KLAN 15 - březen 1998

Windows 95 launcher
Hlavní obrazovka
Úvodník
Film a video
Hudba
Počítačové hry
Comics
Hobby hry
Výtvarné umění
Divadlo
Literatura
Cestování
KLAN

Ke stažení

Obraz CD-ROM ve formátu ISO
(cca 500 MiB 7-Zip, hostováno na Archive.org)
Seznam všech vydání časopisu KLAN ke stažení

Nevíte, co máte se souborem dělat?
Přečtěte si návod jak spustit KLAN >>

Editorial

Právě teď mě napadá spousta nudných, bezvýznamných a nevýrazných úvodů, kterými bych mohl začít patnácté, naprosot nejubilejní a nevýroční číslo KLANu. Jko třeba – „Vítejte do KLANu 15…“, „Měsíc se sešel s měsícem…“, „Další číslo vašeho nejoblíbenějšího časopisu je tady…“, „Číslem patnáct vstupujeme do čtvrté pětiměsícovky…“ a další, v tuto chvíli nezajímavé otevíráky. V tuhle chvíli je totiž důležitá jenom jedna věc – „Česká republika získala olympijské zlato v ledním hokeji.“ No řekněte – není to dobrý začátek? Kdy naposled jste takový v KLANu viděli? Chvílí, ve kterých jsme hrdí na svůj národ, ve kterých se všichni cítíme zvláštním způsobem propojení a alespoň na chvíli jednotní, je málo. Tak proč si je neužít – zvlášť když se tentokrát nemusíme bránit proti bratrským spojencům anebo sametově revoltovat. Všichni milovníci masových akcí a davové psychózy v tom nejlepším slova smyslu si rozhodně poslední únorovou neděli přišli na své. My všichni jsme si přišli na své. Doufám, že i vy.

Teď už k těm nudnějším věcem, mezi které v porovnání s finálovým soubojem s Ruskem, KLAN 15 určitě patří. I když ani tentokrát nespojuje KLAN žádné jednotné téma (kdo říkal, že bude?), můžete su za to téma dost dobře dosadit něco jako podivuhodné detektivní příběhy / cestování v čase / interaktivní filmy. Okolo těchto témat se totiž točí zajímavé články v tomhle KLANu, zajímavé filmy a zajímavé počítačové hry stojící přesně na přelomu mezi filmovou a počítačovou zábavou. O čem je řeč? Zvláštním a nesmírně zajímavým filmem, který můžete tento měsíc navštívit v kinech je Hra – další Fincherovo mistrovské dílo s Michaelem Douglasem v hlavní roli. Z naší obálky jste určitě poznali, že tomuhle filmu fandíme. Mimochodem – máte strach z klaunů?

Detektivní žánr zastupují ještě dva další tituly, které ovšem nepatří do filmové rubriky. Alespoň ne svou prezentací. Oba dva tituly totiž patří mezi počítačové hry – interaktivní filmy. Oba jsou detektivními příběhy, oba obsahují hodiny filmu a oba mají co do činění s časem. Tex Murphy: Overseer nás zavede do 21. století a ukáže nám, že není všechno zlato co se nálepkou „DVD“ třpytí. Na druhou stranu Black Dahlia se vrací do období let 1941–1947 a ukáže nám, jakou hrůzu může obsahovat minulost a také jakým směrem by se měly v budoucnosti interaktivní filmy ubírat. A když už jsme u těch cest časem, nemůžeme zapomenout na to hlavní – téma filmové rubriky, kterým není nic jiného než Absolutní Time.

Když se v KLANu podíváte na ovládací konzoli a zabrousíte do nastavení hudebních preferencí, možná si všimnete názvu titulní skladby – Date with Laura. Že by další skrytá stopa? Zpráva ukrytá v hlavě dřevěného klauna? Bingo – dnešní Femme fatale filmové rubriky má něco společného s dalším fenoménem, kterým bychom se někdy v budoucnu mohli a měli zabývat. Česká dabérka Jana Mařasová vám má co říct, a nejenom o Twin Peaks. Neznáte ji podle tváře, znáte ji podle hlasu. Díky KLANu ale dnes poznáte obojí.

Mimořádnou úrodu sklidíte dnes v případě, že se rozhodnete zabrousit do pravidelné comicsové rubriky, ve které vás kromě profilu Granta Morrisona čeká další pokračování comicové hitparády a čtyři recenze skvělých comicsů, které si nesmíte nechat ujít. Recenze vám neutečou, o tom není sporu, ale jestli vás některé tituly zaujmou, měli byste dát pozor, aby vám neutekly ty papírové skvosty. V každém případě comicsovou rubriku nevynechte! když už jsme u comicsů – zmiňujeme se o tom sice o v rubrice herních novinek, ale přesto nestojí připomenout, že se připravuje nový comics, který těží z popularity dvou podobných postav odlišných žánrů. Witchblade, hrdinka nespočetných comicsů se spojí s Larou Croft, hrdinkou jedné z nejúspěšnějších počítačových her – Tomb Raider. Jak je vidět, nejenom KLAN spojuje více žánrů do jednoho. Už se nemůžeme dočkat!

Samozřejmě můžeme společně pokračovat a pozastavit se nad každou jednotlivou rubrikou KLANu. Zmínit se o čtyřminutovém videoklipu „Orange“ v hudební rubrice, naťuknout další recenze, novinky a preview v rubrice počítačových her, zavadit o další čtyři pražské výstavy rozpitvané v rubrice výtvarné umění, zavítat na některé divadelní premiéry, obohatit svého ducha v experimentální ukázce poezie a nabrousit si svůj vtip spolu s Mileho a dalším dílem seriálu o vaření vtipné kaše – obé v literární rubrice a nezapomenout na cestování obohacené v jednom případě dokonce o autentický videozáznam. To všechno můžeme, ale neuděláme. Ooops – neuděláme a odstavec je v háji.

Tak jako tak, to nejlepší je jako obvykle na konci. Minule jsme vyhrožovali přesunutím „Interaktivního kulturního přehledu“ čili databáze kulturních akcí (toho času v Praze a okolí) pod Windows 95. Věřte tomu nebo nevěřte, ale stalo se. V tomto KLANu již fungují obě verze kulturního přehledu a my věříme a doufáme, že budete spokojeni. Fáze betatestování dopadla poměrně dobře, a tak je výsledná Windows 95 verze mnohem bohatší než stará, DOSová betaverze v KLANu 13 a 14. Ale dost řečí – přesvědčte se sami (novou databázi můžete spustit z Win'95 Launcheru, anebo z direktoráře \PREHLED\WIN95, stará dosová je potom v direktoráři \PREHLED\DOS) a nezapomeňte, že my myslíme na všechno – i na rozsáhlý help, který má okoukaný název KLAN.HLP a vy jej najdete v kmenovém direktoráři tohoto KLANu.

Spokojeni? Měli byste být! Víc jsme toho tento měsíc připravit nestihli. Vytvořit novou Win'95 verzi databáze, naplnit ji dalšími aktuálními položkami pro březen, zprovoznit a upravit .hlp soubor, vedle toho nahustit do KLANu 40 minut filmových ukázek, 20 minut hudby, 600 full-screen obrázků (přesně!) nespočet lo-res obrázků, desítky článků a přidat okolo 200 MB těch nejlepších demoverzí počítačových her. To všechno jsme správně promíchali, okořenili zakomprimovali a usmažili na malou placičku s dvanácticentimetrovým průměrem. Podávejte, prosím, až po vychladnutí.

Jan Eisler

Obsah

Film a video

 • Filmové novinky
 • Filmové premiéry
 • Téma: Absolutní Time; Všechno je jinak; Dědečkův paradox; Časokotrmelce
 • Femme Fatale: Jana Mařasová
 • Recenze: Anastasia; Flubber; Hra; The Postman – Posel Budoucnosti; Sběratel polibků; Spice World
 • Klasika: Mlčení jehňátek

Hudba

 • Videoklip: Paskvil na Březen
 • Recenze: Beats By Dope Demand 4; Da Hool; Goldie; House Party 7; Natalie Imbruglia; La-di-da vs. Robyn; Nahoru po schodišti dolů band; Pearl Jam; Plzeňská scéna a okolí; Radost Classics; Tibetan Freedom Concert; Totální nasazení; …a pár singlíků na závěr

Počítačové hry

 • Herní novinky
 • Preview: Dark Project; Gorky 17; The Prince and the Coward; Witcher; Su-27 Flanker 2.0
 • Recenze: Alien Earth; Black Dahlia; Dark Omen; Deadlock 2; Tex Murphy: Overseer; Mysteries od the Sith
 • Retro recenze: Jedi Knight
 • Klasika: Shadow od the Horned Rat
 • Dema
 • Cheaty
 • Patche

Comics

 • Esa comicsové scénáristiky: Grant Morrison
 • Recenze: Gunsmith Cats: Bonnie and Clyde; Batman: The Long Halloween; Predator: Race War; Batman: Year One
 • Hitparáda: Comicsová hitparáda

Hobby hry

 • Warhammer 40.000: Tactica defencium; První kontakt
 • Warhammer Fantasy: Chaos; Bitva o Azbar

Výtvarné umění

 • Výstavy: Absolut Art; František Drtikol; Team's Spirit; Weeds, Aliens and Other Stories

Divadlo

 • Recenze: Krejcarová opera; Platonov; Tramvaj do stanice touha

Literatura

 • Seriál: Doma to raději nezkoušejte 9
 • Delikatesy: Michal Šanda
 • Recenze: Autobiografie jednoho lháře; Blade Runner 2; Čas pro jatka; Cybercomics; Cyberland; Mluvíme tělem; Síla pozitivního myšlení; Tři Schránky Ordenu

Cestování

 • Seriál: Indonésie: Flores
 • Expedice Africká mozaika: Provincie Jihoafrické republiky

Klan

 • Interaktivní kulturní přehled; Galerie, Index, Credits, Starší čísla KLANu, Předplatné, Ovládání KLANu

Ke stažení

Obraz CD-ROM ve formátu ISO
(cca 500 MiB 7-Zip, hostováno na Archive.org)
Seznam všech vydání časopisu KLAN ke stažení

Nevíte, co máte se souborem dělat?
Přečtěte si návod jak spustit KLAN >>

Titulka
2. obálka
3. obálka
4. obálka
Potisk CD-ROMu