KLAN 8 - srpen 1997

Windows 95 launcher
Úvodní obrazovka
Publicistika
Film a video
Počítačové hry
Divadlo
Výtvarné umění
Literatura
Hudba
Móda
Klub Camelot
Internet
Hobby hry
KLAN

Ke stažení

Obraz CD-ROM ve formátu ISO
(cca 500 MiB 7-Zip, hostováno na Archive.org)
Seznam všech vydání časopisu KLAN ke stažení

Nevíte, co máte se souborem dělat?
Přečtěte si návod jak spustit KLAN >>

Editorial

Doufám, že jste teď, v polovině srpna již dostatečně letně naladěni, a pokud ne pak věřím, že vám toto číslo KLANu alespoň na chvíli pomůže zapomenout na všechny starosti a přenese vás do světa zábavy – stejně tak, jako všechna předcházející čísla našeho multimediálního měsíčníku pro všechny vaše smysly.

Než se budeme zabývat tradičními položkami v našem úvodním povídání, rád bych vás upozornil na drobnou, avšak podstatnou změnu v interface KLANu. Abychom vám usnadnili orientaci v KLANu a zároveň – abychom vám zprostředkovali co možná nejlepší zážitky s jeho prohlížením, zavedli jsme pro vás (před notnou dobou) rubriku Index suplující obsah časopisu a rubriku Galerie dávající vám možnost prohlédnout všechna dostupná média v KLANu. I přesto, že obě rubriky jsou snadno dostupné jak prostřednictvím tlačítek v rubrice Klan, tak pomocí zkratek (SHIFT+I, a SHIFT+G), zavedli jsme dnes ještě jednu úpravu – na horní liště našeho interface jsou tlačítka Index a Galerie stále viditelná, a vy se tak můžete kdykoli přenést do těchto klíčových podrubrik. Proč této drobné změně věnujeme celý, navíc první odstavec tohoto úvodníku? Chceme totiž jednou provždy skoncovat s nařčeními z nepřehlednosti KLANu a s absencí pevné rubriky obsah.

Pokud jde o další programové změny, vyrovnáme se s nimi snadno – žádné nejsou (až na drobné úpravy jako rozšířené pojmenování názvů hudebních ukázek, upřednostnění nastavení videa, popisky k některým obrázkům, automatické spouštění médií ve vybraných sekcích a další detaily). Možná si ale všimnete, že v tomto KLANu chybí pravidelný „Kulturní přehled“ v rubrikách Film a Video, Hudba, Literatura, Výtvarné umění a Divadlo. Nejedná se o lenost, ale o přípravu totální změny koncepce kulturního přehledu – a věřte, že se jedná o změnu vskutku drastickou. V některém z poprázdninových čísel vás totiž čeká menší kulturní revoluce. Abychom neodhalovali příliš – vězte, že se v KLANu budete pravidelně setkávat s multimediálním, interaktivním a především databázově laděným kulturním přehledem. Prvním a jedinečným. Nechte se překvapit!

Pokud jde o obsah srpnového čísla, máte se opravdu na co těšit; ačkoli byly některé rubriky doslova ochromeny okurkovou sezónou, jiné vzkvétají do nebývalé krásy a síly. Hned první rubrika v pořadí (o „listování“ KLANem a relativnosti označení první a poslední jsme už, myslím, mluvili) je plná zajímavostí. Ano, v rubrice Publicistika se tentokrát nejenom podíváme do rozšířené nabídky pražských kaváren, klubů, restaurací a putyk ve výstředně pojmenované rubrice, zavítáme do Jeruzaléma a Paříže a projedeme se na jednom z nejekologičtějších dopravních prostředků, ale pro oživení a odlehčení si také můžete (a měli byste!) přečíst první díl našeho seriálu o vaření, vesmíru a vůbec.

Filmový festival v Karlových Varech skončil, ale filmová rubrika čeká jen na to, až s ní dnes začnete. A máte se na co těšit; Absolutním Tématem filmové rubriky jsou tentokrát Absolutní Padouši, a na vás čeká zajímavé čtení i neméně zajímavé ukázky. Neodmyslitelná rubrika Filmové Premiéry, která je dnes extrémně bohatá z vás udělá znalce filmů, které přijdou do našich kin až za hodně dlouhou dobu, rubrika Filmové Recenze znalce filmů, které jsou žhavé právě dnes a rubrika Video Recenze znalce poměrů ve videopůjčovnách. Mimochodem, s těch nejžhavějších titulů si nesmíte nechat ujít nový film Johna Woo, jehož motiv dominuje naší obálce – Tváří v tvář a samozřejmě hit sezóny, video trhák Zvoník od Matky Boží, ve kterém bravurně zazářil náš spolupracovník Jiří Pavlovský. Ale to není zdaleka všechno. Připravte se na rozhovor (samozřejmě interaktivní) Marka DobešeChristopherem Walkenem další rozhovor s Davidem Lynchem, Alicii Silverstoneovou jako Femme Fatale s až se vším definitivně skončíte, nebude žádný důvod neosvěžit si svoje filmové znalosti se soutěží Kinoboxu.

Mezi další oblíbené rubriky KLANu patří (vcelku pochopitelně) rubrika věnovaná počítačovým hrám. Stejně jako vždy vás i v tomto čísle čekají obsáhlé novinky, řada Preview, mezi kterými najdete tituly jako Hexen 2, Tomb Raider 2 nebo Ultima Online, samozřejmě recenze her, kterých tento měsíc naštěstí vychází více než měsíc minulý – Pacific General, F-16 Fighting Falcon, Little Big Adventure 2, F18 Hornet nebo Beasts & Bumpkins. Mimochodem, jsme si vědomi toho, že na řadu z těchto her jste si již mohli přečíst recenze ve specializovaných herních časopisech – jsme si toho vědomi a nebudeme to nijak měnit. Samozřejmě si nesmíte nechat ujít ani nejžhavější a nejlepší demoverze počítačových her a samozřejmě tradiční Cheaty a Patche.

Třetí největší rubrikou KLANu je tradičně hudba, a vy víte, že se i tentokrát vaše uši vydají na dlouhou a příjemnou cestu. Profil skupiny Primal Scream spolu s dalším kompletním videoklipem, řada recenzí spolu s hudebními ukázkami, reportáže ze dvou tuzemských hudebních festivalů, povídání o Irské hudbě, rozhovor s kapelou Vanishing World včetně dvou celých skladeb a samozřejmě další (interaktivní) hitparáda.

Co jsme pro vás přichystali v dalších rubrikách? Divadelní rubrika je zcela zasažena okurkovou sezónou, a tak zde najdete pouze procházku po Londýnských divadlech a rozhovor s Lindou Rybovou. V rubrice Výtvarné umění můžete spolu s námi navštívit několik nových pražských výstav, v Literárání rubrice pro vás pak máme hned dvě překvapení – tím prvním je zvýšený výskyt jiných než sci-fi a fantasy knížek v sekci recenzí, tím druhým pak nová rubrika věnovaná literární tvorbě našich autorů, ale i v budoucnu snad i našich čtenářů.

Pakliže vám učaroval svět módy, naše módní rubrika nebo naše módní redaktorka, nesmíte si nechat ujít ani tuto rubriku plnou krásných tváří, těl a fotografií. Do úplně jiného světa se pak můžete přenést s rubrikou Hobby hry, ve které na vás namísto dívek a žen čekají trpaslíci, jezdci a mechové. Ale i to ke KLANu patří stejně jako Drasťák a Netspotteři v rubrice Internet.

Ať už je vaše oblíbená rubrika jakákoli a ať už se rozhodnete vydat se v tomto KLANu kam se vám zlíbí, věřím, že se budete dobře bavit. Nezapomeňte se také podívat na jména dvaceti vylosovaných výherců, kteří odpověděli na naši anketu a dostanou od nás roční předplatné KLANu. A mimochodem, protože se čas nezadržitelně posunuje k datu zahájení letošního Invexu, rád bych vás všechny ujistil (zejména ty z vás, kteří nám píšete a telefonujete do redakce), že KLAN nebude na této významné akci – respektive na její populární doprovodné akci Come in Future – chybět. Ale o tom zase až příště.

Jan Eisler

Obsah

Publicistika

 • Reportáž: Závody koloběžek (Není důležité zvítězit, ale vyhrát za každou cenu)
 • Cestování: Sladká Paříž; Jeruzalém
 • Naleyvárny: Jazz Café č. 14; Rock Café; Music pub Batalion; Al Capone's; Kavárna Kmotra; Kavárna Archa
 • Seriál: Doma to raději nezkoušejte, díl první (Kuchařská příručka k životu)

Film a video

 • Téma: Absolutní padouši (…a pak, že dobro vítězí…)
 • Premiéry: Godzilla; Peacemaker; Zítřek nikdy neumírá (Tomorrow Never Dies); Hranice zoufalství (Desperate Measures); Osudný horizont (Event Horizon); Fairy Tale; Šakal (Jackal); Operation Condor; Co uvidíte v našich kinech od 21. srpna do 18. září 1997: Batman a Robin (Batman and Robin); Chungking Express (Chongqink Senlin); Lost Highway; Lady a Tramp (Lady and the Tramp); Tváří v tvář (Face/Off); Nebezpečná rychlost 2: Zásah (Speed 2: Cruise Control); Lotrando a Zubejda; Twin Town; Marvinův pokoj (Marvin's Room)
 • Recenze: Chungking Express (Chongqink Senlin); Lady a Tramp (Lady and the Tramp); Lost Highway; Marvinův pokoj (Marvin's Room); Nebezpečná rychlost 2: Zásah (Speed 2: Cruise Control); Tváří v tvář (Face/Off)
 • Video: Ďábelská lest (Diaboloque); Krvavá romance (Curdled); Mars; Past (Bound); Střelený (Bulletproof); Zvoník od Matky Boží (The Hunchback of Notre Damme)
 • Interview: David Lynch; Christopher Walken
 • Femme Fatales: Alicia Silverstoneová
 • Klasika: Butch Cassidy a Sundance Kid
 • Reportáž: Karlovarský filmový festival
 • Soutěž: Soutěž Kinoboxu

Počítačové hry

 • Novinky: Spellcrossing; Quark; Mutarium; 10th Planet; Shadows of the Empire; F-16 Fighting Falcon; IF-22 Raptor; Age of Empires; Pacific General; Panzer General 2
 • Preview: Blood Omen: Legacy of Kain (Upíři na scéně!); Dark Earth (Výpravná postapokalyptická vize); Dark Reign (Fenomenální real-time strategie); Hexen 2 (Pokračování legendy v plné kráse) Tomb Raider 2 (Lara Croft znovu útočí!); Ultima Online (Konec světa se blíží!)
 • Recenze: Beasts & Bumpkins; F-16 Fighting Falcon; F/A-18 Hornet; Little Big Adventure 2; Pacific General; Shadows Over Riva
 • Dema: Tomb Raider PowerVR demo; Adventures of Lomax; Formula 1; Ignition; Outlaws; Shadows of the Empire; Take No Prisoners; Worldwide Soccer '98
 • Cheaty: Betrayal in Antara; Comanche 3; POD, Wipeout 2097/XL; Dungeon Keeper; X-COM 3: Apocalypse
 • Patche: Carmageddon 3Dfx beta patch; Tomb Raider Matrox Mystique patch 1.02; Tomb Raider PowerVR patch; F/A-18 Hornet 3.0.1; 688(I) HUnter/Killer „realism“ patch

Divadlo

 • Téma: Divadelní léto v Londýně (aneb Praktický průvodce)
 • Interview: Linda Rybová (Nechci být mediální tvor)

Výtvarné umění

 • Výstavy: 21 Milionů (Fotogalerie u Řečických); Ouplná Lůna (České muzeum výtvarných umění); Různí Spolu (Chodovská tvrz); Tichá Elegance (Pražský dům fotografie)

Literatura

 • Recenze: Michael Ondaatje: Anglický Pacient; Tim Powers: Brány Anubisovy; David a Leigh Eddings: Čaroděj Belgarat; Margaret Weis & Tracy Hickman: Dračí křídlo; Jaroslav Hutka: Dvorky, Plechovka; Nathanael West: Snový život Balso Snella / Majlant; D. J. Heinrich: Ztracený meč
 • Delikatesy: Jan Kincl: O věcech důležitých a méně důležitých

Hudba

 • Téma: Primal Scream (Zase jinak)
 • Recenze: All Saints Records: Glitter Is Gold; Natacha Atlas: Halim; Sinéad O'Connor: Gospel Oak; Daft Punk: Homework; Bob Dylan: The Best Of; Grooverider Presents: The Prototype Years; Jhana: Sentient Being; Kanabis The Edit Assassin: Digital Contact; Kendall Turner Overdrive: Displaced Links; Laibach: M.B. Dezember 21, 1984; K. D. Lang: Drag; Levellers: Mouth to Mouth; Rockers Hi-Fi: The Black Album; Tindersticks: Curtains; UB 40: Guns in the Ghetto; Whirlpool Productions: Dense Music
 • Profil: Irská hudba stokrát jinak
 • Interview: Vanishing World
 • Reportáž: Tekknival Stará Huť 97; Rock Písek '97
 • Hitparáda: Hitparáda vysílání Radia 1

Móda

 • Novinky: Max Mara; Fresh'n Cool; Berlin Models; Styl Kabo; Elegenace a Gala; Beauty
 • Profil: Gianni Versace
 • Modeling: RHEA Model Management
 • Reportáž: Škola manekýnek RHEA (Závěrečná show)

Klub Camelot

 • Camelot Bazaar, Camelot Direkt, Přečtěte si, Kontakty

Internet

 • Téma: Drasťák (První Internetovský román)
 • Zajímavosti: Netspotting

Hobby hry

 • Battletech: Historie: 3. díl; Realistické bitvy (Tentokrát o artilerii); Scénář (Bitva o Sarmaxu)
 • Warhammer: Téma (Kavalerie Imperia); Recenze (Grudge of Drong)

Klan

 • Předplatné, Starší čísla, Spolupráce, Kontakt, Tipy, Credits, Galerie, Index

Ke stažení

Obraz CD-ROM ve formátu ISO
(cca 500 MiB 7-Zip, hostováno na Archive.org)
Seznam všech vydání časopisu KLAN ke stažení

Nevíte, co máte se souborem dělat?
Přečtěte si návod jak spustit KLAN >>

Titulka
2. obálka
3. obálka
4. obálka
Potisk CD-ROMu