KLAN 32-33 - září 1999

Windows 95 launcher
Hlavní obrazovka
Film
Hudba
Hry
Comics
Kultura
Cestování
Editorial
Index
Galerie
Preference

Ke stažení

Obraz CD-ROM ve formátu ISO
(cca 500 MiB 7-Zip, hostováno na Archive.org)
Seznam všech vydání časopisu KLAN ke stažení

Nevíte, co máte se souborem dělat?
Přečtěte si návod jak spustit KLAN >>

Editorial

Už skoro tři roky uplynuly od doby, kdy se v našich hlavách zrodila myšlenka na vydávání časopisu na CD-ROMu. Časopisu, který se měl stát médiem nové generace pro novou generaci a alternativou k časopisům papírovým. Časopisu, který si vzal za vzor řadu časopisů vycházejících v zemích západně od našich hranic (jmenujme třeba CD-ROM časopisy jako Blender, Digital Culture Stream anebo Launch) a který se měl stát jejich tuzemskou obdobou. Po třech letech poctivého a bez vyjímky pravidelného vydávání takového časopisu se projevila smutná pravda – pravda, kterou řada lidí obhajovala od samého počátku naší existence a kterou jsme si my sami odmítali připustit. Totiž fakt, že pro samostatný časopis na CD-ROMU bez čehokoli dalšího – zejména pak bez papírového základu – není na našem trhu zatím místo. O dvaatřicet čísel KLANu později jsme se na tuto zkušenost udělali sami. Na druhou stranu – nikdy nevíte, dokud to nezkusíte. A my jsme to alespoň zkusili.

Ti z vás, kteří se za tu dobu stali pravidelnými čtenáři KLANu si bezesporu povšimli odmlky, kterou jsme ve vydávání v srpnu „z organizačních důvodů“ udělali. Toto číslo KLANu je ovšem důkazem toho, že tento projekt budoucnost stále má. Ne možná jako samostatný časopis, ale jako plnohodnotná příloha jiného – konečně papírového – časopisu, kterým je magazín PC Gamer. Právě jeho přílohou se KLAN stal a jeho přílohou také bude „dokud nás bůh anebo neviditelná ruka trhu nerozdělí“. Jestli patříte anebo jste patřili mezi stále čtenáře KLANu, nečeká vás žádná drastická změna – ne větší, než jsme už několikrát v minulosti provedli. A jestli patříte mezi ty, kteří se s naším časopisem nikdy nesetkali – a prostým porovnáním nákladů dosavadních s nákladem stávajícím je jasné, že je vás drtivá většina – potom vítejte na virtuální stránky časopisu nové generace – pro novou generaci a pro čtenáře PC Gameru.

Stálým čtenářům nemusíme vysvětlovat nic, pro ty nové dovolte kratičké seznámení. Posláním KLANu bylo a je přinášet informace o dění ve světě zábavního průmyslu (a nejen toho) co nejzábavnější a co „nejmultimediálnější“ formou. Proto najdete u většiny filmových recenzí také filmové ukázky, u recenzí hudebních potom hudební ukázky. Nechybí samozřejmě ani animace z počítačových her, které dnes už naštěstí k zábavnímu průmyslu neodmyslitelně patří. Díky tomu, že v současné době KLAN nemusí stavět z tak velké části na demoverzích počítačových her (přece jen je to teď jedno ze dvou CD, které dostanete ke svému časopisu), můžeme více využívat možnosti přinášet vám co nejvíce filmových ukázek a videí, což, jak věříme, oceníte. Vedle spousty článků ze světa filmu, počítačových her anebo hudby je součástí KLANu také kulturní přehled, který jsme kdysi pracovně a později definitivně nazvali „Interaktivní kulturní přehled“. Tato databáze kulturních akcí v Praze (spustíte ji prostřednictvím launcheru KLANU anebo rozbalením archivu Ikp_inst.exe v direktoráři Přehled na každém CD) je vyčerpávajícím přehledem kulturního dění v Praze a my věříme, že se stane nedílnou součástí vašeho kulturního života tak, jako se stala pro desítky a stovky našich pravidelných čtenářů. Totéž si ostatně slibujeme od celého KLANu, do jehož třiatřicátého čísla vás tímto ještě jednou vítáme.

Pokud jde o obsah tohoto vydání KLANu, není nijak výrazně odlišný od předešlých čísel (snad až na profil slavné filmové herečky Miou-Miou z pera geniálního filmového kritika, režiséra a scénáristy Marka Dobeše, který je bezkonkurenční nejkratším článkem v tříleté historii KLANu). V budoucnosti možná projde obsah některými kosmetickými úpravami, ale prozatím zůstává rozdělení do šesti základních rubrik (nejlépe jsou tyto rubriky dosažitelné prostřednictvím menu v levé horní části každé obrazovky). Chcete-li snadno a rychle vyhledat konkrétní články, použijte obsah, nebo chcete-li index v tomtéž menu, anebo kombinaci kláves SHIFT+I. Jestli si chcete snadno a rychle prohlédnout všechna dostupná média v KLANu, potom budete zřejmě potřebovat galerii, kde jsou všechna tato média přehledně uspořádána. A konečně, pokud se vám zalíbila hudba, která KLAN podbarvuje, můžete se vydat na cestu do historie KLANu a poslechnout si všechny skladby, které KLAN kdy obsahoval (počet těchto skladeb se dnes vyšplhal na rovných čtyřicet). Stačí, když se přenesete do menu preference, kde můžete v sekci „jukebox“ všemi těmito skladbami listovat. Samozřejmě – preference slouží i k jiným bohulibým účelům, jak sami jistě brzo zjistíte.

Tolik tedy na úvod tohoto v zásadě přelomového a možná historického „dvoučísla“ KLANu. Věříme, že budete s KLANem spokojeni a že stále zůstane vaším oblíbeným časopisem v případě, že jste patřili mezi jeho čtenáře doposud anebo že se vaším oblíbeným časopisem stane v případě, že se s ním setkáváte poprvé. Ať tak nebo tak, za měsíc se na tomto místě setkáme znovu.

Jan Eisler

Obsah

Klan

 • Editorial; Galerie

Film

 • Novinky: Stigmata; Bowfinger; Southpark; Deep Blue Sea; The Iron GIant; The Blair Witch Project; Sleepy Hollow; The Beach; Eyes Wide Shut; Toy Story 2
 • Filmové premiéry
 • Téma: Absolutní Smithee
 • Profil: Tom Berenger
 • Femme Fatales: Miou-Miou
 • Recenze: Mumie; Notting Hill; Star Wars: Epizoda I; Velký Táta; Wild Wild West
 • TV Program: ČT 1; ČT 2

Hudba

 • Videoklip: VR:24
 • Recenze: Démophobia; Ecstasy Of St. Theresa; Hit & Go; The Chemical Brothers; Red Hot Chili Peppers; Skinful; Jimmy Sommerville; Soundtropolis
 • Radio 1: Vysílací schéma Radia 1

Hry

 • Herní novinky
 • KLAN Top Ten
 • Preview: Driver; Gabriel Knight 3; Sims; SWAT 3
 • Recenze: Darkstone; Drakan; Rites of War; System Shock 2; Total Annihilation: Kingdoms; Return to Na Pali
 • Cheaty
 • Dema: Rally Championship 99; System Shock 2; Prince of Persia 3D

Comics

 • Recenze: Shadow Lady: Dangerous Love; Wolverine: Killing

Kultura

 • Divadlo – recenze: Divadelník; Jak se vám líbí

Cestování

 • Reportáž: Thajsko

Ke stažení

Obraz CD-ROM ve formátu ISO
(cca 500 MiB 7-Zip, hostováno na Archive.org)
Seznam všech vydání časopisu KLAN ke stažení

Nevíte, co máte se souborem dělat?
Přečtěte si návod jak spustit KLAN >>

Přední strana
Zadní strana
Potisk CD-ROMu