KLAN 40 - duben 2000

Windows 95 launcher
Hlavní obrazovka
Film
Hudba
Hry
Editorial
Index
Galerie
Preference

Ke stažení

Obraz CD-ROM ve formátu ISO
(cca 500 MiB 7-Zip, hostováno na Archive.org)
Seznam všech vydání časopisu KLAN ke stažení

Nevíte, co máte se souborem dělat?
Přečtěte si návod jak spustit KLAN >>

Editorial

Za normálních okolností a v normálním časopise by bylo čtyřicáté číslo jistě důvodem k monumentálním oslavám. Jenomže okolnosti, které vznik a samotnou existenci našeho časopisu mají k normálnosti rozhodně daleko, nehledě k tomu, že označovat KLAN za normální časopis má snad i blízko k urážce. A proto nebudou oslavy spojené s čtyřicátým vydáním časopisu nijak zvlášť velké. Jestli je tahle formulace dostatečným ekvivalentem pro „žádné“. My, kteří VÍME totiž víme, že číslo 40 je z hlediska Života, Vesmíru a Vůbec naprosto bezvýznamné a tak nemá smysl se nad jeho symbolikou vůbec zamýšlet. To pravé jubileum, na které se upřímně řečeno těšíme už od prvního, respektive nultého čísla KLANu, přijde samozřejmě až o dvě čísla později. Pokud se něco nepokazí, což v souvislosti s takovými mystickými otázkami nemůžeme nikdy vyloučit.

Původně jsem měl pro tenhle úvodník připravený výborný nápad na vedoucí téma. Tak, jak se blíží stěžejní dvaačtyřicáté číslo KLANu, nemohu nechat stranou studijní literaturu. Jedinou Biblí v tomto případě je samozřejmě Stopařův Průvodce a následující díly, ovšem jak už to chodí s dobrými knížkami a špatnými kamarády, přesouvají se ty první k těm druhým na základě příslibu „určitě ti to vrátím, spolehni se“ a zpátky nikoli. Jenomže téma „jak si objednat knížku (nebo cokoli) po internetu z Ameriky a dostat ji třetí den poté“ zpracoval mnohem lépe a vtipněji pan Kraus v jednom ze svých vynikajících sloupků v časopise Týden a jakákoli další variace na toto téma by byla sprostým plagiátorstvím. A tak se z výborného nápadu může stát maximálně doporučení, abyste si také objednali The Ultimate Hitchhiker's Guide ($14.99), který mimo jiné obsahuje i povídku Young Zaphod Plays It Safe. Ale o tom (a o tom ostatním) skutečně až v čísle 42.

Když jsem ztratil vůdčí ideu úvodníku tohoto čísla, uvědomil jsem si, že to vlastně není žádná tragédie, protože kromě standardního přehledu po obsahu tohoto čísla (kterému se takto elegantně úplně vyhnu) je pár věcí, o kterých by stálo za to se zmínit. První libůstkou je mail klan@void.cz, na který můžete konečně (netrvalo to ani čtyřicetdva čísel) psát prakticky cokoli, ovšem s přihlédnutím k tomu, že na otázky a připomínky týkající se něčeho jiného než KLANu zřejmě nebudeme reagovat vůbec a na ty ostatní také jenom když budete mít štěstí. Ale číst je budeme všechny, jestli vás to potěší. Další zajímavostí, která už se týká samotného časopisu je velký krok kupředu (ale nebudeme si nic mazat na hruď, měli jsme to udělat už dávno) v kompresi videa v KLANu. S tím, jak se tak nějak průtokově zvyšují parametry obecně rozšířených počítačů jsme dospěli k tomu, že trochu vyšší technické nároky jsou v pořádku, a tak jsme u některých videí v tomto čísle použili odlišnou kompresi a hlavně vyšší framerate (z 12 na 25 fps). Výsledek posuďte sami – porovnejte kvalitu videa u klipů Jean Michel Jarre (12 fps) a Lightning Seeds (25 fps). A dejte nám vědět, co jste si o tom mysleli.

I když je prostor pro úvodník (a všechny ostatní texty) v KLANu naprosto neomezený, limit, který se v tomhle případě tak nějak tradičně dodržuje už je skoro naplněn. Nezbývá než popřát co se tak obvykle přeje, doufat v co se tak obvykle doufá a těšit se na co se tak obvykle těší na takových místech. Tak zatím.

Jan Eisler

Obsah

Klan

 • Editorial; Galerie

Film

 • Novinky: Battlefield Earth; Drowning Mona; Flinstones 2; Frequency; The Man of the Century; The Ninth Gate; The Road to El Dorado; Rugrats in Paris the Movie
 • Filmové premiéry
 • Téma: Absolutní Bugs Bunny
 • Profil: Jackie Chan
 • Femme Fatales: Drew Barrymore
 • Recenze: Deuce Bigalow: Dobrej striptér; Druhá šance; Hranice lásky; Ospalá díra; Počítání mrtvých

Hudba

 • Videoklip: Chicane feat. Bryan Adams; Jean Michel Jarre; Lightning Seeds
 • Recenze: Air; The Beach Soundtrack; Buena Vista Social Club; Laco Lučenič; Melanie C; Oasis; One Step Behind The Sound II; William Orbit; Track
 • Radio 1: Vysílací schéma Radia 1

Hry

 • Herní novinky
 • KLAN Top Ten
 • Preview: Allegiance; Mechwarrior 4; Star Trek: Armada; Star Trek: Klingon Academy
 • Recenze: Majesty; Need for Speed 5; Starlancer; Theocracy
 • Cheaty
 • Dema: Earth 2150; Metal Fatigue; Star Trek: Klingon Academy

Ke stažení

Obraz CD-ROM ve formátu ISO
(cca 500 MiB 7-Zip, hostováno na Archive.org)
Seznam všech vydání časopisu KLAN ke stažení

Nevíte, co máte se souborem dělat?
Přečtěte si návod jak spustit KLAN >>

Přední strana
Zadní strana
Potisk CD-ROMu