KLAN 4 - duben 1997

Windows 95 launcher
Úvodní obrazovka
Publicistika
Film a video
Počítačové hry
Divadlo
Výtvarné umění
Literatura
Hudba
Móda
Klub Camelot
Internet
Inzerce
KLAN

Ke stažení

Obraz CD-ROM ve formátu ISO
(cca 500 MiB 7-Zip, hostováno na Archive.org)
Seznam všech vydání časopisu KLAN ke stažení

Nevíte, co máte se souborem dělat?
Přečtěte si návod jak spustit KLAN >>

Editorial

Pokrok ničím nezastavíš. Není to tak dávno, kdy se objevil první CD-ROM. A není tak dávno, kdy jsme jako u vytržení sledovali první „Multimediální aplikace“, první počítačové encyklopedie, neřkuli pak první multimediální hyperfuturistické počítačové hry. Byla to revoluce se vším všudy.

Dnes je CD-ROM součástí našeho každodenního života stejně tak, jako jsou součástí našeho života počítače. Na každém rohu najdete encyklopedii čehokoli – filmu, dinosaurů, hudebních nástrojů, jídla, české přírody, bezzákluzových děl… CD-ROM již zkrátka není technologií budocnosti – je to naše přítomnost, teď a tady. Chtěli bychom, aby se stejně tak KLAN stal běžnou součástí našeho, přesněji řečeno vašeho, života. Aby vám přinášel všechny informace co nejvíce uživatelsky příjemnou formou a aby se stal vaším průvodcem světem zábavy, umění a společenského života.

Nechceme vytvářet filmový časopis, ačkoli přinášíme informace o filmech v takové podobě, jako žádný jiný tištěný časopis. Nechceme soupeřit s herními časopisy, ačkoli přinášíme informace o těch nejlepších počítačových hrách a vybíráme pro vás ta nejlepší hratelná dema. Neděláme divadelní časopis, ačkoli se u nás dozvíte spoustu zajímavostí z divadelního světa. Nejsme hudebním časopisem, a přesto je hudební rubrika KLANu jednou z nejnabitějších a umožňuje vám něco, co žádný papírový časopis nikdy nedokáže – poslouchat ukázky z recenzovaných titulů. Nejsme módním časopisem pro ženy, a přesto se věnujeme známým módním návrhářům, modelkám, přinášíme reportáže a profily – nejen proto, aby byl náš časopis ještě zajímavější i pro ženy, ale také proto, že nejeden muž se rád pokochá pohledem na krásné tváře a krásná těla. Budujeme médium nové generace a jsme přesvědčeni o tom, že jdeme tím správným směrem. Konečně – máte před sebou již čtvrté číslo a nic nenasvědčuje tomu, že se naplní skeptické prognózy těch, kteří KLAN považovali za nadčasový a nereálný projekt.

Ale dost optimistických prologů, pojďme se podívat, co jsme pro vás přichystali do čísla 4. Začneme, jako obvykle, programovými změnami a novinkami. Abychom vám usnadnili orientaci v KLANu, zařadili jsme na horní systémovou lištu popis lokace, ve které se nacházíte. Kromě toho si můžete všimnout, že se kursor na některých místech mění – od tohoto čísla je kursor aktivní nad oblastmi, které vyvolávají další činnosti. Jednoduše – změní-li se kursor, klikněte a uvidíte, co se stane! Pokud si v preferencích na ovládací liště nastavíte oblíbené pořadí doprovodných skladeb, můžete jíž toto pořadí „rotovat“ bez toho, aby se sekvence hudby změnila. Stiskněte klávesu R a budete skladbami plynule scrollovat, případně můžete skladby měnit kursorovými klávesami (jen při vysunuté liště). Když už jsme u hudby, v tomto KLANu najdete další dvě nové skladby. Ta první má název Evolution a ta druhá s názvem Ritual: Eye of Athrak patří k soundtracku hry Ritual, na jejímž vývoji naše společnost pracuje. Autorem všech skladeb, které vás KLANem provázejí stejně jako autorem soundtracku pro Ritual je náš hudebník Ondřej Čihák. Dobře si jeho jméno zapamatujte, určitě se s ním ještě setkáte!

Řada našich čtenářů si stěžovala na nemožnost exportu textů, obrázků a videa do oddělených souborů. V tomto čísle jsme zpřístupnili možnost ukládat obrazovku KLANu do PCX souborů. Jednoduše stiskněte SHIFT+P kdekoli v KLANu. Vámi uložené obrázky najdete v direktoráři C:\KLAN. Snazší orientaci doporučujeme prostudovat si Ovládací Klváesy a přečíst si navíc detailní Tipy a Triky, které jsme pro vás připravili.

Co pro vás máme připraveno pro příští čísla? Pracujeme na „bezbariérovém“ interface (pro zrakově postižené), na zkvalitnění přehrávání videa, na interaktivním kulturním přehledu a v neposlední řadě také na zcela novém interface, který vám vyrazí přinejmenším dech. Ale nechte se překvapit!

A co přinese KLAN 4 po obsahové stránce? Je to neuvěřitelné, ale číslo 4 je ještě nabitější, než čísla předchozí. Nenechte si ujít exkurzi do světa Brandingu, Piercingu a Tatoo v naší reportáži a několika rozhovorech v rubrice Publicistika. Marek Dobeš, Štěpán Kopřiva a Jiří Pavlovský pro vás tentokrát připravili další Absolutní téma filmové rubriky, tentokrát z prostředí Hongkongu. Živý rozhovor s producentem Hvězdných válek Rickem McCallumem, který pro KLAN připravil exkluzivně František Fuka jistě stojí za nemenší pozornost, stejně jako ostatní články filmové rubriky (nezapomeňte na spoustu nových ukázek v rubrice Filmové premiéry).

Rozsáhlá sekce věnovaná Novinkám na softwarovém trhu čeká jenom na vás a tentokrát je přeplněna zajímavými informacemi a spoustě nových projektů, obsahuje videa, animace a desítky obrázků. Mezi recenzemi těch nejzajímavějších her, které se tento měsíc objevily nebo v nejbližší době objeví na našich pultech si nenechte ujít recenze trháků jako Darklight Conflict, Magic the Gathering anebo Theme Hospital. Nemůžeme zapomenout ani na další „Cheaty“ a „Patche“, které vám usnadní život (doslova) v řadě starších i novějších počítačových hrách. A samozřejmě, čekají vás i ta nejžhavější dema počítačových her ujít si nenechte ani další vydání elektronického časopisu Pařeniště, jehož další číslo je opět součástí KLANu.

Podívejte se také, co je nového v Pražských divadlech, jaké nové knihy si můžete přečíst a na jaké výstavy byste mohli v nejbližší době zajít. A potom, samozřejmě, mohou ti estetičtěji založení mezi vámi zabrousit do módní rubriky, ve které vám přinášíme informace z nablýskaného světa módní tvorby. Seznamte se s nádhernou modelkou, podívejte se na jednu módní kolekci a zajděte s námi do Hiltonu na akci Picasso '97.

A konečně, vychutnejte si hudební rubriku, která je v tomto čísle ještě bohatší, než v číslech minulých. 19 hudebních recenzí spolu s hudebními ukázkami čeká jen na vaše oči a hlavně uši. Buďte v obraze a ponořte se do světa hudby spolu s Honzou Dědkem, nejpovolanějším ze všech povolaných a až si všechno poslechnete, nezapomeňte si přečíst hlavní článek hudební rubriky, jehož terčem se dnes stal Nick Cave.

Abychom dostáli našemu slovu stát se vaším elektronickým průvodcem po světě zábavy a kultury, zavádíme od tohoto čísla také rozsáhlé kulturní přehledy, které vás seznámí s akcemi, které právě teď probíhají anebo například s knihami, které právě vycházejí. Náš Kulturní přehled si můžete prohlédnout v jednotlivých dílčích rubrikách KLANu, jmenovitě Film a Video, kde najdete programy pražských kin, Hudba s programem společenských klubů, Literatura, kde vás seznámíme s novými knihami a konečně Výtvarné Umění, ve kterém vám představíme některé pražské galerie a jejich expozice.

Tolik tedy k obsahu KLANu 4. Věříme, že vám toto číslo přinese zábavu minimálně do doby, než bude na stáncích KLAN 5. Mimochodem, KLAN najdete jak na pultech specializovaných počítačových prodejen, tak i na stáncích a v některých trafikách, a to vždy v polovině měsíce. Pokud je toto číslo vaším prvním setkáním s naším časopisem nové generace, potom můžete využít naší nabídky objednávky starších čísel poštou na dobírku, anebo naší limitované exkluzivní nabídky předplatného; předplatíte-li si dnes KLAN od čísla 5 na rok dopředu (cena ročního předplatného činí 840 Kč, čili pouhých 70 Kč za jedno číslo), získáte od nás všechna starší čísla včetně unikátního čísla 0 zdarma (tedy čísla 0–3). Za cenu necelých jedenácti KLANů získáte 16 vydání! Na využití této nabídky, kterou můžete jen těžko odmítnout ale nemáte mnoho času – naše zásoby nejsou neomezené, a vy se musíte rozhodovat rychle. A správně.

Jan Eisler

Obsah

Publicistika

 • Téma: Tatoo, Branding, Piercing
 • Reportáž: Piercing (Na vlastní břicho)
 • Zajímavosti: Drogy 1997

Film a video

 • Téma: Absolutní Hongkong (Made in Hongkong)
 • Premiéry: Batman a Robin (Batman and Robin); Joe's Apartment; Muppets Treasure Island; Co uvidíte v českých kinech od 17. dubna do 15. května 1997: Rozpoutané peklo (Dante's Peak); Jerry Maguire; Návrat Jediho (Return of the Jedi); Nadja; Větší než život (Larger than Life); Portrét dámy (The Portrait of a Lady); Přežila jsem Picassa (Surviving Picasso); Policajt ze San Francisca (Metro); Proč kočka není pes (The Truth about Cats and Dogs); Čára života (La ligne de la vie); Kazaam; Michael; O perlové panně; Láska a válka (In Love and War); Tichý nepřítel (Devil's Own); Zimnice (Cold Fever); Výchova dívek v Čechách
 • Recenze: Kazaam; Láska a válka (In Love and War); Policajt ze San Francisca (Metro); Michael; Návrat Jediho (Return of the Jedi); O perlové panně; Proč kočka není pes (The Truth about Cats and Dogs); Přežila jsem Picassa (Surviving Picasso); Tichý nepřítel (Devil's Own)
 • Video: Boss (Mulholland Falls); Fantom (The Phantom); Heavy Metal; Ponorka (Das Boot); Poslední muž (Last Man Standing); Sabotáž (Sabotage)
 • Profil: Tony Todd (Raising Candyman)
 • Femme Fatales: Kristy Swanson (Všechny trumfy v ruce)
 • Interview: Rick Mc Callum (v Praze)
 • Reportáž: C. T. Howell („Potřebuji větší projekty“)
 • Kulturní přehled: Programy kin

Počítačové hry

 • Novinky: Warlords III; Extreme Assault; Betrayal in Antara; Birthright; 3D Ultra Mini Golf; Pro Pilot; Golf Pro; Shivers 2: Harvest of Souls; Mask of Eternity; Red Baron 2; Earthsiege III: Future Wars; Argo; Panzer General 2; Pacific General; Katharsis; Tomb Raider: Unfinished Business; C&C: Red Alert Counterstrike; Quake Mission Pack 2: Dissolution of Eternity
 • Recenze: Darklight Conflict; Fallen Heaven; Imperium Galactica; Lost Vikings: Norse by Norsewest; Magic the Gathering; Marble Drop; Nihilist; Scarab; Theme Hospital
 • Pařeniště 29
 • Dema: Comanche 3; Darklight Conflict; Katharsis; Nihilist; X-Car; Prokletí Eridenu; Fallen Heaven; Interstate 76; Outlaw; Shivers 2: Harvest of Souls; Yoda Stories; Meat Puppet; Theme Hospital
 • Cheaty: Blood; Terminator: Skynet; Katharsis; Lost Vikings: Norse by Norsewest; Deus; MDK; NHL 97; Red Alert Windows 95 Cheat Engine; Dravens Diablo Trainer Add-on; Diablo Item Manager; Doctor Diablo; Game Wizard 32; The Ultimate Diablo Trainer Lite; KKND Game Trainer; Magic the Gathering Save Cheat; Sonic & Knuckles SaveGame Editor
 • Patche: Blood 0.99b, 0.99c; Daggerfall 1.07.212; Diablo 1.03; Quake OpenGL patch; M.A.X. 1.04; Winquake 1.0
 • Návody: Dragon Lore II; Timelapse

Divadlo

 • Profil: Dejvické divadlo (Historie a současnost)
 • Premiéry: Stanislaw Ignacy Witkiewicz: Matka (Divadlo Labyrint – Studio); Tennessee Williams: Skleněný zvěřinec (Činoherní klub); August Strindberg: Slečna Julie (Divadlo Pod Palmovkou); Miroslav Krobot: Ten co sežral medvěda (Divadlo ABC); Lenka Lagronová: Terezka (Divadlo Komedie)
 • Interview: Lenka Lagronová (Autorka hry Terezka); Petra Lustigová (Svět je velká schíza)
 • Různé: Příští vlna – Next Wave; Oscar Wilde: Jak je důležité mít Filipa (Disk, absolventský ročník 1996–97, Divadlo v Celetné)

Výtvarné umění

 • Výstavy: Aventinské trio (Fotogalerie U Řečických); Černobílá abstrakce ve Veletržním paláci (Veletržní palác); Čínská invaze do Rudolfina – Tváře a těla Říše středu (Galerie Rudolfinum); Harémy našeho světa – Ruth V. Ward: V zajetí harému (Lobkovický palác)
 • Kulturní přehled: Galerie

Hudba

 • Téma: Nick Cave
 • Profil: Miloš Vacík (Do každýho bubnu se dá nějak bouchat!)
 • Interview: Josef Sedloň
 • Recenze: Bryan Adams: 18 Til I Die; Body Count: Violent Demise: The Last Days; Nick Cave & The Bad Seeds: The Boatman's Call; Echt!: Hořký pití; Half Japanese: Bone Head; Irena & Vojtěch Havlovi: Marnost křídel, Hranice stínu; John Lee Hooker: Don't Look Back; James: Whiplash; J.A.R.: Mein Kampfunk; L7: The Beauty Process: Triple Platinum; Live: Secret Samadhi; Mansun: Attack of the Grey Lantern; Marilyn Manson: Antichrist Superstar; Veruca Salt: Eight Arms to Hold You; They Might Be Giants: Factory Showroom; Van Morrison: The Healing Game; White Town: Women in Technology; The Who: Live at the Isle of Wight Festival 1970; Yello: Pocket Universe
 • Kulturní přehled: Jazzové kluby; Rockové a jiné kluby; Country kluby

Móda

 • Modeling: Jitka Kocurová
 • Novinky: Look Graphisme
 • Profil: Yves Saint Laurent
 • Reportáž: Picasso

Klub Camelot

 • Téma, Registrace, Slevy, Camelot Bazaar, Camelot Direkt, Přečtěte si, Soutěž, Spolupráce, Kontakt

Internet

 • Téma: Drasťák (První Internetovský román)
 • Surfer's Digest
 • Internet zdarma

Inzerce

 • Autocont, Alfa Computers, Body Talk, Camelot Direkt, Darkland, Eurotrade, Games World, JRC, Liberti, Ma-Media, Ma-Media News, Ma-Media WWW studio, Netwave, Self, STYLE.net, Terminal CZ, Tomahawk, Turbo Computers, Void

Klan

 • Spolupráce, Starší čísla, Předplatné, Credits, Galerie

Ke stažení

Obraz CD-ROM ve formátu ISO
(cca 500 MiB 7-Zip, hostováno na Archive.org)
Seznam všech vydání časopisu KLAN ke stažení

Nevíte, co máte se souborem dělat?
Přečtěte si návod jak spustit KLAN >>

Titulka
2. obálka
3. obálka
4. obálka
Potisk CD-ROMu