KLAN 42 - červen 2000

Windows 95 launcher
Hlavní obrazovka
Film
Hudba
Hry
Editorial
Index
Galerie
Preference
Tohle tlačítko už nikdy nemačkejte!
Program provedl neplatnou operaci...
...a bude ukončen.
Odstraňuji operační systém z vašeho počítače
Operační systém úspěšně odstraněn
42

Ke stažení

Obraz CD-ROM ve formátu ISO
(cca 500 MiB 7-Zip, hostováno na Archive.org)
Seznam všech vydání časopisu KLAN ke stažení

Nevíte, co máte se souborem dělat?
Přečtěte si návod jak spustit KLAN >>

Editorial

Otázky života, vesmíru a vůbec patří k těm nejpalčivějším, které si člověk může klást. Tisíce, ba co dím – miliony, miliardy lidí, ale i delfínů, malých chlupatých bytostí z Alfy Centauri, bytostí Hooloovoo (superinteligentních modrých stínů) a především hyperinteligentních pandimenzionálních bytostí si tuto otázku od nepaměti kladly bez kloudné odpovědi. Naštěstí, my už se podobnými otázkami zabývat nikdy nemusíme, protože odvěká otázka Života, vesmíru a vůbec byla pro nás dávno zodpovězena Douglasem Adamsem v legendární, kultovní a především nesmírně zábavné knížce Stopařův Průvodce po Galaxii. A shodou náhod je to právě ta odpověď, která nás přiměla k radostnému oslavování, bilancování a odvážnému plánování do budoucna právě v tomto čísle KLANu. 42. vydání KLANu přicházítakřka na den přesně tři a půl roku po vydání čísla prvního (nultého) – znamená to tedy, že KLAN jíž vychází zhruba o tři a půl roku déle, než všichni čekali a než jsme se my ve skrytu duše obávali. Věčná otázka je zodpovězena, smysl všehomíra odhalen – teď už to může být jenom lepší.

I když ohlížení se za uplynulými čísly jakéhokoli časopisu je obvykle vyhrazeno pro nějaké významné výročí, pro nás není nic významnějšího než tříapůlročí snoubící se s číslem 42 – právě proto přichází krátké resumé z uplynulé doby právě teď. A tady – jenom tady, v úvodníku tohoto čísla – zbytek KLANu obsahuje všechno to, na co jste zvyklí z ostatních čísel, a to v míře více než vrchovaté – čekají vás nové trailery na spoustu zajímavých filmů (věříme, že jste si zvykli na výrazně vyšší kvalitu videa i za cenu zvětšení objemu dat), filmové recenze převzaté z prestižního filmového měsíčníku Cinema (stejně, jako posledních 42 měsíců), nezbytné herecké profily a samozřejmě vedoucí téma, kterým je – jak jinak – Stopařův Průvodce po Galaxii. Hudební sekce obsahuje opět tři videoklipy pokrývající různé žánry i bezmála tucet hudebních recenzí doplněných ukázkami. Velkou radost nám všem dělají počítačové hry – nejenom, že se tento měsíc urodila spousta těch, které stojí za pozornost (máme pro vás osm recenzí těch nejzajímavějších nebo nejbizarnějších z nich), ale především máme díky nedávno skončené výstavě E3 informace o spoustě těch, které se teprve chystají, a které budou určitě stát za to. Zkrátka – KLAN 42 v ničem nezaostává za svými předchůdci. A hlavně – teď už to může být jenom lepší.

Ale vraťme se k bilancování, ohlížení za minulostí a hlavně – vzhlížením do světlé a zářivé budoucnosti. Po dvaačtyřiceti vydaných číslech CD-ROMového časopisu si dovolíme tvrdit, že v naší zemi není nikdo, kdo by měl s přípravou a vydáváním tohoto druhu média větší zkušenosti než my – nechceme, aby to vyznělo samolibě, věřte, že ty zkušenosti nejdou nijak veselé; Berte to proto jenom jako fakt. A právě o některé z těchto zkušeností bychom se s vámi na tomto místě rádi podělili. Nejprve dovolte několik rad pro případ, že byste chtěli třeba sami, ve volném čase, časopis na CD-ROMu vydávat. Rada číslo jedna – co dělat, když vás napadne takový časopis dělat: zapomeňte na to. Rada číslo dvě – poplácejte se po zádech a gratulujte si k tomu, že jste si ušetřili roky práce, investic a úsilí. I když je nápad na samostatný CD-ROM časopis nepochybně skvělý a originální, situace na našem, a potažmo pak na světovém trhu nejen, že pro takový časopis neuzrála, ale ta situace čím dál tím více uhnívá – v neprospěch takového projektu. Útěchou v téhle oblasti může být konstatování, že totéž platí i o časopisech papírových a klasických médiích obecně. Útěcha je to ale dost slabá.

Abychom blíže poodhalili roušku tajemství, která zakrývá tuto teorii, musíme se podívat trochu zpátky, na historii KLANu. Prapůvodní myšlenkou v pozadí KLANu bylo vytvořit elektronický grimoár moudrosti – kulturní a společenské moudrosti. Nepřeberné množství rubrik, které provázelo první ročníky KLANu svědčí o upřímném záměru tohoto cíle dosáhnout – vzpomeňme na rubriky jako divadlo, literatura, cestování, dokonce publicistika nebo móda. To všechno byly směry, kterými se KLAN ubíral – postupem času bylo ale čím dál víc jasné, že to jsou rovněž slepé uličky. Soustředěný nezájem čtenářů o tyto rubriky nás postupně vedl k omezování jejich počtu a ke konečnému koncentrování KLANu do tří rubrik, které pokrývají všechno – trio film-hudba-hry je zlatou formulí, kterou se ale neřídí jenom KLAN, ale také většina ostatních časopisů, a to nejenom herních, ale třeba i filmových. Jen pořadí a prostor věnovaný té které oblasti se liší. Další významnou myšlenkou KLANu bylo přinést alternativu k internetu, který se – mluvíme o době před více než třemi lety – ještě tolik nerozšířil, alespoň ne u nás. Ucelený soubor aktuálních informací bez nutnosti přeskakovat z místa na místo, čekat na „natahování“ stránek a v neposlední řadě s kvalitnějšími médii – zejména pak s videem, jehož kvalita je v KLANu stále vyšší, v porovnání s většinou internetových souborů. K tomu připočtěte ještě naši snahu neustále KLAN zdokonalovat po technické stránce, přinášet nová vylepšení a změny. Zdálo by se, že současná situace je vyvrcholením všech těchto snah, že současný KLAN je na konci tohoto vývoje a že dál už nikam jít nelze. Omyl – usínání na vavřínech nebylo nikdy naším hobby.

Pojďme se tedy teď podívat, jaká je budoucnost KLANu, jako multimediálního elektronického časopisu na CD-ROMu. Žádná. K pochopení tohoto tvrzení je třeba ujasnit si základní rozdíl mezi KLANem a internetovým časopisem – nebo libovolným internetovým serverem či vůbec internetem jako takovým. KLAN není internetový časopis. Nikdy tak nebyl koncipován a nikdy se mu nemůže rovnat. Po pravdě řečeno – pro uživatele internetu ani nebyl nikdy určen, protože většinu z toho, co na KLANu najdete, můžete najít i na internetu – rychleji, dříve a „levněji“. Nač byste proboha potřebovali demoverze her, které si můžete stáhnout v den, kdy vyjdou? k čemu poslouchat třicetivteřinové hudební ukázky, když si můžete prostřednictvím Napsteru (nebo jiným, jen o málo složitějším způsobem) stáhnout celá alba v MP3? Proč se dávat na trailery (byť ve slušné kvalitě), když existují tisíce pirátských serverů nabízejících celé filmy? Jak chcete s 650 MB dat konkurovat nevyčíslitelnému prostoru internetu? Ale nedělejte si žádné naděje – je jen otázkou času, kdy se internet stane všední záležitostí pro každého, kdy rychlost spojení nebude hrát roli a cena za připojení bude zanedbatelná. V takové chvíli už ztratí smysl jakékoli CD-ROMy a s největší pravděpodobností i tištěné časopisy, které – na poli časopisů počítačových – v dnešní době už tak jako tak nesoupeří obsahem, ale kvalitou plných her.

Proč utrácet peníze za časopisy, které přinášejí každý měsíc (měsíc!) jednu recenzi každé hry, pár zajímavých článků a návodů, když se na internetu objevuje několik recenzí každé hry denně (denně!), o zajímavostech nemluvě. Internet si, stejně jako KLAN, nemůžete číst na záchodě, ale – poměr cena/výkon je i tak dost výmluvný. Takže – co dál? I dál se samozřejmě budeme snažit dělat pro vás KLAN co nejlépe, podle našeho nejlepšího vědomí a svědomí, jak říká jedna omšelá fráze. Upravíme design, pokusíme se trochu zpestřit obsah (v rámci již osvědčených rubrik) a kdo ví, co nás ještě napadne. Nečekejte od nás ale zázraky – nedočkali byste se. Ať chceme nebo nechceme, musíme se přizpůsobit stávajícímu trendu. Proto znovu oživujeme naše internetové stránky – www.void.cz/klan – na kterých se budete setkávat s většinou toho, co najdete každý měsíc v KLANu – samozřejmě bez filmových a hudebních ukázek, které si beztak na internetu jistě dokážete najít lépe. Kromě aktuálních informací najdete na našich www stránkách i archiv starších čísel, rubriku download, ve které je mimochodem většina doprovodných hudeb KLANu ve formátu MP3 a mnoho, mnoho dalšího. Internet je velké a neprobádané místo – jestli se v něm nechcete ztratit, musíte zkrátka vědět, kde máte svůj ručník. Možná ho najdete na našich internetových stránkách.

Jan Eisler

Obsah

Klan

 • Editorial; Galerie

Film

 • Novinky: American Psycho; Battlefield Earth; The Cell; Hamlet; Nutty Professor 2 – The Klumps; The Perfect Storm; Shaft; Small Time Crooks
 • Filmové premiéry
 • Téma: Absolutní Stopař
 • Profil: Will Smith
 • Femme Fatales: Jodie Foster
 • Recenze: Galaxy Quest; Happy, Texas; Mickovy modré oči; Možná; Vítězové a poražení

Hudba

 • Videoklip: Artfull Dodger; Oasis; Travis
 • Recenze: Chicane; DJ Food; Justice; Jeff Mills; Monkey Business; Youssou N'Dour; Lou Reed; S Club 7; Už jsme doma; Zuby Nehty
 • Radio 1: Vysílací schéma Radia 1

Hry

 • Herní novinky
 • KLAN Top Ten
 • Preview: Hitman: Codename 47; Independence War 2; Magic & Mayhem: Art of Magic; Mech Commander 2
 • Recenze: Daikatana; Dogs of War; Lemmings Revolution; The Longest Journey; Martian Gothic: Unification; Rally Masters; Shadow Watch; Tachyon: The Fringe
 • Cheaty
 • Dema: Gunship!; Last Call; Star Trek: Armada

Ke stažení

Obraz CD-ROM ve formátu ISO
(cca 500 MiB 7-Zip, hostováno na Archive.org)
Seznam všech vydání časopisu KLAN ke stažení

Nevíte, co máte se souborem dělat?
Přečtěte si návod jak spustit KLAN >>

Přední strana
Zadní strana
Potisk CD-ROMu