KLAN 23 - listopad 1998

Windows 95 launcher
Hlavní obrazovka
Úvodník
Film a video
Hudba
Počítačové hry
Comics
Hobby hry
Výtvarné umění
Divadlo
Literatura
Cestování
KLAN

Ke stažení

Obraz CD-ROM ve formátu ISO
(cca 500 MiB 7-Zip, hostováno na Archive.org)
Seznam všech vydání časopisu KLAN ke stažení

Nevíte, co máte se souborem dělat?
Přečtěte si návod jak spustit KLAN >>

Editorial

Počítačová událost roku, veletrh Invex'98 je za námi. Dojmy jsou rozporuplné, ovšem tak už to bývá. Jestli jste na letošním Invexu byli, možná jste zavítali i do haly K1, kde stejně jako loni stál malinký a skromný stánek KLANu. Jestli jste měli štěstí, možná jste pobyt tam i přežili bez toho, aby vás někdo ušlapal, pozvracel, abyste se udusili, aby vás zranil nějaký nesnadno identifikovatelný létající předmět anebo aby na vás spadla nějaká více nebo méně efektní dekorace, možná jste se k našemu stánku i dostali. Pokud tomu tak bylo, možná jste si všimli vystavených obálek starších čísel, kterými jsme chtěli potenciální kupce nalákat ke koupi starších čísel anebo k využití některé z lákavých nabídek na výhodné předplatné. Tak už to na veletrzích chodí.

Někdy, když se dívám na obálky starších čísel, napadají mě zvláštní myšlenky. Oproti vám, pravidelným i nepravidelným čtenářům KLANu, mám tu výhodu, že kvůli tomuto pohledu nemusím čekat rok na každý další Invex – obálky KLANu zdobí stěnu naší kanceláře. Každý měsíc se ta stěna stává plnější a barevnější. Vzpomínám si na dobu, když ty obálky byly dvě, tři. V té době všichni kolem nás prorokovali konec šíleného a neuskutečnitelného projektu s názvem KLAN. S druhým číslem jsme vydali o dvě čísla více, než si někteří mysleli a více než tři měsíce nám dával jen málokdo. Ale štěstí nám přálo a i když námi dnes dokáže ukázat odvrácenou tvář (třeba ve chvílích, kdy už chceme konečně vydat nový Win32 interface), přeje nám stále. A jste to i vy, čtenáři a z velké části také předplatitelé KLANu, kteří rozhodujete o osudu našeho časopisu. Příští měsíc tomu budou přesně dva roky ode dne, kdy vyšel KLAN 0. Někdy, když se podívám na tu stěnu plnou obálek KLANů, napadne mě, že si zasloužíte naše poděkování – bez vaší podpory bychom se nikdy nedostali tak daleko.

KLAN tady je a KLAN tady bude. Před vámi je jeho dvacátétřetí číslo a v něm spousta věcí, kterých byste si mohli všimnout. Jestli jste přece jen dočetli až sem a už vás to čtení zmáhá, můžete s tím skončit. Dnes pro vás máme opravdu exkluzivní sbírku těch nejlepších hratelných demoverzí, které v současné době můžete mít. Nemusíte tenhle KLAN číst, můžete si jenom hrát. Než dohrajete všechna naše dema, budete už velmi blízko vydání dalšího čísla. Na KLANu nenajdete všechna dema, která v daném měsíci vycházejí, ale věřím, že jste se za dva roky naší existence přesvědčili o tom, že zde najdete dema nejlepší a nejzábavnější. Kdybyste přece jen všechny ty Hereticy, Populousy, Delta Forcy a Mayhemy dohráli, KLAN toho pro vás má mnohem více.

V rubrice filmových novinek máme připraveno osm ukázek z chystaných filmů. Nicholas Cage, Bruce Willis, Denzel Washington, Leslie Nielsen a další hvězdy na vás čekají ve filmech 8MM, The Siege, Wrongfully Accused a především Orgazmo. To poslední se ale musí vidět. Opravdu MUSÍ! Tématem filmové rubriky je tentokrát Absolutní Zbraň – Marek Dobeš si pro vás připravil vyčerpávající povídání o všem, čeho jsme se za čtyři díly Lethal Weapon dočkali. A abychom udělali Markovi radost, prozradíme vám na něj, že v této době dokončuje svůj první film. Vlastní! Ale obávám se, že vzhledem k Markově exhibicionismu, se o tomhle v KLANu ještě dočtete. Máte pocit, že vás sledují? Jestli ano, nenechte si vedle našich dalších aktuálních filmových recenzí ujít film Truman Show, o muži, jehož paranoia není tak úplně neopodstatněná.

Hudební rubrika se vám dnes vedle recenzí, videoklipu Unkle: Rabbit in your headlights a pozvánky k listopadovému Paskvilu pokusí trochu navodit vánoční atmosféru prezentací třech audio CD, které obsahují dohromady šest kompletních skladeb. Není to sice nic, co by byť jenom vzdáleně připomínalo obsah hudební rubrika KLANu v tomhle nebo jiných číslech, ale na druhou stranu – změna je život. Dál je tady samozřejmě rubrika věnovaná počítačovým hrám a všichni, kdo hrám propadli anebo postupně propadají, si tentokrát přijdou na své. Obsáhlé novinky, pár preview, deset hutných recenzí a už zmíněné demoverze. A to je teprve začátek – vypadá to, že příští měsíc bude ještě větší úroda než teď. Vánoce jsou, stejně jako Invex, jen jednou za rok.

I další rubriky KLANu si kladou za cíl přinést vám zajímavé informace o zajímavých věcech. Comicsová rubrika končí se seriálem o hvězdách nebe comicsové scénáristky posledním dílem věnovaným Kevinu Smithovi. Za pozornost stojí také comics The Dome: Ground Zero, který je kompletně zpracován na počítači – další důkaz o tom, že smíšení oborů je v KLANu na místě. Stejně tak můžeme najít styčné body mezi hobby hrami a třeba počítačovými hrami. Nejenom v tomto čísle, kde najdete třeba recenzi skvělého Chaos Gate ze světa Warhammeru, ale i ve většině ostatních čísel. V rubrice Hobby her vás dnes čeká jeden Battle report, povídání o armádách Vznešených Elfů, další část seriálu o Imperiální gardě i další crossover, tentokrát film – hobby hry v podobě Star Wars. Mimochodem, první díl nové filmové trilogie Star Wars by měl mít ve spojených státech premiéru už v květnu příštího roku. Další KLAN mega – speciál je na obzoru!

Dvě další pražské výstavy, tři pražská i mimopražská divadelní představení, další zamyšlení Mileho, tentokrát nad problematikou squattu, literární recenze (dnes opět vítězí sf a fantasy) a dvě pohlednice z Maroka a Španělska. To není všechno, co KLAN 23 nabízí, ale je to všechno, na co vás upozorní tenhle úvodník. Mimochodem – možná jste si toho nevšimli, ale v KLANu je možné „listovat“ prostřednictvím kursorových šipek doleva a doprava. Pokud budete KLAN prohlížet tímhle způsobem, můžete si být jisti, že vám neunikne ani jediná stránka. A to už je také definitivně poslední informace, kterou ze mě dnes na tomhle místě dostanete. Dobře se bavte.

Jan Eisler

Obsah

Film a video

 • Filmové novinky
 • Filmové premiéry
 • Téma: Absolutní Zbraň
 • Profil: Mickey Rourke
 • Femme Fatales: Cynthia Rothrock
 • Recenze: Dokonalá vražda; Hadí oči; Legenda o Mulan; Něco na té Mary je; Šest dní, sedm nocí; Truman show
 • Klasika: Angel Heart
 • TV Program: ČT 1; ČT 2; Nova

Hudba

 • Paskvil
 • Recenze: Irresistible Force; 187 Lockdown; Plastikman; The Aloof vs. Faithless; Grooverider vs. Baxter; Kompilace; Singly
 • Prezentace: Deep river; Gotika; Vánoční píseň
 • Radio 1: Programová skladba

Počítačové hry

 • Herní novinky
 • Preview: Grim Fandango; Indiana Jones 5; Test Drive 4×4; Wheel of Time
 • Recenze: Casear 3; Cydonia; European air war; Chaos Gate; Knights and Merchants; Magic and Mayhem; Monaco GP Racing 2; Shogo; Trespasser; World War 2 Fighters
 • Klasika: Space Hulk
 • Dema
 • Cheaty

Comics

 • Esa comicsové scénáristiky: Kevin Smith
 • Recenze: The Dome: Ground Zero; Elektra
 • Hitparáda: Comicsová hitparáda

Hobby hry

 • Battle Report: Ogre Cubb
 • Warhammer Fantasy: Vznešení Elfové
 • Warhammer 40.000: Garda Imperialis
 • Různé: Star Wars
 • Ogří doupě: Ogří Doupě; Blod Bowl; Gorkamorka

Výtvarné umění

 • Výstavy: Federico Díaz; Still Time

Divadlo

 • Recenze: Věrní abonenti; Jak je důležité míti Filipa; Oleanna

Literatura

 • Seriál: Kukal f Prase a squateři
 • Recenze: Správce Impéria: Císař; Maškaráda; Nebožtík Mattia Pascal; Poslední meč moci; Předehry: Světlo a stín; Věž vlaštovky

Cestování

 • Reportáž: Maroko; Španělsko

Klan

Ke stažení

Obraz CD-ROM ve formátu ISO
(cca 500 MiB 7-Zip, hostováno na Archive.org)
Seznam všech vydání časopisu KLAN ke stažení

Nevíte, co máte se souborem dělat?
Přečtěte si návod jak spustit KLAN >>

Titulka
2. obálka
3. obálka
4. obálka