KLAN 17 - květen 1998

Windows 95 launcher
Hlavní obrazovka
Úvodník
Film a video
Hudba
Počítačové hry
Comics
Hobby hry
Výtvarné umění
Divadlo
Literatura
Cestování
KLAN

Ke stažení

Obraz CD-ROM ve formátu ISO
(cca 500 MiB 7-Zip, hostováno na Archive.org)
Seznam všech vydání časopisu KLAN ke stažení

Nevíte, co máte se souborem dělat?
Přečtěte si návod jak spustit KLAN >>

Editorial

Novinek, změn a vylepšení není nikdy dost. Kdo sleduje KLAN od jeho nesmělých prvopočátků až do dnešního dne, nemůže nám upřít snahu po zdokonalování a vylepšování toho, co považujeme za časopsi nové generace. Říkali jsme mu časopis nové generace pro novou generaci, ale pokud se snad za „novou generaci“ nepovažujete, nebudeme vás diskriminovat. V demokratickém KLANu je místo pro každého. A jaké novinky vás čekají v jarním, sedmnáctém čísle? Bohužel žádné. Pokud patříte mezi čtenáře „papírových úvodníků“, možná jste se těšili na možnost „listování“ KLANem, kterou jsme slibovali. Bohužel, stejně jako Bill Gates a jeho Windows 98, ani my nejsme neomylní, a tak tuto poměrně komplikovanou interní funkci, která umožní jak listování, tak přeskakování na libovolné stránky, přineseme až v dalším čísle – ještě musíme chvíli testovat, abychom předešli nežádoucím vedlejším následkům. Omlouváme se.

U avizovaný programových změn ještě zůstaneme, i když ty další se týkají jen přílohy KLANu, kterou je „Interaktivní kulturní přehled“, jak jsme nazvali databázi kulturních akcí v Praze, kterou v každém KLANu najdete. Ta sna rozdíl od jádra KLANu dnes dostala do další „finální“ verze 1.0 několika podstatnými změnami. Mezi ně patří například možnost úprav velikosti výsledkového okna pro snazší čtení a tisk výsledků na připojené tiskárně. I dnes doufáme, že budete s naším Přehledem spokojeni a i dnes pro vás máme ujištění, že před sebou nemáte finální verzi. Kulturní přehled čekají ještě mnohé změny, mezi než patří rozšíření obsahu o další města České republiky. Ale to bychom zbytečně předbíhali.

Jak jste možná vytušili z obálky tohoto KLANu, která je o trochu světlejší a barevnější, než bylo v poslední době naším zvykem, v sedmnáctém čísle KLANu nebude vůdčím tématem čísla filmové, herní, comicsové ani jiné téma. Dnes oživujeme hudební rubriku bez nadsázky monumentálním způsobem – kromě jiného vás v tomto KLANu čeká bez pěti minut hodina hudebních ukázek ale především kompletních skladeb a písniček. Vůdčím tématem čísla je samozřejmě renomovaná kapela Laura a její tygři. V tomto KLANu nejdete nejenom profil této legendární skupiny, ale i původní rozhovory s jejími současnými představiteli, desítky fotografií z koncertů i ze zákulisí a co je nejdůležitější – dva plné klipy ze záznamu koncertu na Pražské Křižíkově fontáně a čtyři plné písničky z repertoáru skupiny. Poznáte, že „multimediálně prezentovat“ můžeme nejenom Vetřelce a Pěchoty. A to je teprve začátek…

Když už jsme ale u hudby, nemůžeme vynechat i dalších perličky – ještě u dvou dalších článků najdete nezkrácené skladby konkrétně u recenze desky skupiny Pluto, kterou vydává nakladatelství Indies a u recenze kompilace Jungle is Massive, která vychází ve spolupráci s Radiem 1. A ještě k hudbě – pro všechny sportovně založené mezi vámi jsme připravili malinkatou soutěž o ceny – jediné, co musíte udělat je poslechnout si naši ukázku a napsat nám, o co se jedná (majitelé počítačů bez zvukových karet budou v tomto případě trochu znevýhodněni).

Téma tohoto KLANu je hudební a hudba prostupuje celým číslem. Připouštíme ale, že ne všichni naši čtenáři žijí hudbou, a proto, jako ostatně vždy, myslíme i na všechny ostatní. Ani další rubriky tohoto KLANu nejsou o nic ochuzeny a vy se v nich můžete těšit na spoustu zajímavostí (a díky možnosti listovat číslem vám žádná z nich neunikne). Vedle klasických a oblíbených ukázek z nových filmů, které se chystají do našich kin na vás čeká profil legendy hong-kongských akčních filmů Chow Yun Fat, který hraje v nejnovějším filmu Střelci na útěku (Replacement Killers). Tento profil si nenechte ujít zejména kvůli ukázkám z nejslavnějších scén z filmů Killer a Hard Boiled, které jsme pro vás vybrali. Bez zajímavosti není ani Michelle Yeoh jako dnešní Femme Fatalle – vedle ukázek z filmu Zítřek nikdy neumírá pro vás máme připraven i kratičký rozhovůrek. U filmových recezní dnes nenajdete žádné ukázky ani trailery, protože všechny jsme již mohli vidět v některém z předchozích KLANů a místa tentokrát opravdu není nazbyt.

V oddělení počítačových her vás nemine pohled na nejlepší, anebo nejzajímavější herní tituly, které jsou k vidění právě v téhle době, ale i na ty, které teprve přijdou. Mezi jinými si nenechte ujít nádherné nové obrázky z her jako Blood 2, Commandos anebo Heretic 2. Samozřejmě, událostí tohoto měsíce je pravděpodobně vydání dlouho a toužebně očekávaného Starcraftu, jehož obsáhlou recenzi samozřejmě přinášíme, stejně jako recenze her F-15, Outwars, Redline Racer nebo Egypt 1156 BC (ty dvě posledně jmenované navíc s hudebním doprovodem přímo ze hry).

Stále populární a populárnější comicsová rubrika potěší jak ty vědomosti hledající (to v profilu dalšího esa comicsové scénáristiky, kterým je dnes Joe Kelly), tak ty ženskými tvary se kochající (kde jinde než v recenzi dalšího dílu ságy o Druuně). Nebudou ale chybět ani další recenze a již tradiční comicsová hitparáda – to abyste se udrželi v obraze (abyste si mohli prohlédnout další báječné obrázky k tomu). Rubrika Hobby hry pro ty z vás, kteří nacházejí útěchu ve figurkách a modýlcích, obsahuje oproti minulému číslu obvyklou sbírku povídání o nových rasách Warhammeru i Warhammeru 40.000 stejně jako nové scénáře. Těšit se můžete i na dvě další výstavy, podíváme se na zoubek jednomu kosmopolitnímu divadlu, zavítáme na dvě zajímavá představení a popovídáme si s Davidem Matáskem – o divadle, životě a vůbec. Chybět nebudou a ani recenze nových sf a fantasy knih (těch se tenhle měsíc ale urodilo pomálu), profil – tentokrát nikoho menšího než Isaaca Asimova – a samozřejmě další díl seriálu o vaření, tentokrát o lhaní v kuchyni (a nejenom tam. Potom už zbývá jenom cestování se třemi výpravami do třech odlehlých koutů Země (konkrétně na Kavkaz, do Afriky a Nepálu) a konečně další odpovědi na vaše dopisy – ty jsou sice zařazeny do poslední rubriky KLANu, ale pokud se k nim nechcete prolistovávat, stačí jediný klik a jste tam, kde chcete být. Ale tak je to v KLANu ostatně se vším, a tak to také vždy bude – výběr toho nejlepšího pro vaše potěšení. A vývěr z tohoto výběru, ten záleží jenom a jenom na vás. Dobře se bavte.

Jan Eisler

Obsah

Film a video

 • Filmové novinky
 • Filmové premiéry
 • Profil: Chow Yun Fat
 • Femme fatales: Michelle Yeoh
 • Téma: Absolutní Gamera
 • Recenze: Anděl smrti; Město šílenců; Muž se železnou maskou; Pan Magor; Ruce od krve; Střelci na útěku
 • Klasika: Shining

Hudba

 • Téma: Laura a její tygři
 • Paskvil: Paskvil v květnu
 • Recenze: House Party 8; The Chieftans; Jungle is Massive; Lionrock; Pluto; Progression Sessions; Propellerheads; Pulp; System 7; Vitro; …a pár singlíků na závěr
 • Soutěž: Soutěž o CD a kazety od firmy

Počítačové hry

 • Herní novinky
 • Preview: Blood 2; Commandos; Dragon; Heretic 2; Lucifer
 • Recenze: Dark Reign: Rise of the Shadowhand; Egypt 1156 BC; F-15; Hexen 2: Portal of Praevus; Interstate '76: Nitro Riders; Outwars; Plane Crazy; Redline Racer; Starcraft
 • Klasika: Terra Nova
 • Dema
 • Cheaty

Comics

 • Profil: Joe Kelly
 • Recenze: Conspiracy; Creech; The Darkness/Witchblade; Druuna
 • Hitparáda: Comicsová hitparáda

Hobby hry

 • Warhammer 40.000: Necroni; Orkové; Nájezd na rafinerii
 • Warhammer fantasy: Jak sestavit armádu; Magická Colegia

Výtvarné umění

 • Výstavy: Jan Šafránek; Jitka Svobodová

Divadlo

 • Interview: David Matásek
 • Profil: Exposure
 • Premiéry: Mrtvá; Tajemství Viléma Storitze

Literatura

 • Profil: Isaac Asimov
 • Seriál: Doma to raději nezkoušejte 77
 • Recenze: Meč Slunce; Vzdálené obzory; Země za mořem

Cestování

 • Reportáž: Nepal; Zambie; Západní Kavkaz

Klan

Ke stažení

Obraz CD-ROM ve formátu ISO
(cca 500 MiB 7-Zip, hostováno na Archive.org)
Seznam všech vydání časopisu KLAN ke stažení

Nevíte, co máte se souborem dělat?
Přečtěte si návod jak spustit KLAN >>

Titulka
2. obálka
3. obálka
4. obálka