KLAN 22 - říjen 1998

Windows 95 launcher
Hlavní obrazovka
Úvodník
Film a video
Hudba
Počítačové hry
Comics
Hobby hry
Výtvarné umění
Divadlo
Literatura
Cestování
KLAN

Ke stažení

Obraz CD-ROM ve formátu ISO
(cca 500 MiB 7-Zip, hostováno na Archive.org)
Seznam všech vydání časopisu KLAN ke stažení

Nevíte, co máte se souborem dělat?
Přečtěte si návod jak spustit KLAN >>

Editorial

Vítejte do prvního Invexového, druhého poprázdninového a dalšího z DOSových, totálně „newindowsových“ KLANů. Je mojí smutnou povinností omluvit se vám jménem celého vývojového týmu KLANu za skutečnost, že navzdory našim (mým) slibům z minulých čísel, Win32 verze KLANu je ještě otázkou budoucnosti. Ne sice budoucnosti příliš vzdálené, nicméně – ač neradi, musíme se uchýlit k nenáviděné, avšak jisté větičce známé vývojářům počítačových her. Až bude, tak bude. Ačkoli mě všichni ujišťují, že nová verze bude již „zcela určitě“ do konce tohoto roku, slibovat něco takového se neopovážím. To ovšem neznamená, že bychom KLAN odkládali na vedlejší kolej. Naopak – už teď je nová verze ze 75% dokončena a její vydání oddaluje jen náš perfekcionismus a touha po dokonalosti. Nová verze totiž nebude pouhým „přeportováním“ stávající dosové pro Direct X – půjde o zcela nový interface, který bude zahrnovat nejen spoustu programových novinek, ale i naše dvouleté zkušenosti, které jsme nasbírali při přípravě KLANu a v neposlední řadě i požadavky vás, čtenářů.

Ještě než se pustíme do obvyklého shrnutí obsahu tohoto čísla, musíme vyjasnit jednu drobnost. I když se v současné době na scéně počítačových časopisů dějí divné věci, i když se v některých redakcích mění lidé a ačkoli vznikají nové časopisy, nic z toho nemá na KLAN pražádný vliv. Žádný negativní. Jednak proto, že KLAN není konkurencí žádného z herních časopisů našem trhu a v podstatě není konkurencí ani žádného jiného, papírového časopisu. A také proto, že KLAN není v žádném případě napojen na žádné jiné vydavatelství, které by regulovalo nebo omezovalo jeho vycházení. Zkrátka a dobře, KLAN tady už takřka dva roky byl, je tady i dnes a bude tady vždy – alespoň do doby, než pro vás přestane být zajímavý. Snažíme se a budeme se snažit, aby k tomu nikdy nedošlo.

Abychom vám trochu vynahradili možné zklamání nad absencí Windows verze, snažili jsme se připravit co nejzajímavější obsah tohoto čísla, a to nejenom po stránce obsahové, čili co se týká textů, ale i po stránce „mediální“. Opravdovou lahůdkou jsou v tomto čísle dvě dvouminutové ukázky z populárních filmových klipů. Tím prvním je hit I don't want to miss a thing od skupiny Aerosmith, který je rovněž titulní skladbou trháku Armageddon. Druhým filmovým soundtrackem, jehož klip vám dnes přinášíme je Godzilla a klip od Jamiroquai. Věříme, že budete spokojeni. To samozřejmě není zdaleka konec filmovým ukázkám, které v tomto KLANu najdete. V sekci filmových novinek vás čeká plných deset trailerů z chystaných filmů, mezi kterými se skví takové trháky jako tar Trek: Insurrection, Antz, Ronin, Soldier nebo Vampires. Přesvědčte se sami. Absolutním filmovým tématem tohoto čísla je Godzilla – vy si můžete přečíst vyčerpávající článek o všem, co s tímto obrovským filmovým fenoménem souvisí. Film Godzilla, který se v našich kinech objevuje právě v současné době totiž není zdaleka jediným filmem s tímto legendárním monstrem. Věříme také, že se pro vás stala zajímavá rubrika věnovaná programům našich televizí – dnes již tato sekce obsahuje programy ČT1, ČT2 i Nova. Všechny „velké“ filmy, které v říjnu v televizi uvidíte v naší rubrice najdete. Když nebudete zrovna sedět u KLANu, můžete se čas od času juknout i na televizi. My vám ušetříme čas s hledáním toho nejzajímavějšího.

Protože je říjen a protože v době vydání tohoto KLANu probíhá největší tuzemská počítačová výstava – Invex – je pochopitelné, že jsme věnovali velkou pozornost zejména počítačovým hrám. Vedle zajímavých novinek, kde najdete obrázky z toužebně očekávaných her Tomb Raider 3, Shogo nebo X-Wing Alliance je to tučná rubrika preview – tady se zaměříme na zatím nejslibněji vypadající 3D akci tohoto roku – Half-Life, ale místo zbude i na pecky jako Casear 3, Saga nebo Riverworld. Pokud jde o recenze, je tentokrát na co se dívat. Prázdniny skončily a herní trh ožil. Vy se můžete těšit na hry F22 Total Air War, Grand Prix Legens, Hardwar, Need For Speed 3, People's General, Rage of Mages a především na skvělý Fallout 2, který je ještě větší, zábavnější a lepší než jeho legendární předchůdce. U příležitosti vydání další strategie od SSI se také vracíme k slavné sérii Five Stars, jejíž díly jsou mezníky v oblasti počítačových strategií pro ty tvrdší a otrlejší hráče. Když k tomu připočítáme něco cheatů na nejnovější hry, pár patchů a především senzační hratelná dema, jsme přesvědčeni, že s herní rubrikou tohoto KLANu můžete být spokojeni.

Stejně tak ale věříme, že budete spokojeni i s dalšími rubrikami. Z těch nejzajímavějších článků v ostatních rubrikách jmenujme třeba profil dalšího comicsového esa, kterým je Warren Ellis anebo recenzi senzačního kousku Bad Boy. V rubrice výtvarné umění se můžete nejenom podívat na dvě zajímavé výstavy, ale v dobré tradici fotoreportáží KLANu pokračujeme ohlédnutím za relativně mírumilovnou pražskou Local Street Party. Naditá literární rubrika s dalším dílem populárního seriálu pološíleného Mileho, divadelní recenze a rozloučení s cestou po Indii. To jsou jen malé výtažky z obsahu dvaadvacátého čísla KLANu, které se vám, jak alespoň doufáme, bude líbit a kterého se budete bavit tak dobře, jako u všech ostatních.

Jan Eisler

Obsah

Film a video

 • Filmové novinky
 • Filmové premiéry
 • Téma: Před Godzillou; Absolutní Godzilla
 • Profil: Larry Cohen
 • Femme Fatales: Kathryn Bigelowová
 • Recenze: Bídníci; Malí válečníci; Město Andělů; Smrtonosná zbraň 4; Zachraňte vojína Ryana
 • Klasika: SpaceBalls
 • TV Program: ČT 1; ČT 2; Nova

Hudba

 • Recenze: Fun Lovin' Criminals; Monkey Mafia; Music Instructor; Mike Oldfield; Lee ‚Scratch‘ Perry; Ringo Starr; Alan Stivell; Supercharger; Tindersticks; Unkle; Rialto vs. The Superjesus; Josh Wink vs. Ea Static; …něco málo kompilací
 • Radio 1: Programová skladba

Počítačové hry

 • Herní novinky
 • Preview: Caesar 3; Half-Life; Riverworld; Saga
 • Recenze: Dune 2000; Fallout 2; Grand Prix Legends; Hardwar; Need for Speed 3; People's General; Rage of Mages; Total Air War
 • Archiv: F-22 ADF; Fallout
 • Klasika: Five Stars
 • Dema
 • Cheaty

Comics

 • Esa comicsové scénáristiky: Warren Ellis
 • Recenze: Bad Boy; Batman vs Judge Dredd; Predator: Hell Come a Walkin'
 • Hitparáda: Comicsová hitparáda

Výtvarné umění

 • Výstavy: 100 židlí; Dimensions Variable
 • Fotoreportáž: Local Street Party

Divadlo

 • Recenze: Intimita

Literatura

 • Profil: Terry Pratchett
 • Seriál: Zachraňte soukromí Mileho
 • Recenze: Když bohové spali; Čarodějův společník; Dračí píseň; Hranice volnosti; Kamenný vodopád; Svět Ptavvů; Tříska v božím oku
 • Portrét: William Saroyan

Cestování

 • Reportáž: Indie

Klan

Ke stažení

Obraz CD-ROM ve formátu ISO
(cca 500 MiB 7-Zip, hostováno na Archive.org)
Seznam všech vydání časopisu KLAN ke stažení

Nevíte, co máte se souborem dělat?
Přečtěte si návod jak spustit KLAN >>

Titulka
2. obálka
3. obálka
4. obálka
Potisk CD-ROMu