KLAN 13 - leden 1998

Windows 95 launcher
Hlavní obrazovka
Úvodník
Film a video
Hudba
Počítačové hry
Comics
Hobby hry
Výtvarné umění
Divadlo
Literatura
Cestování
KLAN
Speciální obrazovka tématu "Fenomén Hvězdná pěchota"

Ke stažení

Obraz CD-ROM ve formátu ISO
(cca 500 MiB 7-Zip, hostováno na Archive.org)
Seznam všech vydání časopisu KLAN ke stažení

Nevíte, co máte se souborem dělat?
Přečtěte si návod jak spustit KLAN >>

Editorial

Vítejte v roce 1998! Původně jsme chtěli pojmenovat toto číslo KLAN 12a, nebo KLAN 14 pre-release beta, případně KLAN 1–98. Nejsme ale až tak pověrčiví, a tak jsme zůstali u starého, dobrého, časem ověřeného číslování. Doufáme, že nám třináctka na obálce tohoto čísla nepřinese smůlu. A doufáme, že ji nepřinese ani vám – vítejte v novém roce, vítejte v novém ročníku KLANu.

Není to zase tak dávno, co jste si mohli přečíst úvodník prvního, někteří z vás možná ještě experimentálního nultého čísla KLANu. Není to tak dávno a přesto je to už rok. Po roce se z odvážného (a jestli ne odvážného, tak určitě šíleného) projektu jakéhosi „multimediálního“, jakéhosi „digitálního“ a jakéhosi „interaktivního“ časopisu na prapodivném médiu stal neméně multimediální, neméně digitální a neméně interaktivní časopis, který už ale zase tak šílený není a který už má svůj miniaturní podíl na našem trhu. Ne snad, že by se KLAN stal oním vyvoleným médiem budoucnosti, jediným a dokonalým. Čas na to ještě nedozrál. Co je ale důležitější – ti, kteří si KLAN oblíbili u něj zůstali a stále více a více lidí poznává výhody CD-ROMu jako nosiče pro časopis. Časopis nové generace pro novou generaci? Možná. Ostatně – o tom, za jakou generaci se považujete vy, naši čtenáři, se rozhodujete také vy. A s věkem to nemá příliš mnoho společného.

Vítejte v druhém ročníku KLANu. Co vás v něm čeká? I nadále se budeme snažit o změny, které by měly přispívat k lepší „interakci“ mezi vámi a KLANem. Nakonec celý minulý rokje důkazem toho, že naše sliby nejsou prázdné – a i kdyžř někdy naše změny trvají déle než plánujeme, svým slibům vždy dostojíme. Pokud sledujete vývoj KLANu od prvních čísel až po dnešek, jistě jste tyto změny zaznamenali – třikrát jsme změnili kvalitu komprese videa, třikrát jsme změnili velikost přehrávání videa. Ovládání KLANu se neustále rozšiřuje tak, aby bylo co nejvíce uživatelsky příjemné. Přibývají klávesnicové zkratky, objevují se nové ovládací položky. V každém čísle najdete novou skladbu, která podbarvuje vaše brouzdání KLANem a k dnešnímu dni si můžete poslechnout již celkem 22 melodií v délce přes 60 minut. A samozřejmě změna nejdůležitější – pro číslo 11 jsme připravili nový interface, který pokládáme za mohutný skok kupředu. KLAN se stal přehlednější, čitelnější a kromě toho nám nový interface umožňuje i nové grafické a systémové možnosti, které předtím nebyly možné.

Ale to nejsou zdaleka všechny změny, kterými KLAN prošel. Právě v čísle 11 jsme trochu změnili koncepci KLANu a přiblížili se tak o krůček blíže tomu, co jsme si původně představovali. Ano, monotematické čísla, jakými bylo právě číslo 11 věnované Vetřelcům a jakým je i toto, doufejme že šťastné třinácté číslo. Fenoménem tohoto čísla je Hvězdná Pěchota; film, který je nám svým námětem i zpracováním velmi blízký (ne, že bychom se považovali za brouky, ale sci-fi nám není cizí). Tentokrát jsme zašli ještě o krůček dále než v případě Vetřelců: vedle recenze filmu vás čeká povídání o pozadí natáčení, profily režiséra Paula Verhoevena, scénáristy Eda Neumeiera, herců jako Casper Van Dien, Diny Meyer (dnešní femme fatale) nebo Michaela Ironside. Hvězdná pěchota zasahuje i do hudební rubriky – autorem hudby je Basil Poledouris jehož profil si můžete přečíst a dokonce si vedle krátkých ukázek z jeho nejslavnějších ukázek můžete poslechnout i dvě plné skladby ze soundtracku Starship Troopers. Nechybí ani profil autora románové předlohy R.A.Heinleina, pamatujeme i na připravovanou počítačovou hru a podíváme se i na již vyšlý comics Starship Troopers. A ani to ještě není všechno. Přečtěte si filmové téma věnované absolutní invazi malých i velkých, zelených inezelených mužíků na Zem a v literární rubrice se blíže seznámíte s žánrem, kam Hvězdná pěchota patří – s žánrem Military sci-fi. Chcete vědět víc?

Hvězdná pěchota je prolezlá snad všemi rubrikami tohoto KLANu. To ale neznamená, že byste tady již nic jiného nenašli. Právě naopak. V KLANu 13 vás čekají spousty filmových ukázek z připravovaných i premiérových filmů, rekordní počet recenzí počítačových her, samozřejmě nechybí ani herní novinky a preview. A to nemluvíme o hratelných demoverzích, které stojí tentokrát opravdu za to a které jsou (ostatně jako celý zbytek herní rubriky výběrem toho nejlepšího a nejzábavnějšího). A, mimochodem, v herní rubrice čeká všechny milovníky počítačových her, respektive všechny milovníky herních počítačových časopisů, respektive herních počítačových novinářů, jedno malé překvapení… Ani další rubriky ale nejsou dnes chudé. Jsou naplněné jako vždy, a tak se dozvíte, co je nového v divadelním světě, na jaké nové výstavy můžete zavítat, jaká nová hudební CD si můžete koupit a jaké nové (i staré) hobby hry si můžete zahrát. A i když naší rubriku věnovanou cestování asi nevezmete jako průvodce po vaší příští dovolené, přečíst si naše čtyři reportáže z Bali, Pákistánu a Severního Kapska a Západního Kapska určitě můžete – nemluvě o obrázcích a jednom malém zvukovém překvapení.

Poslední novinka v tomto KLANu je bez nadsázky malou revolucí (skromnost stranou). Nebudeme obcházet horkou kaši, jedná se o slibovanou databázi kulturních akcí, která je na tomto KLANu poprvé. Ve spolupráci s programovým čtrnáctideníkem 14 jsme pro vás připravili 8 MB informací o programech kin, divadel, klubů a koncertních síní, které si můžete prohlížet díky beta-verzi našeho vyhledávacího programu. Rádi bychom zdůraznili, že se jedná skutečně o betaverzi, která ještě není ve své finální podobě. Vedle změny grafiky (stávající textový mód bude nahrazen grafikou sladěnou s interface KLANu) to bude i změna některých ovládacích prvků. Připouštíme že vyhledávání v naší databázi v módu „profesionál“ není zase až tak snadné a na druhou stranu mód „normal“ zase nenabízí tolik možností. Mimochodem, byli bychom rádi, kdybyste nám posílali návrhy na změny a úpravy databáze tak, aby vám i tato část KLANu mohla trvale sloužit. Pokud si ovládání naší databáze osvojíte, už pro vás otázky jako „co hrají dnes v kině“ nebo „kam půjdeme příští týden do divadla“ případně „ve kterých kinech a kdy hrají filmy s Arnoldem Schwarzeneggerem“ přestanou být složitými otázkami.

Tak tedy – vítejte do nového roku, vítejte do nového ročníku a vítejte do nového KLANu. A nezapomeňte, děláme to pro vlast. Vlastně – děláme to pro vás!

Jan Eisler

Obsah

Film a video

 • Filmové novinky: Akta-X, Mask of Zorro, Spice World, Postman, Dark City…
 • Filmové premiéry: Co uvidíte v našich kinech od 1. ledna do 5. února
 • Téma: Absolutní invaze (O mimozemské invazi nejenom z Marsu)
 • Fenomén: Hvězdná pěchota; Vojáci hvězdné pěchoty; Ed Neumeier; Casper Van Dien; Michael Ironside
 • Femme Fatales: Dina Meyer (Kadet mezi Starship Boosters)
 • Profil: Paul Verhoeven (V jeho filmech se jde vždycky tvrdě na věc. Nevyhýbá se ničemu, ultrakrvavým scénám ani sekvencím hnaným na ostří prezervativu.)
 • Filmové recenze: Ďáblův advokát; Do naha!; Hvězdná pěchota; Knoflíkáři; Titanic; Vertigo; Vetřelec: Vzkříšení; Zítřek nikdy neumírá
 • Interview: Petr Zelenka (Nezávislá rozprava s Petrem Zelenkou u oroseného korbelu)
 • Klasika: Četa (Film, který nestárne a v nadcházející éře Starship Troopers nám připomíná, že válka není zase až taková zábava, jak by se na filmovém plátně mohlo zdát.)

Hudba

 • Videoklip: Jonny L – „Piper“
 • Reportáž: Rockbitch (Reportáž z jednoho netradičního koncertu)
 • Profil: Basil Poledouris (Hudba k filmům Robocop, Conan Barbar, Hon na Ponorku a samozřejmě Hvězdná Pěchota)
 • Soundtrack: Starship Troopers; Vertigo; Bamboo
 • Recenze: Deep Sweden; Freestyle Files Vol. 3; The Future Sound Of United Kingdom; Heaven Deconstruction; Liquid Harmony; Ohm Square; Paul Simon; Pilgrimage; Pražský výběr; Techno Energy 4 vs. Paul Van Dyk; …a pár singlíků na závěr

Počítačové hry

 • Hry roku: Nejlepší hry roku 1997
 • Herní novinky
 • Preview: Deathtrap Dungeon; Earthsiege 3; M.A.X. 2; Panzer Commander; Mysteries of Sith; Starship Troopers
 • Recenze: Battlespire; Flight Unlimited 2; Heavy Gear; I-War; Joint Strike Fighter; Journeyman Project 3; Longbow 2; Lords of Magic; Quake 2; Spellcross; Test Drive 4; Turok; Worms 2
 • Klasika: TFX
 • Dema
 • Cheaty
 • Patche

Comics

 • Esa comicsové scénáristiky: Kurt Busiek (Jestliže existuje nějaký výraz, jenž je opakem slov „raketový start“, jako třeba „plazit se šnečí rychlostí sakra dlouhou objížďkou, která pravděpodobně stejně vede do hajzlu“, tak by si ho Busiek mohl dát do erbu. Trvalo mu dvanáct let, než prorazil.)
 • Recenze: Gibrat Leroi: Pinocchia (Není to její nos, co se zvětšuje); Warren Ellis: Starship Troopers (Insect Touch)

Hobby hry

 • Battletech: Battletech: 4. edice (Čtvrtá edice nás zavede do světa roku 3049)
 • Warhammer 40.000: Bitva o Avarico (II. část – Bitva na kopci); Skauti (Průzkumníci a jiné infiltrační jednotky)
 • Warhammer Fantasy: Trpaslíci (Profil další armády Warhammer Fantasy); Hrdinové (Jak si poradit se silnými charaktery); Scénář: Hrůzy noci (Undead vs. Empire)
 • RPG hry: Shadowrun (Jediná česká cyberpunková RPG); Dej sem mozek (Netradiční karetní hra plná nemrtvých mozků)

Výtvarné umění

 • Výstavy: Český člověk (Fotogalerie U Řečických a Palác Akropole); Tomáš Císařovský (Špálova Galerie); Český moderní šperk ve Stříbře (Novoměstská radnice); Plody mysli Kateřiny Vincourové (Galerie Malá Špálovka)

Divadlo

 • Profil: Petr Kubeš (Každý je svého prostředí strůjcem)
 • Recenze: Chladné srdce (Nebeského šachovnice s lidským srdcem – Divadlo Komedie); Chci k filmu (Inscenace, jejíž jedinou ambicí je diváka bavit – Divadlo ABC); Zrod potulného komedianta (…aneb Dario Fo opět jinak – Divadlo v Řeznické)

Literatura

 • Téma: Military sci-fi (Nejenom Hvězdná pěchota…)
 • Profil: Robert Anson Heinlein (Profil autora Hvězdné pěchoty)
 • Seriál: Doma to raději nezkoušejte 7 (Vyprávění o cizím zdraví ve třech statích s dlouhými podtituly)
 • Recenze: První čarodějovo pravidlo; Mýtus nebo mystifikace; Phulova rota; Phulův ráj; Politici nevyhynou; Spoutaný svět; Svět na kolech

Cestování

 • Seriál: Bali (Země démonů)
 • Reportáž: Karákorám (Cesta na druhé nejvyšší pohoří světa)
 • Expedice Africká mozaika: Západní Kapsko, Severní Kapsko (Další dvě pokračování expedice v Kapsku)

Klan

 • Interaktivní kulturní přehled; Módní přehlídka ELLE; DJ's v Original Levi's Store; Galerie, Index, Credits, Starší čísla KLANu, Předplatné, Ovládání KLANu

Ke stažení

Obraz CD-ROM ve formátu ISO
(cca 500 MiB 7-Zip, hostováno na Archive.org)
Seznam všech vydání časopisu KLAN ke stažení

Nevíte, co máte se souborem dělat?
Přečtěte si návod jak spustit KLAN >>

Titulka
2. obálka
3. obálka
4. obálka
Potisk CD-ROMu