KLAN 9 - září 1997

Windows 95 launcher
Úvodní obrazovka
Publicistika
Film a video
Počítačové hry
Divadlo
Výtvarné umění
Literatura
Hudba
Comics
Klub Camelot
Internet
Hobby hry
KLAN

Ke stažení

Obraz CD-ROM ve formátu ISO
(cca 500 MiB 7-Zip, hostováno na Archive.org)
Seznam všech vydání časopisu KLAN ke stažení

Nevíte, co máte se souborem dělat?
Přečtěte si návod jak spustit KLAN >>

Editorial

Ještě předtím, než vás uvítám v devátém KLANu, který doslova dýchá pro KLAN novým fenoménem – comicsem, jehož monumentální nástup ohlašuje nejenom obálka KLANu, ale i spousta článků a obrázků – nesmím zapomenout na to nejdůležitější. Od října 1997 bude KLAN vycházet vždy každé první pondělí v měsíci. Říjnové číslo se tedy objeví již 6. října, listopadové 3. listopadu atd. Tato změna souvisí jednak s tím, že nechceme, aby se datum vycházení KLANu krylo s vycházením některého z „velkých“ herních časopisů, ale také proto, že připravujeme nový, interaktivní kulturní přehled zpracovaný pro každý kalendářní měsíc.

První odstavec úvodníku jsem tomuto důležitému upozornění věnoval záměrně – pokud patříte mezi patologické nečtenáře úvodníků, minuli jste možná tento druhý odstavec, ale první slova KLANu 9 jste si určitě ujít nenechali (teď mě ale napadá, že pokud tohle nečtete, nemá smysl vám cokoli dalšího psát. Ignoranti!). Nechat si ujít zbytek KLANu 9 by ale byla obrovská škoda. Tentokrát se máte opravdu na co těšit!

Vedoucím motivem KLANu 9 je, jak jste si už určitě stačili všimnout, comics. Ne, že by se KLAN měl stát comicsovým časopisem a začal tak konkurovat u nás jedinému (a skvělému) časopisu CREW, jehož redakce pro vás novou comicsovou rubriku připravila. Jen jsme měli pocit, že comics do KLANu patří, a tak jsme zavedení této rubriky pojali „ve velkém“. Některé z vás možná zarmoutí, že v tomto KLANu nahrazuje rubrika Comics rubriku Móda. Nezoufejte ani vteřinu. Zaprvé se domníváme, že ti z vás, kteří módní rubriku vyhledávají výhradně kvůli krásným a smyslným tělům manekýnek a modelek dojdou zadostiučinění v hlavním tématu comicsové rubriky, kterým je Evropský erotický comics. A zadruhé – móda z KLANu rozhodně nezmizela navždy!

Jaké další perličky byste si neměli nechat ujít? Následující měsíc (resp. tři týdny od vydání KLANu 9 do vydání KLANu 10) sice není nijak bohatý na filmové premiéry, ale rozhodně si nesmíte nechat ujít rubriku filmových novinek, kde uvidíte další trailery z připravovaných filmů – a neříkejte, že se netěšíte na filmy jako Starship Troopers, Lost in Space nebo Kull the Conqueror! A pokud jde o filmy v našich kinech, nezapomeňte na recenze dvou jistých hitů Muži v černém a Ztracený svět, které vám nabízíme spolu s ukázkami. Ve filmové rubrice najdete i profil Steve Buscemiho (Gauneři, Con Air) doplněný o rozhovor, který pro vás připravil Marek Dobeš, seznámíte se s Ginou Gershon a samozřejmě si budete moci i trochu zasoutěžit.

Rubrika věnovaná počítačovým hrám je v tomto čísle bohatá na řadu překvapivě kvalitních her, které se v poslední době objevily, anebo se (snad) v nejbližší době objeví. Vypadá to, že v nejbližší době vypukne ráj na zemi pro všechny stratégy – v oddělení recenzí jsou totiž právě strategické hry zastoupeny v drtivé většině; Birtright, Dark Colony, Imperialism, Outpost 2, Warlords 3 jsou hry, mezi kterými si jistě každý stratég najde to svoje. Samozřejmě – nesmíme zapomenout na hit čísla, hru Shadow Warrior stejně jakop na upíří a Legacy od Kain, které dnešní rubriku recenzí doplňují. Kromě toho jsme dnes v herní rubrice zavedli dvě nové položky; tou první je klasika, ve které se budeme překvapivě vracet ke starším, ale i novějším hrám, které by neměly upadnoutv zapomnění – dnes zůstaneme u strategií a podíváme se na zoubek fenomenální Ascendancy. Druhou rubrikou je Hitparáda, která by jistě neměla v žádném herním časopise chybět. KLAN jde samozřejmě dál než všechny herní časopisy, a tak si můžete u všech položek v hitparádě i přečíst příslušné recenze her, které v KLANu jsou nebo byly uveřejněny.

Všechny milovníky hudby zcela jistě potěší rubrika originálně pojmenovaná Hudba, která je dnes (jako ostatně skoro vždycky) naplněna k prasknutí. Je dobrým zvykem KLANu přinášet vám kompletní videoklipy a přesně to uděláme i dnes; ten první klip najdete u monumentálního profilu skupiny Oasis (klip má název D'You know what I mean) a ten druhý je součástí anonce na další díl pořadu České televize – Paskvil (klip Howieho B. má název Angels Go Bald Too a rozhodně stojí za to!

Dále na vás čeká dvacet recenzí nových CD spojených s krátkými ukázkami (můžete si poslechnout i několik kompletních písniček – u rozhovoru se skupinou Bullerbyne nebo u recenze nového CD skupiny Jaksi Taksi), nová Hitparáda Radia 1, reportáže z hudebního festivalu v Trutnově a z pražského koncertu U2 a v neposlední řadě i obohacená interaktivní procházka po programové skladbě Radia 1.

Mezi relativně mladé rubriky v KLANu patří i rubrika věnovaná Hobby hrám. Ani dnes nepřijdou milovníci těchto her zkrátka. Podíváme se znovu do obsáhlého světa Battletechu, seznámíme se se světem hry Warhammer 40.000 a zblízka se podíváme se na nová pravidla armád High Elves. Kromě toho jsme pro vás připravili dvě zcela odlišné recenze – jednu věnovanou novému časopisu Inferno vydávaném společností Games Workshop a druhou zaměřenou na povídání o RPG hře Wasteworld.

Ujít si ale nenechte ani další rubriky tohoto KLANu – rubrika Výtvarné umění ožívá dnes novým seriálem věnovaným Graffiti doplněným nádhernými fotografiemi. A samozřejmě se s námi podíváte i na dvě výstavy, u kterých rovněž nechybí ilustrační (a stejně nádherné) fotografie. Divadelní rubrika je dnes trochu chudší, ale zato je obohacená i o video ukázku z jednoho skvělého divadelního představení. Vedle povídání o novém vydání časopisu Živel se v rubrice Publicistika můžete spolu s námi podívat do Makedonie, do dalších pražských hospod a kaváren a samozřejmě znovu nahlédnout do kuchařské příručky k životu, která je tentokrát věnovaná policistům vás připravili? Recenze nových knih, a delikatesy, tentokrát s tvorbou jednoho z našich čtenářů v rubrice Literatura, zajímavý (svým způsobem) rozhovor v rubrice Internet…

Pokud snad někdy v KLANu zabloudíte, připomínám, že popis ovládání najdete v rubrice KLAN pod položkou Tipy, některé důležité ovládací prvky na konsoli v levém dolním rohu obrazovky a seznam všech článků v rubrice Index a seznam všech médií (filmových a hudebních ukázek) v rubrice Galerie (obě tato tlačítka se nachází na horní liště a stejně tak sem můžete kdykoli přepnout stisknutím kláves SHIFT+I respektive SHIFT+G). A je to. Další nudný úvodník máme za sebou. Teď už vás čeká jenom pět set stran textu, padesát minut videa a půl hodiny hudebních ukázek, o hodině soundtracku nemluvě. Bavte se multimediálně!

Jan Eisler

Obsah

Publicistika

 • Cestování: Dvojí tvář Makedonie
 • Zajímavosti: Živel 7
 • Naleyvárny: U Sudu; Jazz Café č. 14; Rock Café; Kavárna Tragedie; Kavárna a Galerie terapeutického umění Jednorožec s Harfou; Music pub Batalion; Al Capone's; Kavárna Kmotra
 • Seriál: Doma to raději nezkoušejte, díl druhý (Kuchařská příručka k životu)

Film a video

 • Téma: Absolutní comics (Filmový svět podle comics)
 • Premiéry: Hvězdná pěchota (Starship Troopers); Kull dobyvatel (Kull the Conqueror); 187; Flubber; Lost in Space; Co uvidíte v našich kinech od 18. září do 9. října 1997: Marvinův pokoj (Marvin's Room); Ztracený svět (Lost World: Jurassic Park 2); Večernice (Evening Star); Kamasútra; MiB – Muži v černém; Cesta pustým lesem
 • Recenze: Kamasútra; Marvinův pokoj (Marvin's Room); Muži v černém (Men in Black); Ztracený svět (Lost World: Jurassic Park 2)
 • Video: Blázniví fandové (Celtic pride); Přízraky (Frighteners); Tajemný střelec (Gunfighter's Moon); Vzali roha (Fled); Zpětná reakce (The Trigger Effect)
 • Profil: Steve Buscemi
 • Femme Fatales: Gina Gershon (Mezi úsměvem Giacondy a kočky Šklíby)
 • Klasika: E.T. – Mimozemšťan
 • Soutěž: Soutěž Kinoboxu

Počítačové hry

 • Novinky: Incubation; Shadow Warrior; Quake 2; Sim City 3000; Birtright; Outpost 2; Red Baron 2; Imperialism; Dark Colony; Bucaneer; Warwind
 • Preview: Red Baron 2 (Sierra znovu útočí na nebe); Incubation (Je to strategie, je to turn-based); Joint Strike Fighter (Další skvělý simulátor na obzoru); Sim City 3000 (Sim City tentokrát plně 3D); Worms 2 (Máme říkat více?)
 • Recenze: Birtright; Dark Colony; Imperialism; Legacy of Kain; Outpost 2; Shadow Warrior; Warlords 3
 • Klasika: Ascendancy
 • Návody: Litle Big Adventure 2
 • Dema: Broken Sword 2: The Smoking Mirror; Claw; Hexen 2; Ignition; Last Express; Steel Panthers 3; Virtua Fighter 2
 • Cheaty: Blood Omen: Legacy of Kain; Meat Puppet; Outpost 2; Shadow Warrior
 • Patche: Tomb Raider S3 Virge patch; Shadow Warrior 1.2; GLQuake 0.95
 • Hitparáda

Divadlo

 • Profil: Zdeněk Vencl
 • Tipy: Divadelní festival německého jazyka

Výtvarné umění

 • Seriál: Graffiti (1. Back in the days)
 • Výstavy: Gareth Fisher, John Mitchell: Binocular; Očima Arcimboldovýma (Veletržní palác)

Literatura

 • Recenze: David a Leigh Eddingsovi: Čaroděj Belgarat: Soumrak; Raymond E. Feist, Jany Wurtsová: Dcera Impéria; David Gemmel: Hledání Ztracených hrdinů; David Gemmel: Král za Branou; Rosellen Brownová: Předtím a potom; Simon Hawke: Zatracenec
 • Delikatesy: O. Rosypal: Proměna, Svět venku, Whiskas Blues

Hudba

 • Téma: Oasis (Step by Step)
 • Recenze: 21st Century Soul: Talking Loud; Arkarna: Fresh Meat; Dreadzone: Biological Radio; The Freestyle Files: Germany vs. England?; Geneva: Further; Gipsy Kings: Compas; Jaksi Taksi: Hysterčák; Kitachi: A Strong Unit; Václav Koubek: Obrazy; Lard: Pure Chewing Satisfaction; Ron Miles: Woman's Day; Millenial Jazz: Excursion into Drum and Bass; Nicolette: DJ Kicks; Oasis: Be Here Know; Orb: Orblivion; Prodigy: The Fat of the Land; Michal Prokop: Kolej Yestarday; Strontium 90: Police Academy; The Music of Kurt Weill: September Songs; Neil Young: Year of the Horse
 • Interview: Bullerbyne
 • Reportáž: Trutnov 1997; U2: Popmart
 • Hitparáda: Hitparáda Radia 1

Comics

 • Téma: O bobrech a lidech (Evropský erotický comics)
 • Profil: Dark Horse (Průvodce skrz comicsová nakladatelství 1)
 • Seriál: Frank Miller (Esa comicsové scenáristiky)
 • Recenze: Arkham Asylum; Elektra Assasin; Garfield; Hitman
 • Hitparáda: Deset nejprodávanějších comicsů na světě v květnu 1997

Klub Camelot

 • Camelot Bazaar, Camelot Direkt, Přečtěte si, Kontakt

Internet

 • Téma: Drasťák (První Internetovský román)
 • Interview: Pravda o Mívkovi

Hobby hry

 • Battletech: Založení Hvězdné ligy (Historie Battletechu); Tvorba jednotky (Realistické bitvy); Bitva o Felanin II (Scénář)
 • Warhammer: Warhammer 40.000; High Elves
 • Recenze: Inferno; Waste World

Klan

 • Předplatné, Starší čísla, Spolupráce, Kontakt, Tipy, Credits, Galerie, Index

Ke stažení

Obraz CD-ROM ve formátu ISO
(cca 500 MiB 7-Zip, hostováno na Archive.org)
Seznam všech vydání časopisu KLAN ke stažení

Nevíte, co máte se souborem dělat?
Přečtěte si návod jak spustit KLAN >>

Titulka
2. obálka
3. obálka
4. obálka
Potisk CD-ROMu