KLAN 19 - červenec 1998

Windows 95 launcher
Hlavní obrazovka
Úvodník
Film a video
Hudba
Počítačové hry
Comics
Hobby hry
Výtvarné umění
Divadlo
Literatura
Cestování
KLAN

Ke stažení

Obraz CD-ROM ve formátu ISO
(cca 500 MiB 7-Zip, hostováno na Archive.org)
Seznam všech vydání časopisu KLAN ke stažení

Nevíte, co máte se souborem dělat?
Přečtěte si návod jak spustit KLAN >>

Editorial

Psaní úvodníků je ta nejnevděčnější práce na světě. Abych nebyl tak sebelítostivý hned na začátku, připouštím že možná druhá, maximálně třetí nejnevděčnější práce na světě. Za ty roky a za ty desítky úvodníků, které jsem musel v životě vyplodit věřte že vím, o čem mluvím. Proč nejnevděčnější? Zčásti proto, že úvodníky čte jen mizivé procento čtenářů jakýchkoli časopisů (kromě zběžného čtení svých vlastních úvodníků nikoli z důvodu narcisismu ale kvůli opravě chyb, jsem snad nikdy žádný úvodník nečetl), zčásti proto, že hledání nových jiskřivých nápadů, kterými by bylo možné oslnit čtenáře hned na začátku, je velice problematické. Ono i to oslňování je problematické vzhledem k tomu, jak málo jsou úvodníky čtené, ale přece – když už na konci těch desítek článků a prohlížení všech těch obrázků (v případě KLANu i poslouchání a prohlížení všech těch ukázek a hraní všech těch dem), nebudete vědět kudy kam, možná zabrousíte právě na úvodník. A pokud nebude dostatečně jiskřivý, oslnivý anebo přinejmenším mile osvěžující, budete se cítit podvedeni – jak jste celou dobu mohli číst časopis, který začíná tak fádním úvodníkem?

A je to. I protentokrát se mi podařilo udělat z nouze alespoň jakous takous ctnost a další měsíc můžu prožít s vědomím, že jsem se alespoň snažil. Jak praví jedno staré, velmi nepříjemné ale bohužel pravdivé rčení – „Nejdřív práce, potom zábava“. A když už jsem si „odpracoval“ vymýšlení úvodní myšlenky, můžu se spolu s vámi bavit nad imaginárními stránkami devatenáctého čísla KLANu, nad kterými vás teď opožděně vítám. Fakt, že psaní úvodníků patří mezi první tři, možná tak prvních deset nejnevděčnějších prací na světě, v žádném případě neznamená, že by by nás snad padala letní únava případně únava lidského materiálu vůbec. Doba, kdy každé nové číslo KLANu přinášelo revoluční změny je ta tam. Podařilo se nám dovést jeho interface do stádia, se kterým jsme sami spokojeni a se kterým jste snad spokojeni i vy. Po dvaceti číslech je to konečně celkem pochopitelné. Neznamená to ovšem, že bychom se dostávali do stádia stagnace a usínání na roztomilých zelených lístečcích. Ačkoli se to některým zarputilejším DOSařům mezi vámi nebude možná líbit, kompletně přepracovaný obslužný program KLANu pro Win32 platformu je otázkou měsíců. Nebude malováním satanistických výjevů na zeď když slíbíme, že Windows verze bude přinejmenším představena na letošním Invexu, kde stejně jako loni stánek KLANu najdete (mimochodem, loni jsme na Invex slibovali představení nového interface KLANu, což jsme beze zbytku dodrželi).

Po obsahové stránce se KLAN sice nemění – rozdělení rubrik zůstává už delší dobu poměrně stabilní – ale to neznamená, že bychom vám nemohli zprostředkovávat dílčí změny a rozšíření. Mezi ty patří třeba samostatný Interaktivní kulturní přehled, který je s železnou pravidelností každý měsíc nedílnou součástí KLANu (a dokonce se šušká i o jeho rozšíření na celou republiku). Jednu z chybějících položek tohoto přehledu – programy televize, které v jejich přesné podobě nelze získat s měsíčním předstihem – se snažíme dohnat zavedením nové podrubriky ve filmové sekci KLANu. Touto novinkou je pohled do programové nabídky našich televizních stanic. Tento měsíc otevíráme rubriku pohledem do červencového programu televize Nova. Nečekají vás ale oslavné ódy na nekonečné seriály, spíše ale pozastavení nad některými filmy, které přes možné (a někdy opodstatněné) averze vůči této televizi stojí za vaši pozornost.

Když už jsme u filmové rubriky, potažmo pak u televize Nova, nemůžeme se nezmínit o postavě Gojko Mitiče, jugoslávského indiána nebo indiánského jugoslávce, jestli chcete, který je hrdinu naší dnešní filmové rubriky v gigantickém absolutním článku doplněném o informacích o hrdinských východoněmeckých indiánských eposech z dob naštěstí už dávno minulých. Platí v obou smyslech slova. Milovníci filmů si určitě přijdou na své v rubrice filmových novinek ve které vás mimo jiné čekají upoutávky na filmy Godzilla, Zorro nebo Truman Show. Ani další ukázky ale nejsou nezajímavé a určitě vás příjemně naladí anebo alespoň pobaví. Jako vždy tady potom máme pozvánky do kin, ve kterých toho sice tenhle měsíc neuvidíte zase až tolik, ale přesto budete mít z čeho vybírat. Stálou rubriku věnovanou hereckým profilům obsadil v tomto čísle Hulk Hogan a aby těch „H“ nebylo málo, přihodíme ještě ženský filmový profil Lindy Hamilton. S filmovou rubrikou v KLANu 19 se nudit nebudete.

Nudit se ale nebudete ani u ostatních rubrik; v rubrice věnované hudbě vás vedle recenzí nových CD čeká vedle ukázek i Načeva a její úplný videoklip. Kromě toho nemůžeme vynechat ani hudební událost roku, kterou byl E.T. Jam – právě z této akce vám přinášíme reportáž doplněnou o spousty fotografií. Pokud jste si tuto akci nechali ujít, zavítejte na ní alespoň zprostředkovaně prostřednictvím KLANu. Je typické, že v období letních prázdnin panuje na herním trhu pověstné suchu. Ani letošní roky není vyjímkou, i když to sucho platí spíše co do kvality, nikoli kvantity vydávaných počítačových her i taky-her. Pokud jste ale smutní z toho, že nemáte co hrát, nezoufejte. Jednak vás čeká spousta novinek, na které se můžete těšit v nejbližší době, jednak vám přinášíme dvanáct recenzí nejvýraznějších počítačových her, které jsou v současné době dostupné. Vybírejte mezi nimi ale uvážlivě, protože ne všechny jsou tak dobré, aby si zasloužily vaši pozornost. Pohasínající hvězda Alana Granta je námětem profilu comicsové rubriky a jako vždy nebudou chybět ani recenze zajímavých comicsů a tradiční **hitparáda*, kterou přinášíme sice trochu opožděně, ale přece. Konečně – není žádnou ostudou, že náš trh je o trochu opožděný za trhem americkým. A nejenom v oblasti comicsů.

Pokud patříte mezi ty, kteří si KLAN kupují převážně nebo alespoň zčásti kvůli jeho rubrice věnované Hobby hrám, můžete se těšit na reportáž z pražského setkání všech Hobby hrystů, kterým byl pražský Shadowcon. Kromě této reportáže vás čeká i jeden Battle Report a navíc jeden tradiční scénář, tentokrát pojednávající o výsadku Orků na planetu lidí. A jestli mezi ty vyvolené nepatříte, nebude vám jistě činit potíže rubrice se prostě vyhnout. Nemusíte být také nijak zvlášť kulturně založeni, aby vás mohla přinejmenším potěšit pozvánka na tři výstavy v rubrice Výtvarné umění. Pokud máte přesto k výstavám averzi, postupujte jako v případě Hobby her. Divadelní rubrika potom přinese vedle profilu Roberta Jaškówa i recenze tří divadelních premiér, které můžete shlédnout v pražských divadlech. Vedle osmdesátého dílu seriálu o vaření (i když mám podezření, že s tou číslovkou i s tím vařením je to trošku podvod), který se tentokrát věnuje červnu jako osudovému měsíci v životě mladých lidí jsme pro vás připravili ještě několik recenzí knih, ve kterých tentokrát nepřevládá sci-fi a fantasy žánr. A i když je to nerozhodně, možná by tato rubrika stála za hřích (nikoli smrtelný) i pro ty, kterým je žánr sci-fi a fantasy ze srdce odporný. A to už je samotné finále, ve kterém na vás čeká cestování a další tři pohlednice, tentokrát z Indie, Julských Alp a Zambie. Není toho málo, co říkáte?

Práci, která patří určitě do první stovky nejnevděčnějších prací na světě, mám skoro za sebou. V tomhle úvodníku nechybí brilantní úvodní myšlenka, něco slibů do budoucnosti a pohrabání se v obsahu tohoto čísla. Zapoměl jsem na něco? Ale ovšem. Milé obsahové žvatlání máme za sebou, přichází drsná realita obchodu. Co je na ní drsného? Drsná je především situace v naší ekonomice a aniž bych chtěl rozebírat důvody této situace, o tíživé finanční situaci nejednoho z nás pochybovat nemohu. Protože ale nechceme, aby vám díky možná trochu svízelné době unikl tak výtečný časopis jakým KLANu je, připravili jsme pro vás speciální nabídku, kterou si můžete jen stěží nechat uniknout. Obvyklou nabídku časopisů na půlroční předplatné jsme trochu obměnili a rozšířili, a tak vám přinášíme KLAN 98 Value edition. O co jde? Pokud jste si nějakým nedopatřením nechali uniknout některá čísla ročníku 98 a přesto hodláte s KLANem zůstat i nadále, je tato nabídka právě pro vás. Za 480 Kč, což je cena půlročního předplatného získáte nejenom dalších šest čísel KLANu, ale doplníte svoji sbírku i o všechna čísla letošního ročníku – Starship Troopers číslem 13 počínaje a katastrofickým číslem 18 konče! No nejsme báječní?

A to je také poslední informace a poslední nabídka, kterou z tohoto nevděčného úvodníku vyčtete. Začíná doba prázdnin a dovolených – ať už budete v létě dělat cokoli, užijte si to ve zdraví a zůstaňte věrni našemu časopisu nové generace. Vlastně – když se tak podívám zpátky, psaní úvodníků je možná také nevděčné, ale vlastně docela zábavné. Nashledanou v srpnu.

Jan Eisler

Obsah

Film a video

 • Filmové novinky
 • Filmové premiéry
 • Téma: Absolutní Gojko
 • Profil: Hulk Hogan
 • Femme Fatales: Linda Hamilton
 • Recenze: The Big Hit; Jackie Brownová; Šerifové; Vrtěti psem; Ztraceni ve vesmíru
 • Klasika: Bram Stoker's Dracula
 • TV Program: TV Nova na červenec

Hudba

 • Reportáž: E.T. JAM 98
 • Recenze: Asian Dub Foundation; Lo-Fidelity Allstars; Načeva; Eric Serra; Sonic Youth; Amon Tobin; Towa Tei; Tricky; K!7; DJ Dado vs. Jean Michel Jarre; Smashing Pumpkins vs. Marcy Playground; …a pár singlíků na závěr

Počítačové hry

 • Herní novinky
 • Preview: Diablo 2; Fighter Legends; Indiana Jones and the Infernal Machine; Need for Speed 3; X-Com Alliance
 • Recenze: Commandos; Deathtrap Dungeon; Dominion; Descent: Freespace; Hexplore; Incubation: Wilderness Missions; Micro Machines V3; Nightmare Creatures; Sanitarium; Soldiers at War; Team Apache; Unreal
 • Klasika: Jagged Alliance
 • Dema
 • Cheaty
 • Patche

Comics

 • Esa comicsové scénáristiky: Alan Grant
 • Recenze: Aliens: Kidnapped; Butterscotch; Gunsmith Cats; Zombie world
 • Hitparáda: Comicsová hitparáda

Hobby hry

 • Novinky: Co nového?
 • Reportáž: Shadowcon
 • Warhammer 40.000: Battle Report; Vylodění na Aironu I

Výtvarné umění

 • Výstavy: Michal Nesázal; Motivace Sakura; Jakub Schikaneder

Divadlo

 • Profil: Robert Jašków
 • Recenze: Caligula; Pitvora; Tři mušketýři

Literatura

 • Seriál: Červen čili tři roky života
 • Recenze: Ogilvy o reklamě; Prorokova růže; V říši Vlka; Vosí továrna

Cestování

 • Reportáž: Julské Alpy; Indie; Zambie

Klan

Ke stažení

Obraz CD-ROM ve formátu ISO
(cca 500 MiB 7-Zip, hostováno na Archive.org)
Seznam všech vydání časopisu KLAN ke stažení

Nevíte, co máte se souborem dělat?
Přečtěte si návod jak spustit KLAN >>

Titulka
2. obálka
3. obálka
4. obálka
Potisk CD-ROMu