KLAN 14 - únor 1998

Windows 95 launcher
Hlavní obrazovka
Úvodník
Film a video
Hudba
Počítačové hry
Comics
Hobby hry
Výtvarné umění
Divadlo
Literatura
Cestování
KLAN

Ke stažení

Obraz CD-ROM ve formátu ISO
(cca 500 MiB 7-Zip, hostováno na Archive.org)
Seznam všech vydání časopisu KLAN ke stažení

Nevíte, co máte se souborem dělat?
Přečtěte si návod jak spustit KLAN >>

Editorial

Číslo 13 máme úspěšně za sebou aniž bychom museli uklízet a malovat vytopené kanceláře, stahovat nefunkční CD z oběhu, vracet peníze rozhořčeným zákazníkům, snižovat náklad, zvyšovat cenu, zvyšovat rozpočet, přestávat jíst atd. Dokonce se zdá, že náš Starship Troopers Speciál měl úspěch a že se vám (některým z vás) dokonce líbil stejně tak, jako nám. To je samozřejmě jedině dobře a vy si můžete být jisti, že to nebyl rozhodně poslední speciál, který jsme pro vás připravili. Nebude pro vás tak těžké všimnout si, že KLAN 14 žádné vedoucí téma nemá. Respektive – není tady žádné téma, které by sjednocovalo všechny rubriky a které by se jimi prolínalo jako nikdy nekončící had požírající si svůj vlastní ocas (nebo co vlastně). Zkrátka a dobře – spíše než jedno globální téma má každá rubrika nějakou svoji zajímavost. Něco, čím si vás bude chtít získat a čím vás potěšit. Ně, že bychom snad upustili od myšlenky Speciálů, ale jak jsme vás už upozorňovali – každé číslo KLANu takové rozhodně nebude. To ale neznamená, že bychom KLAN zanedbávali – konečně věříme, že množství a hlavně kvalita našich hratelných demoverzí, počet ukázek z připavovaných filmů i těch v našich kinech, hudební ukázky, šest stovek obrázků, další téměř megabajt textu a databáze kulturních akcí aktualizovaná o únorové programy vás přesvědčí o tom, že je tenhle KLAN stejně naplněný, stejně kvalitní a stejně zábavný jako každý jiný.

Mluvíme-li o databázi kulturních akcí, rádi bychom vás znovu požádali o jakoukoliv zpětnou reakci, pokud možno na naši adresu či ještě lépe na void@terminal.cz. V současné době ještě lze databázi Pražských kulturních akcí (její betaverzi najdete v direktoráři \DBASE na tomto a každém dalším čísle KLANu) upravovat a měnit. Vy máte tak ojedinělou možnost stát se beta-testery tohoto programu. Až ale tato databáze přejde, stejně jako ostatně celý KLAN, pod Windows 95, bude pozdě žádat, jestli by nemohlo být ovládání trochu snazší / komplikovanější případně chtít upravovat a měnit další položky. Neváhejte a piště. Interaktivní průvodce Pražskou kulturou je tady výhradně pro vás!

Dost bylo škemrání o zpětné reakce, pojďme k věci. Samozřejmě k té nejdůležitější, kterou je obsah KLANu 14. Co na vás čeká? Marek Dobeš, patron naší filmové rubriky pro vás připravil další Absolutní téma, které s ohledem na snahy o zdokonalování svého vlastního pojal trochu narcisisticky. Absolutní svaly jsou oním tématem a vy se u něj zcela jistě dobře pobavíte. Samozřejmě nesmíme zapomenout ani na spoustu ukázek z nových filmů v rubrice Filmové novinky. Dnes si přijdou na své milovníci všech žánrů: připravili jsme pro vás ukázky z filmů jako je katastrofický Deep Impact, hororový Species 2, rodinný Lost in Space, kreslený Mulan, dobrodružný Mighty Joe Young, detektivní Fallen a dalších.

Hudební rubrika obsahuje jako vždy jeden nový klip, tentokrát je jeho autorem DJ Shadow, reportáž z nepříliš vydařeného koncertu Sisters of Mercy a samozřejmě další hudební recenze spojené s krátkými ukázkami. Trhákem herní rubriky je především rozhovor s Chris Jones. Tohoto muže budete možná znát spíše pod jménem Tex Murphy, protože právě tohoto hrdinu her Under a Killing Moon a Pandora Directive Chris Jones hraje. Ale nejenom to – Chris Jones je také autorem obou uvedených adventur a samouzřejmě i autorem třetí, Tex Murphy: Overseer, o které se z našeho rozhovoru dozvíte více. Samozřejmě i dnes vás čekají obsáhlé novinky, preview chystaných a recenze nejlepších her, které jsou v současné době k mání. F-22 ADF, Balance of Power, Red Baron 2, Armored Fist 2, Incoming, Wing Commander Prophecy a samozřejmě Descent to Undermountain. Pokud jste si nebyli jisti, odkud pochází obrázek na obálce potom vězte, že právě z této fantasy RPG, která si sice zřejmě nenajde široký okruh příznivců, ale která nám v dnešní době alespoň připomene zašlou slávu starých, dobrých her ze světa Forgotten Realms vytvořeném společností TSR. Abychom se této zašlé slávy znovu dotkli, vracíme se v rubrice Klasika k nejslavnější počítačové trilogii, která kdy ze světa AD&D vzešla – trilogii Eye of the Beholder.

V comicsové rubrice najdete dnes vedle profilu scénáristy Marka Waida i čtyři další recenze zajímavých a čtivých comicsů a další, aktualizovanou comicsovou hitparádu. Rubrika určená pro ty z vás, kteří trávíte čas běháním okolo stolů případně plazením se po kobercích a posouvání figurek (mluvíme samozřejmě o rubrice Hobby hry a nemyslíme to nijak špatně) obsahuje dnes v části věnované Warhammeru 40.000 pár rad k sestavení jednotky Space Marines a další scénář, v sekci věnovaná potom Fantasy Warhammeru najdete profil armády Skavenů, profil Chaos Dwarf, další scénář a jeden Battle report.

Pokud vám unikly některé z posledních pražských výstav, pokud se na nějakou chystáte anebo pokud si prostě jenom chcete prohlédnout zajímavé fotografie, potom si určitě nenecháte ujít rubriku věnovanou výtvarnému umění, ve které najdete reportáže ze čtyř výstav poslední doby. Profil divadla v Příbrami a recenze tří premiérových představení vás potom čekají v divadelní rubrice. A mimochodem – pokud byste snad nevěděli, kam za divadlem vyrazit, použijte naši databázi kulturních akcí, která divadla rozhodně nenechává stranou.

Literární rubrika je i dnes zaměřena především na žánr fantasy. Když už jsme se o TSR a jejich světě Forgotten Realms zmínili v souvislosti s hrou Descent to Undermountain, nebude na škodu připomenout, že to není jediný svět, který tato firma vytvořila. A právě jednomu z dalších takových světů – Dragonlance – se budeme věnovat v rubrice Klasika. Andrzej Sapkowski a jeho Zaklínač (a nejen on) budou cílem našeho dnešního profilu v téže rubrice. A pro všechny milovníky Zaklínače a jeho světa máme jednu opravdu dobrou zprávu – polský tým Metropolis (Katharsis, Robo Rumble) připravuje počítačové zpracování příběhu o Zaklínači – Witcher!

S upozorněním na to, abyste ani dnes nevynechali reportážemi a fotografiemi naditou rubriku cestování ukončíme úvodní plky a popřejeme vám, abyste byli i ve druhém čísle druhého ročníku KLANu spokojeni a abyste nám zachovali svou přízeň. A abyste se dobře bavili.

Jan Eisler

Obsah

Film a video

 • Filmové novinky: Deep Impact; Mighty Joe Young; Species 2; Fallen…
 • Filmové premiéry: Co uvidíte v našich kinech od 5. února do 5. března
 • Téma: Absolutní svaly; Franco Columbu
 • Profil: Dolph Lundgren
 • Filmové recenze: Muž, který věděl příliš málo; Šakal; Tajemství loňského léta; Sedm let v Tibetu; U-Turn
 • Klasika: Přelet nad kukaččím hnízdem

Hudba

 • Videoklip: Dj Shadow
 • Reportáž: Sisters of Mercy (Reportáž ze zamlženého koncertu)
 • Recenze: Deep Forest; Gary D.; The Jackal; Dying For Kredd; Bob Marley; Moby; Trosky; X-Mix; Barbara Gogan, Hector Zazou; …a pár singlíků na závěr

Počítačové hry

 • Herní novinky
 • Interview: Chris Jones
 • Preview: Commandos; Dune 2000; Might and Magic 6; Dark Omen; Tex Murphy: Overseer; Populous 3
 • Recenze: Armored Fist 2; Balance of Power; Red Baron 2; Descent to Undermountain; F-22 ADF; Incoming; Wing Commander Prophecy
 • Klasika: Eye of the Beholder
 • Dema
 • Cheaty
 • Patche

Comics

 • Esa comicsové scénáristiky: Mark Waid (Jméno Mark Waid se poprvé materializovalo v top lize comicsových libretistů v roce 1996, v roce, kdy vyšel Kingdom Come, a už se z ní nenechalo vykopat.)
 • Recenze: Body Bags (Father's Day); The Savage Dragon (A Talk with God); The Batman Adventures (Mad Love); Teenage Mutant Ninja Turtles (Jako děti jste je četli. Vy jste vyrostli. Oni také.)

Hobby hry

 • Warhammer 40.000: Čekání na transport (Space Marines vs. Tyranids); Codex Astartes (Jednotky Space Marines)
 • Warhammer Fantasy: Historie Skaven (Obsáhlá historie další armády WHF); Chaos Dwarfs (Profil Temných Trpaslíků); Battle Report (Skaven vs. Orcs); Scénář: Útěk z Hrdesnova (Další Undead vs. Empire)

Výtvarné umění

 • Výstavy: Trpělivá planeta (Mánes); Zdeněk Prokop (Dejvická galerie Vincence Kramáře); Snížený rozpočet (Mánes); Bořek Šípek (Národní Muzeum)

Divadlo

 • Profil: Divadlo v Příbrami (Divadlo Příbram patří už dlouhá léta k jakési nepsané druhé lize mezi oblastními divadly.)
 • Recenze: Romance pro křídlovku (František Hrubín – Stavovské divadlo); Večer tříkrálový (William Shakespeare – Divadlo Josefa Kajetána Tyla v Plzni); Kouzelný vrch (Thomas Mann – Divadlo v Dlouhé)

Literatura

 • Profil: Andrzej Sapkowski (Sapkowského Geralt a Geraltv Sapkowski)
 • Klasika: Dragonlance (Slavná fantasy série TSR)
 • Seriál: Doma to raději nezkoušejte 8 (Extrémní hry – aneb, kdo si hraje, nepřežije)
 • Recenze: Keltská Magie; Král duchů; Místa, která léčí; Ochránce impéria: Otrok; Poslední obránce Camelotu; Přízraky a strašidla Středověku

Cestování

 • Seriál: Lombok, Sumbawa, Komodo a RInca (Další vyprávění o Indonésii)
 • Expedice Africká mozaika: Východní Kapsko (Poslední návštěva Kapska)
 • Reportáž: Karákorám (Karákorám jako na dlani); Turecko (Turistovy postřehy z autobusu, Sofie a Istambulu)

Klan

 • Interaktivní kulturní přehled; Galerie, Index, Credits, Starší čísla KLANu, Předplatné, Ovládání KLANu

Ke stažení

Obraz CD-ROM ve formátu ISO
(cca 500 MiB 7-Zip, hostováno na Archive.org)
Seznam všech vydání časopisu KLAN ke stažení

Nevíte, co máte se souborem dělat?
Přečtěte si návod jak spustit KLAN >>

Titulka
2. obálka
3. obálka
4. obálka
Potisk CD-ROMu