačové hry
Divadlo
Výtvarné umění
Literatura
Hudba
Móda
Klub Camelot
Internet
Inzerce
KLAN

Ke stažení

Obraz CD-ROM ve formátu ISO
(cca 500 MiB 7-Zip, hostováno na Archive.org)
Seznam všech vydání časopisu KLAN ke stažení

Nevíte, co máte se souborem dělat?
Přečtěte si návod jak spustit KLAN >>

Editorial

Úvodem dnešního zamyšlení nejprve pár poděkování (vyjma těch, které si můžete prohlédnout v každém KLANu pod položkou Credits). Děkujeme vám všem, kteří jdete s námi do budoucnosti a kteří s námi nahlížíte do směru, kterým se snad bude ubírat vývoj médií v příštích několika letech.

Když jsme začínali připravovat KLAN jako jediný časopis pouze pro CD-ROM, řada našich přátel a známých (a konečně i nepřátel a neznámých) nás odrazovala od něčeho tak neobvyklého, něčeho nevyzkoušeného a dost možná i nadčasového jako byl a je KLAN. Odhadnout, jaká bude budoucnost KLANu v prvních pár měsících jsme nedokázali. Přesto jsme ale učinili první krok a vykročili do Země nikoho, do nezmapované a neprobádané oblasti multimediálních časopisů, do sféry časopisů pro více smyslů (ne-li pro všechny). To, že dnes je na světě KLAN číslo 2, již třetí svého druhu v pořadí (pokud se s KLANem setkáváte poprvé pak vězte, že číslo ‚nula‘ vyšlo v prosinci minulého roku) je důkazem toho, že naše myšlenka je životaschopná, a že si KLAN dokáže udržet svoje místo na slunci. Děkujeme vám za to.

Děkujeme i těm, kteří věnovali svůj čas připomínkám, radám a kritice KLANu. Každý podnět jsme pečlivě prostudovali – snažíme se a budeme se snažit vyhovět většině vašich přání na zkvalitnění KLANu – jak po technické, tak po obsahové stránce, jak jistě sami brzo poznáte. Abychom vám vaše poznávání KLANu usnadnili, přinášíme vám všeobsažné a vševysvětlující (relativně) slovo našeho hlavního programátora, ve kterém se dozvíte spoustu informací vám možná doposud skrytých. Pro ty z vás, kteří ještě nemají s KLANem dostatek zkušeností jsme připravili rozsáhlé „Tipy a triky“ obsahující popis ovládání a některé fígle, které můžete s KLANem provádět.

Teď už ale k obsahu tohoto čísla. Nejprve samozřejmě k tématu tohoto čísla, které jste mohli odhalit z obálky KLANu. Ano, tématem tohoto čísla jsou populární Akta-X a vše, co k nim patří) – profil Davida Duchovny a Gillian Anderson, rozhovor s Chrisem Carterem a vedle toho ještě samozřejmě spoustu dalších informací – vše od vašeho nejoblíbenějšího Marka Dobeše. Kromě hlavního tématu pro vás máme jako vždy připraveny informace o nových filmech a premiérách – ty pro změnu od vašeho minimálně stejně nejoblíbenějšího Františka Fuky a samozřejmě i recenze nových filmů, které se v současné době objevují na plátnech našich kin. A lahůdky? Rozhodně si nenechte ujít recenzi pátého nejhoršího sci-fi filmu všech dob, pravděpodobně smrtelně myšleného, totálně močopudného trhače bránic s přiléhavým názvem Hvězdná Srážka včetně jedné dostatečně výstižné ukázky…

V rubrice počítačových her potom naleznete recenze těch nejžhavějších, nejlepších nebo nejzajímavějších počítačových her spolu s animacemi a hratelnými demy (nenechte si ujít především hry Flying Corrs, Obsidian, Wages of War a v neposlední řadě také ambiciózní tuzemský projekt Gooka, (na který vám přinášíme žhavé hratelné demo).

Divadelní rubrika je tradičně profesionálně připravená a zajímavá – dnes vám vedle recenzí a programů některých divadel (novinka!) přinášíme profil Činoherního klubu. Bohužel se vám musíme omluvit – pro tento profil jsme měli natočený a připravený rozhovor, který jsme však vzhledem k technickým potížím nemohli použít. Věřím, že nám odpustíte.

Pokud jste v minulosti měli, možná trochu oprávněně, pocit, že je naše rubrika věnovaná výtvarnému umění chudší, potom se tohoto pocitu jistě zbavíte, jakmile se s KLANem vypravíte na cestu za uměním dnes. Originální a ambiciózní projekt „Na tělo“, ve kterém se spojili slavní umělci s krásnými modelkami patří mezi věci, které by vám neměly uniknout – ať už jako čisté umění, nebo jako inspirace… Konečně, nemusíte na nic čekat, posuďte sami!

Jak jsme slíbili, v tomto čísle se znatelně rozrostla hudební rubrika pod vedením Honzy Dědka – David Bowie se svými progresivně-multimediálním přístupem k vlastní prezentaci padne do KLANu „jako ulitý“. Kromě toho v tomto KLANu najdete šest recenzí nových hudebních CD spolu s audio ukázkami z nich (ukázky si můžete poslechnout u každé recenze stisknutím tlačítka PLAY pod oknem vlevo). A jako perličku jsme pro vás připravili plné znění skladby Vlasy (Hair) ze stejnojmenného muzikálu, který můžete vidět v divadle Pyramida na Pražském Výstavišti (v tomto případě musíte nejprve stisknout aktivní položku „zvuk“ a teprve potom spustit „play“.

Citelně se rozrostala i rubrika věnovaná literatuře, kde vám přineseme hrstku recenzí nejnovějších knih z oboru sci-fi a fantasy – i to je ale jenom začátek!

V rámci hesla „časopis pro celou rodinu“ pro vás máme nikoli nezajímavé rozšíření módní rubriky (ukažte KLAN nejbližší příslušnici něžného pohlaví a o jeho zajímavosti se přesvědčte sami) připravené ve spolupráci s Michaelou Votavovou, „virtuální správkyní“ internetového Style-netu. A když už jsme u internetu, stále platí naše nabídka na bezplatné připojení po dobu sedmi dnů u společnosti Terminal.cz!

Při procházení tímto KLANem narazíte ale i na další změny. KLAN se vyvíjí nejen po stránce obsahové, ale i po stránce technické. Co nového se objevuje v tomto čísle? Především je to další, zatím nejkvalitnější mód přehrávání videa, který je kompromisem mezi kvalitou a velikostí. To nejkvalitnější video uvidíte samozřejmě v módu přehrávání přes celou obrazovku – pokud jste ovšem vybaveni dostatečně (pekelně) silným počítačem. Na pomalejších počítačích doporučujeme přehrávat video buďto v okně, anebo prostřednictvím nové možnosti přehrávání – ve 2/3 „Void Video Vision“ módu. Pokud jste tak dosud neučinili, spusťte soubor SETUP.EXE a nastavte položku „MAXIMÁLNÍ VELIKOST VIDEA“ na „2/3 obrazu“. Věříme, že budete spokojeni – přesto ale stále pracujeme na zkvalitnění a vylepšení videa (mimochodem, všechna dostupná videa a hudbu si můžete prohlédnout v rubrice Galerie, kde je všechno přehledně uspořádáno – připraveno jen pro vás!

Další novinkou je (vedle nové titulní skladby) zprovoznění virtuálního jukeboxu. Od tohoto čísla si již v Preferencích na naší nepřehlédnutelné konsoli můžete vybrat jednotlivé doprovodné skladby KLANu a pořadí jejich přehrávání. Mimochodem – nezapomeňte, že při změně první skladby v pořadí (stiskem klávesy „1“ v preferencích/hudba) se změní i aktuální hudba a vy si tak můžete rychle poskytnout všechny naše originální skladby sestavené exkluzivně pro KLAN.

KLAN 2 je, stejně jako jeho oba předchůdci něčím novým. Pokaždé se snažíme přinášet vám něco, na co jste nebyli zvyklí a věříme, že se nám podaří v tom pokračovat i nadále. Naše víra v média nové generace a v náš časopis nové generace (pro vás, novou generaci) je totiž den ze dne silnější. Věřím, že i vaše.

Jan Eisler

Obsah

Publicistika

 • Téma: Bohumil Hrabal (28.3.1914 – 3.2.1997)

Film a video

 • Téma: Absolutní akta (Akta-X – jen pro vaše oči)
 • Premiéry: Hvězdná pěchota; Hercules; Frighteners; Hamlet; Tichý nepřítel (Devil's Own); Co uvidíte v českých kinech od 20. února do 20. března 1997: Denní světlo (Daylight); Do nebíčka; Akáty bílé; Albino Alligator; Emma; Anglický pacient
 • Recenze: Čarodějky ze Salemu (The Crucible); Dlouhý polibek na dobrou noc (The Long Kiss Goodnight); Dvě tváře lásky (The MIrror Has Two Faces); Lid versus Larry Flynt (The People vs. Larry Flint); Mars útočí (Mars Attacks!); Michael Collins; Osmý den (Le huitieme jour); Romeo a Julie (William Shakespeare's Romeo and Juliet); Spáči (Sleepers)
 • Video: Hvězdná srážka (Star Crash); Drtič mozků (Brain Smasher… a Love Story)
 • Profil: David Duchovny (X-Man); Gillian Anderson (X-Woman)
 • Interview: Chris Carter (Doktor X)

Počítačové hry

 • Novinky: Planetary Raiders; Subspace; Myth; Unreal; Chasm – The Shadow Zone; Lands of Lore 2: Guardians of Destiny; Blade Runner; Mission to Nexus Prime; Demonstar; MDK
 • Recenze: A-10 Cuba!; Back to Baghdad; Battleship; City od Los Children; Die Hard Trilogy; Flying Corps; Gooka; Noir; Obsidian; Wages of War
 • Dema: Chasm – The Shadow Zone; MDK; Norse by Norsewest; Redneck Rampage; Street Racer; XS; Ecstatica 2; Emperor of the Fading Suns; Gooka; Return to Krondor; Rally Challenge; Slamtilt Pinball; Tigershark; Virtual Pool; Wiener Takes All; Macromedia Director 5; Sound Forge 3.0
 • Interview: Richard D. Evans a Vlado Ríša
 • Pařeniště 27

Divadlo

 • Profil: Činoherní klub (Historie)
 • Interview: Klára Pollertová-Trojanová („Nikdy jsem nebyla dravec“)
 • Premiéry: Carlo Gozzi: Zelenavý ptáček (Dejvické divadlo); Roman císař: Vodní víkend (Divadlo Labyrint)
 • Kulturní přehled: Programy divadel (Divadlo Archa, Divadlo Komedie, Divadlo Pod Palmovkou)

Výtvarné umění

 • Téma: Na tělo / On The Flesh / Auf den Körper
 • Reportáž: Zvon 96

Literatura

 • Recenze: Terry Pratchett: Čarodějky na cestách; Christopher Stasheff: Čaroděj se ztratil; R. A. Salvatore: Bedwyrův meč; Jeff Godell: Kyberzloděj a samuraj; Benjamin Hoff: Pů a tao

Hudba

 • Téma: David Bowie (V internetovém věku)
 • Recenze: Beth Orton: Trailer Park; Blur: Blur; David Bowie: Earthling; Václavek – Ostřanský – Jelínková: Domácí lékař; VA: Red Hot + Rio; Urfaust a Gary Lucas: Pražská strašidla

Móda

 • Profil: Taťiana Kovaříková

Klub Camelot

 • Téma, Registrace, Slevy, Camelot Bazaar, Camelot Direkt, Přečtěte si, Soutěž, Spolupráce, Kontakt

Internet

 • Téma: Drasťák (První Internetovský román)
 • Surfer's Digest
 • Internet zdarma

Inzerce

 • Autocont, Alfa Computers, Body Talk, Camelot Direkt, Cinema – filmový měsíčník, CREW – comicsový časopis, Eurotrade, Games World, Hair, JRC, Ma-Media, Ma-Media News, Ma-Media WWW studio, Na tělo, Netwave, Self, STYLE.net, Terminal CZ, Turbo Computers, Void

Klan

 • Kontakt, Předplatné, Spolupráce, Credits, Galerie

Ke stažení

Obraz CD-ROM ve formátu ISO
(cca 500 MiB 7-Zip, hostováno na Archive.org)
Seznam všech vydání časopisu KLAN ke stažení

Nevíte, co máte se souborem dělat?
Přečtěte si návod jak spustit KLAN >>

Titulka
2. obálka
3. obálka
4. obálka
5. obálka
6. obálka
CD label