KLAN 25 - leden 1999

Windows 95 launcher
Hlavní obrazovka
Úvodník
Film a video
Hudba
Počítačové hry
Comics
Hobby hry
Výtvarné umění
Divadlo
Literatura
Cestování
KLAN

Ke stažení

Obraz CD-ROM ve formátu ISO
(cca 500 MiB 7-Zip, hostováno na Archive.org)
Seznam všech vydání časopisu KLAN ke stažení

Nevíte, co máte se souborem dělat?
Přečtěte si návod jak spustit KLAN >>

Editorial

Než jsme se stačili ohlédnout, je tady rok 1999. Kdybychom měli věřit všem katastrofickým předpovědím a prognózám, nečeká nás příliš slibný rok. Pokračující ekonimická krize zachvacující postupně celý svět, pokles hrubého domácího produktu, politická nestabilita a v neposlední řadě také katastrofy stíhající naši matičku Zemi ve stále se zvyšujícím tempu. Ale Nostradamus také není všemocný. Doufejme. Přeji vám, aby vám vaše novoroční předsevzetí vydržela déle než do konce prvního měsíce (do první výplaty, do první návštěvy hospody, do první cesty okolo tabáku/nevěstince a podobně). A aby se vaše všechny přání splnila. a tajná, i ta halasně pronesená při novoročním přípitku. Naším přáním samozřejmě je, abyste s KLANem zůstali i nadále v průběhu celého roku 1999 spokojeni a abyste mu/nám zachovali přízeň. Uděláme všechno pro to, abychom si tu přízeň zasloužili. Jak jste si jistě všimli, jedním z těch kroků k udržení vaší přízně je zmenšení formátu obálky KLANu. Nemyslíme si, že by se tahle změna projevila nějak negativně – podle ohlasů soudíme, že menší formát spíše uvítáte. Jednak proto, že velký obal je na malé CD trochu zbytečně předimenzovaný a hlavně – pokud patříte mezi naše oblíbené a hýčkané předplatitele, nemusíte se napříště bát, že váš časopis podlehne chtivým prackám nenechavých zlodějů a zlodějíčků, kteří si krátí volné chvíle mezi vykrádáním automobilů a trafik prohledáváním schránek. Pokud vás tahle změna navíc přiměje k předplacení, budeme jedině rádi.

Další věcí, o které se, byť nerad, musím zmínit, je Interaktivní Kulturní Přehled. V minulém čísle se bohužel vloudila „drobná“ chybička, díky které byla databáze kulturních akcí v KLANu zcela, ale naprosto spolehlivě nefunkční. Omlouváme se všem, kteří se naučili tento prográmek používat pro svoje kulturní obšťastnění a slibujeme, že do budoucna uděláme všechno proto, aby se tahle nemilá situace už nikdy neopakovala. V tomto čísle najdete samozřejmě již plně funkční a provozuschopnou databázi napěchovanou těmi nejaktuálnějšími informacemi o kulturních akcích v Praze. Když už jsme u těch programů, které na KLANu najdete, nesmíte si nechat ujít naše hratelné demoverze, které se tentokrát mimořádně urodily. Za pozornost stojí především Resident Evil 2, nejprodávanější hra pro Sony Playstation, která se určitě dočká úspěchu i na PC. Rád bych vás rovněž upozornil na aktualizovanou demoverzi hry Myth 2. Pokud jste nainstalovali jinou verzi dema, než která je na tomto KLANu, hrozí vám „drobné“ nebezpečí – jestli jste totiž starší demo nainstalovali do jiného než výchozího direktoráře, hrozí vám při odinstalaci nemilé překvapení – můžete přijít o všechna data na harddisku. Mimochodem, tahle „chybička“ se vloudila i do plné hry, takže musela být první „várka“ zcela stažena z prodeje. Nepříjemné jak pro kupující, tak i pro vydavatele a obchodníky. Ujít si nesmíte nechat ani dvě demoverze připravovaného trháku Aliens vs Predator – na tomto KLANu najdete jak demoverzi hry za nepřemožitelného Predatora, tak i za relativně slabé koloniální pěšáky. Nechte se do téhle hry vtáhnout a nebudete litovat.

Dost už ale k demoverzím, podívejme se rovnou na obsah tohoto čísla KLANu. Jestli vás zmátl obrázek na obálce, neztrácejte hlavu ani chuť do čtení. Hlavním tématem tohoto čísla je opravdu film Marka Dobeše, Štěpána Kopřivy a Jirky Pavlovského – I Was a Teenage Intelectual. Tyhle „známé firmy“, jejichž jména můžete od nepaměti najít na virtuálních stránkách KLANu, skutečně napsaly a režírovaly film, který je naplněním jejich tužeb a přání. A není vůbec špatný. Kromě toho, v jedné z čestných rolí zazáří i další hvězda – František Fuka. V tomto čísle KLANu se o pozadí (i popředí) tohoto filmu dozvíte skutečně všechno. I když je Absolutní Intelektuál alfou a omegou filmové rubriky, ujít si samozřejmě nenechte ani další články, zejména rubriku filmových novinek, kde na vás čeká osm nejnovějších trailerů z chystaných filmů.

V hudební rubrice vás vedle videoklipu a recenzí čeká ještě reportáž z koncertu Deep Purple – pokud jste si tuhle událost nechali ujít, můžete nasát alespoň kousek její atmosféry. O počítačových hrách už jsme se okrajově zmínili v souvislosti s hratelnými demoverzemi. Jestli vás nezajímá jen to, co se chystá, ale i to, co je na trhu právě teď, můžete zabrousit i mezi herní recenze – za zmínku stojí třeba jedna ze vzácných multiplayer-only her Starsiege: Tribes anebo skvělý a hlavně neuvěřitelně atmosférický Thief. Na hry jako Heretic 2, Myth 2 anebo Populous: The Beginning vám nabízíme také trochu jiný úhel pohledu než ostantí herní časopisy. Ne správnější anebo přesnější, ale jiný. Názor si samozřejmě musíte udělat sami. V comicsové rubrice si pak můžete přečíst něco informací o vetřelcích ve světě comicsu a seznámit se s dalším skvělým malířem, kterým je Todd McFarlane. Jako perličku jsme pro vás připravili recenzi comicsu Danger Girl, ve kterém si na své přijdou všichni milovníci prsatých a nohatých dívek i špionážních příběhů Jamese Bonda. Danger Girl je tak trochu něco jako James Bond v sukních a přiléhavých kožených šatech. Každému podle jeho gusta.

Další rubriky KLANu přinášejí svoji obvyklou náplň – pokud jste si na tuto náplň zvykli a vyhledáváte ji, nebudete ani tentokrát zklamáni. Nejrůznější výlety do různých oblastí světa hobby her, dvě zajímavé výstavy, na které ovšem musíte mít patřičnou náturu, tři divadelní představení, na která musíte ovšem mít dostatek času (ne všechna jsou totiž pražská), literární rubrika s tradičním profilem a recenzemi sci-fi a fantasy. Konečně výpravná cestovní rubrika vám tentokrát přináší dvě reportáže ze vzdálených končin naší planety – podíváte se takřka na opačné konce Země, a to do rovníkové Ameriky a do Myanmar. Šťastnou (virtuální) cestu.

Tolik tedy k obsahu prvního ponovoročního KLANu. KLANu, který je prvním exemplářem z již třetího ročníku tohoto prapodivného projektu, o jehož budoucnosti pochyboval od začátku nejeden kverulant. Věřte nebo ne, ale některá čísla z prvního ročníku se už stávají sběratelskou záležitostí a čísla jako 2 nebo 7 jsou už doslova raritní. Pokud některá z nich vlastníte – nevzdávejte se jich. Za pár let budou mít dost možná milionovou hodnotu. Do té doby ovšem ještě pěkných pár čísel KLANu vydáme. Ať se vám líbí.

Jan Eisler

Obsah

Film a video

 • Filmové novinky
 • Filmové premiéry
 • Téma: Absolutní Intelektuál; Geneze filmu; V podstatě veselé příhody z natáčení; Autoři; Ohlasy v tisku
 • Interview: Vladimír Škultéty; Robert Jašków; Soňa Tomečková; Sartrova smečka; Dobeš, Kopřiva, Pavlovský
 • Recenze: Maffiósso; Nepřítel státu; Vřískot 2; Žoldák – Legie zkázy
 • TV Program: ČT 1; ČT 2; Nova

Hudba

 • Paskvil: Paskvil v roce 1999
 • Reportáž: Deep Purple
 • Pozvánka: 6. Dny Evropského Filmu
 • Recenze: Cypress Hill; Hole; Mitchell Froom; Sheryl Crow; The Jon Spencer Blues Explosion; Marilyn Manson vs. Vanilla Ice; Kompilace; Singly
 • Radio 1: Programová skladba

Počítačové hry

 • Herní novinky
 • Preview: X-Wing Alliance; Alpha Centauri; Team Fortress 2
 • Recenze: Apache Havoc; Heretic 2; Myth 2; Populous: The Beginning; Rogue Squadron; Thief; Starsiege: Tribes; Wargasm; X-Wing Collector Series
 • Klasika: Earthsiege
 • Multimédia: Behind the Magic
 • Dema
 • Cheaty

Comics

 • Téma: Aliens; Seznam comicsů Aliens
 • Esa comicsové kresby: Todd McFarlane
 • Recenze: Aliens: Special; Aliens: Survival; Danger Girl; Sin City: Just Another Saturday Night
 • Hitparáda: Comicsová hitparáda

Hobby hry

 • Battletech: Battlespace
 • Warhammer 40.000: Port Harper: První útok
 • Warhammer Fantasy: Dwarfs; Použití jednotek Vznešených Elfů
 • Shadowrun: Threats
 • Ogří doupě: OgreCubb

Výtvarné umění

 • Výstavy: Veronika Bromová: Zem ZOO; Nan Goldin: Budu tvým zrcadlem

Divadlo

 • Recenze: Lakomec; Král Lear; Římské jaro paní Stoneové

Literatura

 • Profil: David Eddings
 • Recenze: Beznaděj; Pošťák; Sestry světla; Sladké (místy) o životě mýty; Strážci zákona; Velké hledání

Cestování

 • Reportáž: Rovníková Amerika; Myanmar

Klan

Ke stažení

Obraz CD-ROM ve formátu ISO
(cca 500 MiB 7-Zip, hostováno na Archive.org)
Seznam všech vydání časopisu KLAN ke stažení

Nevíte, co máte se souborem dělat?
Přečtěte si návod jak spustit KLAN >>

Titulka
2. obálka
3. obálka
4. obálka
Potisk CD-ROMu