KLAN 12 - prosinec 1997

Windows 95 launcher
Hlavní obrazovka
Úvodník
Film a video
Hudba
Počítačové hry
Comics
Hobby hry
Výtvarné umění
Divadlo
Literatura
Cestování
KLAN

Ke stažení

Obraz CD-ROM ve formátu ISO
(cca 500 MiB 7-Zip, hostováno na Archive.org)
Seznam všech vydání časopisu KLAN ke stažení

Nevíte, co máte se souborem dělat?
Přečtěte si návod jak spustit KLAN >>

Editorial

Vážení čtenáři, je to neuvěřitelné, ale je to tak. V tichosti, která snad ani nebyla nezbytná, jsme se přehoupli přes první rok naší existence. Ačkoli jsme se o tom nikde nezmínili, ten minulý KLAN byl jubilejním dvanáctým číslem v pořadí. Dnešním číslem vstupujeme do druhého roku Jak je to možné? Právě před rokem totiž vyšlo číslo 0, první číslo CD-ROM měsíčníku KLAN – prvního a jediného v České republice. Je tomu už více než rok, co pro vás připravujeme KLAN a i když se to zdá neuvěřitelné a nepravděpodobné, nic nenasvědčuje tomu, že by to tak nemělo pokračovat i nadále. A přitom se jedná o jeden z nejšílenějších projektů, které si kdo tehdy dokázal představit.

Před sebou máte KLAN 12, výsledek našeho ročního snažení. Zatím nejvyšší stádium „vývoje“ našeho časopisu, ale zdaleka ne poslední stádium. Tak, jako jsme radikálně změnili tvář a koncepci KLANu v minulém čísle, tak budeme ve změnách pokračovat i nadále. Neustále se budeme snažit KLAN vylepšovat, zdokonalovat a zpříjemňovat. Tak, aby se stal tím, čím jsme jej od začátku chtěli mít – vaším elektronickým průvodcem po světě kultury a zábavy. Nečekejte ale, že každé další číslo přinese nový interface. A nečekejte, že každé číslo bude o Vetřelcích (jestli vám ale utelko to minulé, nebo některé z dalších starších čísel, měli byste to co nejrychleji napravit, protože teď k tomu máte jedinečnou příležitost). I když, a to už patří k nové koncepci KLANu, velice často se budete setkávat s takovými „speciály“, jakým byl KLAN 11 – věnovaným ve větší míře nějakému tématu. Tenhle KLAN můžete považovat za 3Dfx speciál; většina dnes recenzovaných, ale i „novinkovaných“ či „previewovaných“ her podporuje 3Dfx akcelerátory. Proto jsme na naše CD zařadili aktuální drivery pro 3Dfx, patche a updaty nejnovějších her a samozřejmě i výhodnou nabídku na koupi jednoho takového akcelerátoru. Mimochodem – tato nabídka je součástí další „multimediální“ věcičky v tomto KLANu a ani ta, sama o sobě, není nezajímavá…

Když už jsme u těch speciálů – příští číslo, tedy KLAN 13 (leden 1998) bude věnován filmu Starship Troopers a všemu co s ním souvisí. Více informací si můžete přečíst přímo od velitele Federálních sil v sektoru KLAN, Marka Dobeše, v jeho kratičkém preview ve filmové rubrice. A jaká budou ta další fenomenální čísla (rozuměj čísla věnovaná nějakému fenoménu, i když dvojsmysl je možná na místě). Nechte se překvapit. Rozhodně se ale nebudeme omezovat jen na film a budeme se zabývat naším oblíbeným spojováním žánrů. Věřte nám, máte se na co těšit.

Pokud jde o obsah tohoto KLANu, ani tentokrát nebudete o nic ochuzeni. Téma filmové rubriky sice není tak slavné jako to minulé, ale o to je barvitější. Pečlivé čtenáři obálek už možná tuší, o co půjde. Ano, Absolutní Kanibalismus a to nejenom ve filmu. Filmy o lidožroutsví (promiňte mi to slovo) doplňujeme několika stylovými ukázkami a exkluzivním rozhovorem s bývalým šéfredaktorem časopisu Výživa Lidu. Dobrou chuť. Vedle ukázek z desítky nových filmů a recenzí filmů v našich kinech na vás čeká ztepilá Brigitte Nielsen, James Belushi a Rainman. Příjemnou zábavu. V hudební rubrice se můžete podívat na další kompletní videoklip, který vám, přináší populární pořad ČT 2 – Paskvil. Tentokrát je to Adam F. a skladba Circles. Poslechnout si můžete ukázky z nových CD našich nových recenzí a ještě něco navíc. Pokud jde o hudbu, tento KLAN je totiž mimořádně štědrý a pokud zabrousíte do hudební části galerie médií, zjistíte, že hudby je v tomto KLANu téměř 50 minut (samozřejmě kromě hodiny a půl soundtracku, který se dnes rozrostl o další dvě skladby). Vedle klasických hudebních ukázek vás čeká několik kompletních skladeb z počítačových her (Dreams to Reality, Ubik, Earth 2140, Husita a další). Nenechte si je ujít. Mimochodem, když už jsme u počítačových her, v tomto čísle je sekce recenzí mimořádně rozsáhlá. Ne co do počtu recenzí (je jich tady přesně osm)), ale co do jejich délky. Vy si ale můžete být jisti, že pro vás recenzujeme jen ty nejlepší hry, které jsou dnes k mání a navíc – recenzujeme je tak, abyste se o nich dozvěděli maximum. Bez zajímavosti nejsou ani hratelné demoverze počítačových her, kterých vám přinášíme téměř 200 MB a jako vždy – je to výběr toho nejlepšího z nejlepších.

Co dál? Svět J.R.R. Tolkiena v literární rubrice spolu s profilem Rogera Zelazny a recenzemi nových knih, pokračování seriálu o vaření (tentokrát i s autentickými fotografiemi), divadelní rubrika, tři nové pražské výstavy a aktuálně zařazená reportáž z jedné módní přehlídky (protože rubrika móda již v KLANu neexistuje a kvůli jednomu článku s ní nebudeme znovu začínat, zařadili jsme tuto reportáž do rubriky věnované výtvarnému umění). Samozřejmě nemůžeme zapomenout ani na profil dalšího comicsového nakladatelství a dalšího comicsového scénáristy a v neposlední řadě také recenzi jednoho, řekněme, lechtivého, comicsu Milo Manary. Na závěr ještě připomenutí rubriky Hobby hry a samozřejmě populární rubriky cestování, která dnes obsahuje rekordní čtyři příspěvky – podíváte se s námi na Bali, do Kapského města, Pákistánu a Řecka. A to není zdaleka všechno, co v tomto KLANu najdete.

Před vámi je poslední letošní KLAN. Věříme, že vám jeho prohlížení přinese stejnou radost jako nám jeho příprava a doufáme, že se příští rok znovu setkáme na těchto napůl virtuálních stránkách našeho časopisu. Časopisu nové generace pro novou generaci který je důkazem toho, že budoucnost je už skutečně tady. Uvidíme, co nám přinese.

Jan Eisler

Obsah

Film a video

 • Filmové novinky: Amistad; Jackie Brown; Mortal Kombat 2; Mimic…
 • Filmové premiéry: Co uvidíte v prosinci v našich kinech
 • Téma: Absolutní kanibalismus (O kanibalismu nejenom ve filmu)
 • Interview: O kanibalismu (…s ing. Houserem, bývalým redaktorem časopisu Výživa lidu)
 • Filmové recenze: Den otců; Sám doma 3; Sopka; Spawn; Země policajtů
 • Femme Fatales: Brigitte Nielsen (Ledový vamp z Dánska)
 • Profil: James Belushi (Krása, ušlechtilost, vznešenost, obětavost – to všechno jsou slova která se k Jamesi Belushimu vůbec nehodí)
 • Klasika: Rainman (Dustin Hoffman a Tom Cruise v nestárnoucím hitu)
 • Preview: Hvězdná pěchota (Co vás čeká a nemine v lednovém čísle KLANu)
 • Filmové lahůdky: Prology (Pozvánka do filmové cukrárny)

Hudba

 • Videoklip – Paskvil: Adam F: Circles
 • Profil: Kickin
 • Recenze: Disharmonici; DJ Cam; Hip Hop Meets Classics; Irish Dew; Kurtizány z 25. Avenue; Luke Slater; Metallica; The Next Step; Terrence Parker; …dva singly na závěr

Počítačové hry

 • Herní novinky
 • Preview: Husita; Seven Kingdoms; Test Drive 4; Ubik; X-Com: Interceptor; X vs Tie: Ballance of Power
 • Recenze: Curse of Monkey Island; Dreams to Reality; Fallout; Final Liberation; Myth; Panzer General 2; Sub Culture; Tone Rebellion
 • Klasika: Dark Sun
 • Cheaty
 • Dema
 • Patche: Patche her pro 3Dfx
 • Drivery: Drivery pro 3Dfx

Comics

 • Esa comicsové scénáristiky: Peter David (…to jsou ti borci, kteří obhospodařují měsíčně čtyři řady, k tomu pár speciálů navíc a pořád je jim to málo. Peter David je jedním z nich.)
 • Průvodce skrz comicsová nakladatelství: Marvel (Marvel rovná se Stan Lee. Marvel rovná se Jack Kirby. Marvel rovná se mutanti. Takže „true believers“, jak oslovuje fanoušky jedné z největších a nejstarších komiksových firem velký Stan, seďte tiše a naslouchejte.)
 • Recenze: Milo Manara: Click (Stačí otočit knoflíkem. Stačí jen otočit vypínač z MIN na MAX a nedobytně vyhlížející frigidka se změní v šílící sexuální mašinu.)

Hobby hry

 • Warhammer Fantasy: Circle of Blood (Další campaign set); Bitva o vesnici (Poslední část ze série scénářů)
 • Warhammer 40.000: Chaos (Představení nové armády Wh40.000); Epic 40.000 (Další odrůda Warhammeru 40.000); Space Hulk (Space Marines v akci); Bitva o Avarico (Další scénář – Space Wolves vs Eldaři)
 • Warlord (Nejlepší prodejna Hobby her ve střední Evropě)

Výtvarné umění

 • Reportáž: Gianni Versace v Praze (Možná si myslíte, že jste ve špatné rubrice ale mysleli jsme si, že trocha módy čas od času neuškodí.)
 • Výstavy: Anděl, anděl (Anděl představuje spíš cosi nezachytitelného, jakési „zrcadlo lidského bytí“); Viktor Kolář (Kolářův pohled na skutečnost je vědomě subjektivní. Jeho fotografie ale nic neztrácejí na své sdělnosti.); Ivana Lomová: Život je dobrý (O Homolkových, srnkách a králíčcích)

Divadlo

 • Profil: Středočeské divadlo v Kladně (Další se série profilů divadelních scén)
 • Recenze: Zkrocení zlé ženy (Když se krotí žena, musí jiskry létat…)

Literatura

 • Seriál: Doma to raději nezkoušejte 6 (Tentokrát o dobývání pohledávek)
 • Klasika: J.R.R.Tolkien (Cesta do tajuplného a magického světa fantasy)
 • Profil: Roger Zelazny (Amber, Pán světla, Oko kočky)
 • Recenze: Kámen rozluky; Léčivá síla stromů; Rubínový klenot; Síla pyramid; Zbloudilá legie; Železný král a páni z Růže

Cestování

 • Reportáž: Bali (Země chrámů); Kapské město (Pokračování expedice „Africká mozaika“); Po zemi na Východ (Praha – Istanbul – Teherán – Zahedán – Taftan – Quetta – Islamabád); Řecký deník („Cizinče, zvěstuj Lakedaimonským, že my tu ležíme, jsouce poslušni zákonů vlasti.“)

Klan

Ke stažení

Obraz CD-ROM ve formátu ISO
(cca 500 MiB 7-Zip, hostováno na Archive.org)
Seznam všech vydání časopisu KLAN ke stažení

Nevíte, co máte se souborem dělat?
Přečtěte si návod jak spustit KLAN >>

Titulka
2. obálka
3. obálka
4. obálka
5. obálka
6. obálka
Potisk CD-ROMu