KLAN 6 - červen 1997

Windows 95 launcher
Úvodní obrazovka
Publicistika
Film a video
Počítačové hry
Divadlo
Výtvarné umění
Literatura
Hudba
Móda
Klub Camelot
Internet
Hobby hry
KLAN

Ke stažení

Obraz CD-ROM ve formátu ISO
(cca 500 MiB 7-Zip, hostováno na Archive.org)
Seznam všech vydání časopisu KLAN ke stažení

Nevíte, co máte se souborem dělat?
Přečtěte si návod jak spustit KLAN >>

Editorial

Říká se, že sedmička je magické číslo. Možná je z formálního hlediska trochu nefér mluvit o sedmičce v šestém čísle KLANu, ale pokud sledujete růst našeho časopisu od samého začátku, jistě vám neuniklo číslo 0, které nám dává právo mluvit v čísle 6 o sedmém čísle v pořadí a tím i o čísle magickém.

Ne, že bychom chtěli zavádět novou rubriku „Magie kolem nás“ anebo „Deset způsobů, jak se stát čarodějem“, ale v každém případě – to, že máte před sebou již sedmé číslo v pořadí je rozhodně buďto záležitost magie, anebo přinejmenším dostatečně silného zázraku. A zatím všechno nasvědčuje tomu, že kouzlo KLANu bude dál působita vy se budete každý měsíc setkávat s dalšími a dalšími čísly, které budou obsahovat další a další změny, vylepšení a novinky, stejně jako KLAN6, sedmý toho jména.

Co magického a kouzelného vás čeká v tomto čísle? Stačí chvilku (přesně deset minut) sledovat bez pohnutí monitor a po chvíli budete mít možnost spatřit první novinku – našeho magického patrona. Ale pozor – Athrak je velmi plachý a tak stačí jediný pohyb myši, jediný stisk klávesnice a je pryč. Pokud by se vám nechtělo čekat tak dlouho, můžete si screensaver pustit hned, a to stisknutím kombinace kláves SHIFT+R.

Další zázrak zažijete, pokud spustíte ovládací konsoli KLANu – zajetím myší do levého dolního rohu obrazovky nebo stisknutím klávesy TAB. Ovládací konsole se dostává do své další fáze vývoje a umožňuje nevídané věci prostřednictvím vstupních textových příkazů. Ocitnete-li se v koncích, napište příkaz LIST a uvidíte všechny dostupné příkazy (sezna všech příkazů na konsoli spolu s jejich popisem najdete i v rubrice KLAN/TIPY).

Vedle dalších novinek, mezi které patří samozřejmě titulní skladba tohoto klanu, ale i například shortcut pro galerii (SHIFT+G) vás v tomto KLANu čeká jedno mocné vylepšení – jak jsme slíbili, můžete se jíž dnes pokochat novou kompresí videa, která je nesrovnatelně kvalitnější než ta, kterou jste v KLANu doposud viděli. Větší kvalitu poznáte zejména při přehrávání videa v malém okně – mód na 2/3 obrazovky a full-screen je stále prokládaný, ale i tady pocítíte změnu.

Řada našich čtenářů se často ptá, proč používáme naši vlastní kompresi videa (stejně jako kompresi zvuku a obrázků) a proč nejsou tato média dostupná i v jiném formátu (například AVI, MOV, WAV, PCX atd.). Odpověď je stále stejně prostá, jako byla vždy – díky použití našich kompresních utilit je možné, aby každý KLAN obsahoval téměř hodinu videa, 30 minut hudby, 300–500 full-screen obrázků (které jsou mimochodem od tohoto čísla již v true-coloru) a navíc téměř 300 MB programů a demoverzí her.

Od magických programových změn přejdeme teď, jako obvykle, k obsahu. KLAN 6 nezůstává za předešlými čísly pozadu a opět přetéká zajímavými články ze všech oblastí. Velký úspěch sklidila nová rubrika cestování, která pokračuje i v tomto KLANu dvěma dalšími reportážemi – z magického Skotska a Blízkého východu. Nenechte si ujít zajímavé vyprávění a především nádherné fotografie našich přispěvovatelů.

Tématem filmové rubriky jsou tentokrát Absolutní žaketky a vy se můžete na vlastní oči přesvědčit, čeho všeho jsou schopné video distribuční společnosti na přebalech svých kazet. Nebudou samozřejmě chybět ani obsáhlé filmové novinky včetně trailerů, recenze nových filmů a další zajímavé články.

Patříte-li mezi naše pravidelné čtenáře, určitě jste zaregistrovali úrodu senzačních počítačových her, kterou jsme minulý měsíc sklízeli. Protože se nám do KLANu 5 podařilo dostat opravdu to nejlepší, je nasnadě, že v tomto čísle přijde drobná recese. Ne, že by snad nebylo co recenzovat, ale herním hitům minulého měsíce se vyrovná jen máloco. Abychom to trochu kompenzovali, máme pro vás připravenu hromadu skvělých demoverzí, zavedli jsme pro vás novou herní rubriku Preview, ve které vás seznámíme s tituly, které jsou více či méně na spadnutí a i když si je dosud nemůžete koupit, můžete se alespoň potěšit pohledem do kuchyní velkých i menších softwarových domů.

Třetí největší rubrikou KLANu je již tradičně hudba. Dnes pro vás máme skutečnou lahůdku; vedle profilu skupiny Depeche Mode, který pro vás připravil Honza Dědek, profilu Quango a vedle hromady recenzí nových titulů včetně ukázek obsahuje hudební rubrika zatím materiálově nejobsáhlejší článek, který KLAN kdy uveřejnil. Reportáž z hudebního festivalu Essential '97, který se konal jen před pár dny v anglickém Brightonu obsahuje téměř sto fotografií, rozvory s předními skupinami a samozřejmě nechybí ani hudební ukázky. Pokud jste si KLAN 6 koupili kvůli hudbě, nebudete litovat.

Co zajímavého jsme pro vás připravili v dalších rubrikách? V Divadelní rubrice se seznámíte s jedním ročníkem DAMU, zajdete s námi na nová představení v rozhovoru se seznámíte s Nelou Boudovou a pokud budete mít chuť, poputujete s námi i na divadelní festival do Ústí nad Labem.

Rubrika Výtvarné umění obsahuje nejenom nahlédnutí do čtyř pražských galerií a programy dalších galerií, ale i reportáž z nového muzea voskových figurín v Praze. Milovníky všeho krásného potěší jistě rubrika móda s tradičními novinkami, profile Margarethy Ley a neodmyslitelnou rubrikou modeling, ve které se vám dnes představí Zuzana Hlaváčková. Zcela novou rubrikou v KLANu najdete pod tlačítkem HOBBY HRY. Tady se budete setkávat nejenom se stolními hrami jako WARHAMMER, BATTLETECH nebo MTG, ale čekají vás i soutěže, pozvánky na nejrůznější akce a další zajímavosti. Rubriku v tomto čísle berte prosím ale jen jako zavádějící, jako předzvěst věcí příštích. Mimochodem, protože rubrika HOBBY HRY nahradila v našem interface rubriku INZERCE, najdete dnes seznam inzerentů již v rubrice KLAN/INZERCE.

Následující informaci by bylo možné podat různými způsoby; omluvně podlézavým, autoritativně arogantním, nemastným neslaným, suchopárně strohým… jistě si domyslíte i vaše vlastní adjektiva. Já jsem se však rozhodl způsob stručně jednoznačný; prodejní cena KLANu se od čísla 7 zvýší o deset korun, a to na 89 Kč.

Můžete nás obviňovat, můžete nás zatracovat, můžete nás odsuzovat, ale můžete nás taky pochopit. Věřte, že pokud bychom měli na výběr, zůstali bychom při staré ceně, která je však v současných ekonomických podmínkách neudržitelná. Protože si velice dobře uvědomujeme, jak je v současné situaci tento krok nepopulární, nabízíme vám jistý kompromis, o kterém se ale dočtete na jiném místě.

Teď už ale dost úvodů. Tento KLAN obsahuje patnáct původních skladeb soundtracku o celkovém čase padesáti minut, půl hodiny hudebních ukázek, čtyřicet minut filmových ukázek v mnohonásobně vyšší kvalitě než kdy předtím, více než jeden megabyte textu, přes přes 500 full-screen obrázků, 250 MB demoverzí počítačových her, další číslo elektronického časopisu Pařeniště … není život nádherný?

Jan Eisler

Obsah

Publicistika

 • Reportáž: Pavlač
 • Cestování: Skotsko (Útulek bohů); Léto v zimě (Zápisky šílencovy z cest po Blízkém východě)

Film a video

 • Téma: Absolutní žaketky
 • Premiéry: Tváří v tvář (Face Off); Vertigo; Král džungle (George of the Jungle); Spiknutí (Conspiracy Theory); Koule (Sphere); Mikrokosmos (Microcosmos); Co uvidíte v českých kinech od 19. června do 10. července 1997: Turbulence; Duch minulosti (Ghosts of Mississippi); Svatý (The Saint); Z džungle do džungle (Jungle 2 Jungle); Temný úplněk (Bad Moon); Vřískot (Scream); Fargo; Basquiat; Jen blázni spěchají (Fools Rush In); Absolutní moc (Absolute Power)
 • Recenze: Absolutní moc (Absolute Power); Basquiat; Duch minulosti (Ghosts of Mississippi); Fargo; Mikrokosmos (Microcosmos); Temný úplněk (Bad Moon); Turbulence; Vřískot (Scream); Z džungle do džungle (Jungle 2 Jungle)
 • Video: Mistrův syn (Drunken Master); Mrtvý bod (Hollow Point); Omega Doom; Poslední dny Frankieho Flye (The Last Days of Frankie The Fly); Šílená jízda (Drive)
 • Profil: Kevin Williamson (Scénárista filmu Vřískot); Bruce Campbell (Mr. Pila v akci)
 • Femme Fatales: Ricki Lake (Neústupná víla)
 • Klasika: Blade Runner
 • Kulturní přehled: Programy kin

Počítačové hry

 • Novinky: Dungeon Keeper; Populous; Quake 2; Callahan's Crosstime Saloon; Wheel of Time; X-COM: Apocalypse; Mask of Eternity; Betrayal in Antara; Lords of Magic; SWAT 2; Red Baron II; Outpost 2; Demon Isle; Land of Lore 2: Guardians of Destiny;
 • Preview: Age of Empires; Agents of Justice; Betrayal in Antara; Lords of Magic; Populous: The Third Coming; Shadow Warrior; SWAT 2
 • Recenze: Callahan's Crosstime Saloon; Enemy Nations; Exhumed; Extreme Assault; Lomax; Moto Racer; Rush Hour; Shadows Over Riva; Wipeout 2097
 • Návody: X-Wing Vs. Tie Fighter
 • Dema: Carmageddon; Chasm – The Shadow Zone; Blood: Cryptic Passage; Prokletí Eridenu; Shadow Warrior; Betrayal in Antara; Blood Omen: Legacy of Kain; History of the World; Moto Racer GP; Need for Speed 2; MS Entertainment Pack: The Puzzle Collection; Terracide; Wipeout 2097
 • Cheaty: Chasm – The Shadow Zone; Exhumed; Helicops; ID4; MDK; POD; Quake Mission Pack 2; Shadow Warrior; Theme Hospital; X-Wing Vs. Tie Fighter
 • Patche: Blood 1.0; Callahan's Crosstime Saloon 1.0.1; MDK 3Dfx & Rendition patch; Outlaws 1.1; Shadow Warrior 1.1; Theme Hospital net patch; X-Wing Vs. Tie Fighter 1.1
 • Pařeniště 31

Divadlo

 • Téma: „Les divokých sviní“ (Mezinárodní kulturní festival, Činoherní studio v Ústí n. L.)
 • Profil: Divadlo je stálá věc (aneb jeden pozoruhodný ročník o sobě, DAMU, Disku a ostatních věcech)
 • Premiéry: Edmond Rostand: Cyrano z Bergeraku (Divadlo ABC); William Shakespeare: Kupec Benátský (Divadlo Komedie); Christopher Hampton: Nebezpečné vztahy (Divadlo pod Palmovkou)
 • Interview: Nela Boudová
 • Kulturní přehled: Programy divadel

Výtvarné umění

 • Reportáž: Muzea z vosku
 • Výstavy: Frederico Díaz (Staroměstská radnice); Jitro kouzelníků 2 (Veletržní palác); Stanislav Kolíbal (Veletržní palác); Mutantní materiály (Veletržní palác);
 • Kulturní přehled: Galerie a výstavy

Literatura

 • Recenze: Roger Zelazny: Proměnlivá země; Poul Anderson: Stráž času
 • Kulturní přehled: Nové knihy

Hudba

 • Téma: Depeche Mode (Ultratemná současnost Depeche Mode)
 • Profil: Qua Qua Quango…
 • Reportáž: Essential '97
 • Recenze: Artcore 3; Bluesberry: Malostranská Beseda Live (25 let); Carl Cox: F.A.C.T. 2; Paul McCartney: Flaming Pie; Robert Cray: Sweet Potato Pie; Dope on Plastic 4; Mark Eitzel: West; Philip Glass: The Secret Agent; James Hardway: Deeper Wider Smoother Shit; Vladimír Merta: P.S.; The Pink Progressive Project; Steve Reich: City Life; Phil Shoenfelt: Blue Highway
 • Kulturní přehled: Jazzové kluby; Rockové a jiné kluby; Country kluby

Móda

 • Novinky: Escada; Miss Universe; Lady Diana; Jaromír Jágr; Mont Blanc; Marquis de Sade
 • Profil: Marghareta Ley a Esaca
 • Modeling: Zuzana Hlaváčková

Klub Camelot

 • Téma, Registrace, Slevy, Camelot Bazaar, Camelot Direkt, Přečtěte si, Spolupráce, Kontakt

Internet

 • Téma: Drasťák (První Internetovský román)
 • Surfer's Digest
 • Trendy: Vše, co jste chtěli vědět o EBBS (ale nevěděli jste co to je)

Hobby hry

 • Battletech: Historie, 1. díl (První mech)
 • Warhammer
 • Soutěž

Klan

 • Kontakt, Předplatné, Starší čísla, Spolupráce, Kulturní přehled, Galerie, Index, Credits, Tipy, Inzerce

Ke stažení

Obraz CD-ROM ve formátu ISO
(cca 500 MiB 7-Zip, hostováno na Archive.org)
Seznam všech vydání časopisu KLAN ke stažení

Nevíte, co máte se souborem dělat?
Přečtěte si návod jak spustit KLAN >>

Titulka
2. obálka
3. obálka
4. obálka
Potisk CD-ROMu