KLAN 28 - duben 1999

Windows 95 launcher
Hlavní obrazovka
Film
Hudba
Hry
Comics
Kultura
Cestování
Editorial
Index
Galerie
Preference

Ke stažení

Obraz CD-ROM ve formátu ISO
(cca 500 MiB 7-Zip, hostováno na Archive.org)
Seznam všech vydání časopisu KLAN ke stažení

Nevíte, co máte se souborem dělat?
Přečtěte si návod jak spustit KLAN >>

Editorial

Jak ten čas letí. Netrvalo ani tři roky a KLAN už funguje i pod Windows. Vlastně – jenom pod Windows, protože s ohledem na stav počítačů v našich zeměpisných šířkách jsme si troufli vsadit na Microsoft a věříme, že není nikdo, kdo by zároveň kupoval a četl KLAN a zároveň nevlastnil Windows. Ani vy nepatříte mezi takové lidi, což si dovolíme tvrdit skoro s jistotou. Jinak myste se k tomuto textu jen stěží dostali. Vítejte tedy do KLANu 28. Hned na úvod ale musíme trochu sebekriticky připomenout, že stávající port KLANu pro Windows není úplně přesně to, co jsme kdysi slibovali. I když v tomto KLANu narazíte na řadu novinek a vylepšení, není to ještě chystaná verze „2.0“, na které už dlouho a pečlivě pracujeme. Prozatím se sice můžete těšit ze současné podoby KLANu pro Windows, ovšem vězte, že změnám ještě zdaleka není konec. Ale teď, když už nás čas a čtenáři tolik netlačí, si můžeme a co víc – musíme – dát na nové verzi moc a moc záležet. Úplně nejvíc záležet. Ale to všechno je hudba budoucnosti – pojďme se teď v krátkosti podívat na to, co jsme si na vás teď nachystali a co můžete od tohoto (a všech dalších) KLANu čekat.

Změny, které vám budou patrné na první pohled, se týkají obslužného interface KLANu. Více než dva roky zkušeností s tvorbou KLANu a nesčetné vstupy od vás, čtenářů, nás dovedly k poznání, že bude nejlepší minimalizovat veškeré rušivé elementy a spojit všechny obrazovky KLANu jednotným designem ovládacích prvků. Nový interface, který jsme pro vás připravili je proto velmi střízlivý a nestyděl bych se říci možná až decentní. Není o nic méně funkční než ten předcházející a jen vrozená skromnost mi brání napsat, že je i užitečnější a přehlednější. Abyste se ale v „novém“ KLANu zorientovali, nebude na škodu připomenout si a osvěžit některé základní ovládací prvky.

Interface KLANu je koncipován tak, aby bylo možné jej bez problémů ovládat jednou rukou myší tak, abyste druhou volnou ruku mohli věnovat jakékoli jiné činnosti (to oceníte třeba u některých comicsových recenzí v tomto čísle). Abyste zvýšili efekt ovládání myší, měli byste si zapamatovat, že pravé tlačítko myši slouží pro návrat na předchozí stránku. Je to důležité zejména proto, že jsme z interface již vypustili obsoletní tlačítko zpět. V KLANu se ale můžete pohybovat i jinak, něž klikáním na odkazy v textu – už dávno jsme zavedli možnost „listovat“ stránkami KLANu tak, jako by se jednalo o papírový časopis. Malilinkaté, skoro přehlédnutelné, avšak roztomile animované šipečky v pravém dolním rohu interface KLANu slouží právě pro listování mezi stránkami. Když vás ty šipky budou nudit a budete mít náhodou i nějakou tu volnou ruku, můžete KLANem listovat na klávesnici, a to prostřednictvím kursorových šipek doleva a doprava. Na další tři ovládací prvky nového interface jsme obzvláště pyšní – jsou to tlačítka pro minimalizaci programu (to vlastně dost dost nuda), ukončení programu (ani to není vlastně taková pecka) a hlavně pro přepnutí grafického režimu, což ovšem pecka je – KLAN si tak můžete prohlížet buďto ve starém dobrém full-screen módu (v tom případě je mimochodem chod programu o něco rychlejší), anebo v okně tak, abyste viděli, co se mezitím děje u vás na ploše. Tedy pokud nepracujete v rozlišení 640×480. Mimochodem – pokud si KLAN minimalizujete, zůstane vám hrát hudba. To není chyba, ale záměr.

Když už jsme u té hudby a potažmo pak hudebních ukázek, rádi bychom vás upozornili na vylepšení obojího. V preferencích, o kterých se za chvíli rozepíšeme, si již můžete separátně nastavit hlasitost všeho a kromě toho je tady pro KLAN nová položka Surround – pro 3D zvuk. Je dobré vědět, že nejnižší nastavení hodnoty Surround je v podstatě Mono, střední nastavení Stereo a teprve vyšší hodnoty aktivují 3D zvuk. To jenom pro pořádek. Jinak v preferencích najdete vedle ovládání hlasitosti i přepínání velikosti fontu (staré dobré klávesy [ a ] ale fungují pořád, volbu módu full-screen videa (prokládané a neprokládané) i zapínání a vypínání titulků. Ve verzi 1.5 jsme také vyslyšeli ty čtenáře, kteří si stěžovali na přílišnou kontrastnost bílého písma na černém podkladě a zavedli černé písmo na podkladě šedém. Pokud se vám stýská po starém barevném schématu, není nic snazšího než tlačítkem Invert Background v preferencích a nebo krkolomnou kombinací kláves SHIFT+A změnit barvy zpázky na bílé písmo na černém podkladě. Konečně poslední položkou v preferencích je výběr skladby, která hraje na pozadí. Jestli vás některá skladba irituje, přeskočte ji, jestli vás irituje veškerá naše hudba, vypněte ji (tlačítko * stále vypíná hudbu tak, jak jste zvyklí. A jedna zlatá rada na závěr – klávesou F2 preference otevřete kdykoli za chodu KLANu.

Malým krůčkem pro interface KLANu a velkým skokem pro lidstvo je pak zavedení pull-down (v podstatě) menu, které je snadným pomocníkem pro orientaci v celém KLANu a také asi nejzásadnější změnou – tak zásadní, že jsme z tohoto menu udělali položku na titulní obrazovce, abyste je ani náhodou nepřehlédli. Pryč je nutnost vracet se vždy do titulní obrazovky pokaždé, když jste chtěli skočit do jiné rubriky. Teď můžete kdykoli kliknout na přátelskou šipku v levém horním rohu interface KLANu a jako mávnutím kouzelného proutku se před vámi rozprostře navigační menu, ze kterého můžete skočit do titulní obrazovky jedné z šesti hlavních rubrik (všimněte si, že jsme některé kulturní rubriky vtipně spojili do jedné, chytře nazvané kultura), otevřit preference, galerii médií, přeskočit rovnou na úvodní článek, dokonce spustit externí help, který vám zodpoví všechny otázky týkající se života, vesmíru a vůbec (poznámka v závorce – Help je v tomto čísle pouze v rané fázi vývoje, a tak v něm najdete jen ty nejzákladnější informace).

Před sebou máte KLAN 28, zbrusu nový a nablýskaný interface se kterým si můžete hrát, spoustu článků které si můžete číst, hudby kterou můžete poslouchat, videí, která si můžete do omrzení prohlížet, obrázků, kterými můžete listovat a demoverzí, které si můžete vyzkoušet. Dobrým zvykem úvodníků KLANu je letmý přehled obsahu aktuálního čísla. KLAN 28 bude vyjímkou, která potvrzuje pravidlo. Doufám, že se vám bude líbit.

Jan Eisler

Obsah

Klan

 • Editorial; Galerie

Film

 • Novinky: Star Wars – trailer A; Star Wars – trailer B; Payback; Forces of Nature; Corruptor; Analyze This; Matrix; Entrapment
 • Filmové premiéry
 • Téma: Absolutní divné
 • Profil: Steve Martin
 • Recenze: Celebrity; Druhá nebo první; Láska přes Internet; Sametová Extáze; Život je krásný
 • TV Program: ČT 1; ČT 2; Nova

Hudba

 • Profil: The Cardigans
 • Recenze: 4Hero; Beck; Cassius; Faith No More; Navzájem; Rockers Hi-Fi; Shamen; Totální nasazení; Underworld
 • Singly: …pár singlíků na závěr
 • Radio 1: Vysílací schéma Radia 1

Hry

 • Herní novinky
 • KLAN Top Ten
 • Preview: Battlezone 2; Kingpin; Mechwarrior 3; Tales of the Sword Coast
 • Recenze: Aliens vs. Predator; X-Wing Alliance; Blood 2: Nightmare Levels; Civilization: Call to Power; Gangsters; Lands of Lore 3; Redline; Speed Busters; Starsiege; WW2 GI
 • Klasika: Lands of Lore
 • Dema
 • Cheaty

Comics

 • Esa comicsové kresby: Steve Ditko
 • Recenze: Batman: Haunted Knight; Druuna: Carnivora; Smiley: Anti-holiday special
 • Comicsová hitparáda

Kultura

 • Výtvarné umění – výstavy: Pavel Brunclík
 • Divadlo – recenze: Éra Kubánkova; Narozen 28. října
 • Literatura – seriál: Doma to raději nezkoušejte 27
 • Literatura – profil: Brian Wilson Aldiss
 • Literatura – recenze: DragonLance; Inkvizitor; Královská krev; Pokušení krále čarodějů

Cestování

 • Reportáž: Rovníková Amerika; Myanmar

Ke stažení

Obraz CD-ROM ve formátu ISO
(cca 500 MiB 7-Zip, hostováno na Archive.org)
Seznam všech vydání časopisu KLAN ke stažení

Nevíte, co máte se souborem dělat?
Přečtěte si návod jak spustit KLAN >>

Titulka
2. obálka
3. obálka
4. obálka